Mure HK450 kopteri seadistamisega.

Arutelu helikopteritest ja teistest "liikuva tiivaga" mudelitest

Moderator: Kristjan

Post Reply
dot4
Posts: 20
Joined: Wed Oct 05, 2011 10:46

Mure HK450 kopteri seadistamisega.

Post by dot4 »

Tere.

Sai soetatud HK450 V2 kopter http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Ver_2.html

See mul esimene ja ega ma väga aru ei saa mis ma teen.

Praeguseks on esimesed hõljumised tehtud, aga sealjuures esinevad veidrad nähud.
Kui kopterit õhus lennates ettepoole kallutada, siis kaldub ta ette ja pisut vasakule. Kui aga kopterit tahapoole kallutada, kaldub ta taha ja paremale.
Katsetasin kopterit ka toas põrandale kinnitatuna. Siis oli eriti hästi näha kuidas kopter edasi lendu üritades vasakule kaldub ja tagasilendu üritades paremale.

Millistest seadistustest võiks viga otsida? Puldiks on DX6i ja seal menüüdest olen oma mõistuse järgi kõik üle käinud et miskeid mixe või asju peal ei oleks.

Kas viga võib olla rootori seadistuses?

Hobbykingi lehelt tõmmatud manuali järgi mõõtsin rootori linkide pikkused üle ja need poolemillimeetrise tolerantsiga klappisid.

Ehk on kellelgi abistavaid mõtteid...

Hanno.
aretaja
Posts: 280
Joined: Mon Sep 14, 2009 19:31

Post by aretaja »

Vaata, kas swashplate liigub nii nagu peab. St kangi ette ja taha lükates peab swashplate siis vastavalt ette ja taha kalduma, külgsuunas ei tohi üldse kalduda. Kui liigub õieti, siis saab elektroonika probleemi välistada. Kõlab väga sedamoodi, nagu parempoolne ja vasakpoolne servo ei liigu võrdselt. On ikka servo ''horn''-id võrdsete pikkustega?
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Kontrolli, kas swashi servod liiguvad ikka õiges suunas. Lülita mootor välja ning liiguta throttle kangi üles-alla. Selle peale peaks swash samuti liikuma vastavalt üles-alla, säilitades horisontaalasendit (mõned pisikesed jõnksud võivad sisse tulla, sõltuvalt servode kvaliteedist). Kui see liikumine on korras, testi tsüklilise juhtimise kangiga kallutamist paremale- vasakule ja ette-taha. Swash peab kalduma vastavalt puldi kangi liikumisele ainult külg- või pikisuunas. Kui need testid ei anna oodatud tulemusi, pead proovima eleroni, elevaatori või pitchi kanali servode reverseerimist, samuti võib vajalikuks osutuda swashi mikseri ühe kanali negatiivseks keeramine. Kui näiteks swashi servod on paigaldatud nii nagu on näidatud T-rex450SE juhendis, võivad seaded olla järgmised:
servo setup- AILE-NOR,ELE-REV,PITCH-REV
swash setup-type 120 kraadi, mix AILE-miinus 60,ELE-pluss 60,PITCH-pluss 60.

Mikseri seadistamisel vali numbrite suuuseks niisugused väärtused, mille puhul (kui dual rate on välja lülitatud) annaks swashi umbes 15 kraadi kallutada ja see kuhugi vastu ei käiks nii throttle alumises kui ülemises asendis.
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
dot4
Posts: 20
Joined: Wed Oct 05, 2011 10:46

Post by dot4 »

Swashplate liikumissuunad kontrollisin üle. Throttlet liigutades liigub swashplate vaid üles alla nagu peab. Külgedele ei kaldu, vähemalt silma järgi mitte. Elevatori kangile vastavalt liigub swash ette taha ilma küljele kaldumata. Aileroni kangi peale liigub swashplate vasakule paremale ilma et elevatori servo liiguks. Kõik paistab sellega osaga korras olevat.

Lisaks avastasin maas katsetades, et vasakule kallutades üritab kopter ka ette kalduda, paremale kallutades üritab aga paremale ja tahapoole kalduda. Servode käpad on kõigil kolmel swashplate juhtival servol võrdsed.

Hetkel lahendasin asja nii, et lisasin puldil kaks miximist. Elevatorit liigutades mixib pult aileroni kanalit juurde nii palju et kopter külgedele ei kalduks. Teine miximine mixib aileroni kangi liigutades elevatorit juurde et kopter ette ja taha ei kaldusk. Lennata ei ole nii veel proovinud, aga maas testides sai oluliselt parem kui ennem.

See aga ei lahenda lõplikult probleemi, kuna ilmselgelt on mul kopteri juures midagi valesti, hoolimata et swashplate silmajärgi õigesti käib.

Äkki on veel ideid?
User avatar
titan
Posts: 981
Joined: Fri May 15, 2009 17:10
Contact:

Post by titan »

Kui swach on õieti, siis on viga kusagil lingistikus - mõni detail on tagurpidi või vales asendis.
Kopteri peas toimub kõik 90 kraadise nihkega.
Elevaator liigutab labasi külje peal ja aileron kopreri telgsuunas. Samal ajal flybar liikuda ei tohi!
On ka see tingimus täidetud?
Raptor X50/Airwolf/Mi-24 Hint/Agusta 109/AH-1 Cobra/T-28 Trojan
don`t fly faste then yours angel can fly!
aretaja
Posts: 280
Joined: Mon Sep 14, 2009 19:31

Post by aretaja »

tee detailsed pildid rootori peast.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Kontrolli joonise järgi, kas flybari küljes olevad mikserikangid on õigetpidi. Tegelikult on soovitav kogu rootoripea joonise järgi vähemalt kolm korda üle kontrollida enne kui lendama lähed. Vähemalt sel juhul kui oled sama hajameelne kui mina :D
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Missugusel kõrgusel Sa lennata proovisid? Ehk aitab Sul harjutada sellisel alusel ? http://www.youtube.com/watch?v=-YXNd7SSTN8
Kui püüad maalähedal hõljutada siis ei saa sa päris hästi aru mida kopter teeb. Tekib nn ground effect. Uuri selle vana videoid ka http://www.youtube.com/watch?v=M8Xj4azCX5k see siis esimene tund alustamaks kopteriga lendamist. Kuula ja võta samm sammult.(4:40) Aga ehk ennem seda kui tõstad ta üles siis võta siit mõnega ühendust kes Sul lähemal ja tsekka üle.(7:30)
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Selle esimese video kaadervärgi kohta ütleks "Ärge tehke seda kodus järele" :lol:
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Ei ole ise ka seda teinud aga noh vaatan selle vana videoid üsna tihti ja see jäi silma. Miinused ja plussid sellise kaadervärgiga harjutamisel võiks jah läbi arutada. Ise olen alustanud simus. :) Ja esimene kord kopter ülestõsta oli mul sama probleem. Tõstsin ta maast 10cm üles ja arvasin, midagi on viga kopteril ,et hirmsasti ujub ja kuidagi lennata ei taha. Tegelikult kopter ise ei lendagi vaid ikka piloot rapsib nende kangidega :roll:
dot4
Posts: 20
Joined: Wed Oct 05, 2011 10:46

Post by dot4 »

Vabandan et olen oma algatatud teema kauaks unarusse jätnud. Ja tänud vastajaile.

Minu juhtumi puhul ei ole tegu nö ground efektiga kopteri all. Kopter mitte ei uju, vaid konkreetselt kallutab ennast. Proovisin seda ankurdades kopteri põrandale kinni. Kui üritada sedasi edasi sõita (kopter maas kinni), siis pöörlev tiivikuketas kaldub ette ja selgelt ka vasakule. Flybar kisub ka pisut viltu ennast.

Kas leidub Tallinnas mõni targem kopteriguru, kellejuurde masinat näitama tulla. Või on ehk mõni hobipood, kes tegeleb ka masinate seadistamisega?

Endal tõesti mõistus otsas aga lennata tahaks.

Hanno.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Ennast guruks ei pea aga olen koptereid kokku pannud küll :lol:
See nädalavahetus mind Tallinnas pole aga võib ka järgmise nädala sees kopteri üle vaadata.
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
Post Reply