Nelikopteri isetegemine

Ise tehtud - hästi tehtud. Näitame siin oma projekte teistele!
Post Reply
pärnu mudelist
Posts: 5
Joined: Tue Jul 27, 2010 22:30
Location: Tartu

Nelikopteri isetegemine

Post by pärnu mudelist »

Tere foorumlased!

Huvi isikliku (mudel-)lennumasina vastu on olnud juba aastaid, nüüd hakkan ka tegudele jõudma. Nimelt olen kogunud julguse kokku ja on plaan ehitada quadcopter. Netist olen omajagu uurinud, aga tahaks igaks juhuks teadjatelt üle küsida, et kas selline komplekt lennuvõimekas ka saab. Kere on plaan ehitada ise, masintöö kogemus on piisav olemas. Masina suurusklass peaks tulema u 450 ja AUW vähem kui 1500g.

Jupid oleks plaan tellida Hobbykingi Euroopa laost, siis saab ka akud saata mõistliku kuluga.

Mootorid koos propelleritega: MultiStar MT2213-935KV
Kiiruskontrollerid: Afro Slim 20Amp
Flight controller: MultiWii 328P
Saatja ja vastuvõtja: Turnigy TGY-i6
Voolujagaja: Hobby King Quadcopter Power Distribution Board

Lennuaku: ZIPPY Flightmax 2800mAh 3S1P 30C
Laadija(12V toide on olemas): IMAX B6 50W 5A
Akud saatjasse(laadija olemas): Turnigy AA 2550mAh NiMH

Suvalise lisafunktsiooni(a'la mingi väikese pakikese lahtilaskmiseks) servo: HobbyKing™ HK15138 Standard Analog Servo 38g/4.3kg/0.17s

Tean, et igasuguste kopterite lennutamine tahab kõvasti harjutamist ja kogu seda komplekti esimese korraga vastu taevast/maad lasta oleks jabur, siis mõtlesin ka harjutamise peale. Selleks soovitati väikest mikro-kopterit ja Hobbykingi valikust leidsin sellise: HobbyKing® ™ Mini X6

Nüüd tahakski teada targemate arvamust, kas sellisel ettevõtmisel on persepektiivi ja need jupid sobivad omavahel kokku, et moodustada lennuvõimeline aparaat või on midagi kategooriliselt valesti?

NB! Tean, et tegin selle teema lennukite alla, aga mulle tundus, et see sobib siia alateemasse paremini.
User avatar
revlis01
Posts: 154
Joined: Tue Jan 18, 2011 23:59

Post by revlis01 »

Annan oma panuse, ehk on abi. TL;DR all. :)

Pead ostma juurde ka servo juhtmeid, millega ühendada kanalid vastuvõtjast MultiWii'sse. On ka süsteeme, millega saad kõik kanalid panna ühe juhtmega vastuvõtjast controllerisse (CPPM, S.BUS vms), aga esmasel vaatlusel vastuvõtja ja controller neid ei toeta.

Ma ei kujuta ette, kas NiMh'id saatja jaoks on mugavad/paremad, kui tavalised patareid. Üldiselt kasutatakse LiPo'sid, kui saatja sisse mahub, aga ise kasutan tavalisi patareisid oma DX6i'ga ja saan kallima Duracell'iga umbes 3 tundi lennuaega. Odavama Rimi Alkalinega mingi 1.5. Maitse asi.

Mingite luukide avamiseks või asjade kukutamiseks on sellest srevost rohkem, kui küll.

Isiklikult jätaksin ära selle pisikese kopteri ja ostaksin korralikuma raadio, kui rahaga nats kitsas on(Räägib DX6i mees :D ). Mõistan, et harjutada on vaja, aga kui tahad mudelismiga edasi tegeleda, siis paratamatult on millalgi vaja selle kõrvale paremat raadiot(imo). Drooniga lendamine ei ole eriti keeruline, kui mõistusega alustada. Äkki on mõnel sõbral mingi pisike kopter vms, sest ma arvan, et kui lendad tunnikese selle pisikesega ja saad aru, kuidas üles tõusta maast(mitte liiga aralt, sest kopter hakkab kõikuma maast põrkuva õhu peal), siis on stabilisatsiooniga varustustatud drooniga lendamine "iizi". Aga see on jällegi ainult minu kogemus.

Osta kohe HK'st ka omale igast pisikesi jupe, mida võib tulevikus vaja minna. Nt. vähemalt 5ne pakk XT60 otsikuid, tagavara prop'e jne. Alati on midagi puudu.

TL;DR: Ma ei ole ekspert, aga kõik peaks sobima, kui raami ise saad tehtud. Pisikesi juppe oleks juurde vaja. http://markoladu.era.ee/ siit saad ka asju tellida, kui midagi puudu on.
- A balanced cell is a happy cell! -
Mini Saturn F3A; E-Flite Rare Bear
Turnigy 9X w/ FrSky Module
MellK
Posts: 298
Joined: Wed Jul 16, 2014 20:57
Location: Tartu
Contact:

Post by MellK »

See Turnigy TGY-i6 on tegelikult rebranded Flysky FS-i6 http://www.banggood.com/FlySky-FS-i6-2_ ... 22606.html . Kasutasin Flysky eelmist mudelit FS-T6 ja menüü oli üpriski sarnane Spektrum DX6i -le. Selle mudeli menüü on sama+telemeetria mida eelmisel mudelil polnud. Raami saad ka soodsa hinnaga osta. Võibolla isegi alustuseks mõtekam osta, kui hakata jalgratast leiutama. Hiljem kogenumana jõuad täiustada ja disainida vastavalt oma maitsele.
User avatar
revlis01
Posts: 154
Joined: Tue Jan 18, 2011 23:59

Post by revlis01 »

Mul on muidu selline raam kodus vedelemas: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=54592 . On ainult korra kokku pandud ja testitud ning ülejäänud aja lihtsalt seisnud. Oleksin nõus 25€ eest (postikulu sees) sellest lahti ütlema, kui soovid. :)
- A balanced cell is a happy cell! -
Mini Saturn F3A; E-Flite Rare Bear
Turnigy 9X w/ FrSky Module
pärnu mudelist
Posts: 5
Joined: Tue Jul 27, 2010 22:30
Location: Tartu

Post by pärnu mudelist »

Servo juhtmed, XT60 pistikud(issid ja emmed) ja kummimuhvid vibratsiooni vähendamiseks lisasin ka juba ostukorvi. Väikest kopterit tahaks kasvõi niisama kehva ilmaga toas piristamiseks.

Hetkel tunnen, et see 6 kanaliga raadio rahuldab mu vajadused küll mõneks ajaks. Kui kunagi tahangi edasi liikuda parema aerofotograafia juurde, siis ilmselt on mõistlik nii kui nii teine pult lisada, mis kaamerat juhib. Ja siis peab ka juba vastavalt kabedam kopter olema ja see kõik on praegu tulevikumuusika :D .

Raamiehituse pärast väga ei muretse, olen enne päris palju peent metallitööd teinud ja usun, et saan hakkama.

Suured-suured tänud kõigile vastajatele! Ilmselt varsti tellin selle komplekti ära.

Kui asjad edasi arenevad, siis võin siia postitada tulemused.
User avatar
revlis01
Posts: 154
Joined: Tue Jan 18, 2011 23:59

Post by revlis01 »

Postita kindlasti pildid raamist, mida valmistad. :)
- A balanced cell is a happy cell! -
Mini Saturn F3A; E-Flite Rare Bear
Turnigy 9X w/ FrSky Module
User avatar
hommiku kohvi
Posts: 399
Joined: Thu May 28, 2009 14:14
Location: tallinn

Post by hommiku kohvi »

ma soovitan droonilendu katsetada / õppida sellega: http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_115682.html

Väääääga odav ja tasuta shipping. Telli kohe julgelt sellele kõvasti lisapropellereid ja asi korras.

Väga stabiilne väike putukas .. ise harjutan ka sellega drooni lendu, enne kui oma suurema lõpuks kokku saan :)
pärnu mudelist
Posts: 5
Joined: Tue Jul 27, 2010 22:30
Location: Tartu

Post by pärnu mudelist »

Tellisin eile õhtul juba ära jupid ja selle väikese heksakopteri, aga tänud soovituse eest!
pärnu mudelist
Posts: 5
Joined: Tue Jul 27, 2010 22:30
Location: Tartu

Post by pärnu mudelist »

Kopter on nüüdseks esimesed lennud teinud.

Esimene lend õpetas, et kaasatulnud alumiinummutreid mitte usaldada. Gaasi andes lendas üks propeller 10m üles ja droon ise tuli 20m alla :)

Kolmas lend õpetas, et trikke tuleb teha "3 mistakes high" ehk 5m kõrgusel loopi üritamine lõpeb mättas.

Muidu lendab vägagi stabiilselt ja seadeid ma veel defaultist muutnud pole, kuna vajadust pole tundnud.

Pildid on siin albumis
User avatar
revlis01
Posts: 154
Joined: Tue Jan 18, 2011 23:59

Post by revlis01 »

Vägev! Drooni jaoks võib ka kasutada tavalisi ehituspoest ostetud lukustuvaid muterid. Tead, neid, millel on kumm sees. Ma kasutan 250 drooni jaoks tavalisi mutreid, sest seda kummiga varianti oli liiga raske otsa saada. :D
- A balanced cell is a happy cell! -
Mini Saturn F3A; E-Flite Rare Bear
Turnigy 9X w/ FrSky Module
pärnu mudelist
Posts: 5
Joined: Tue Jul 27, 2010 22:30
Location: Tartu

Post by pärnu mudelist »

Tean jah, olin netist varemgi seda soovitust lugenud, aga mõtlesin, et ega see vast nii hull ikka pole :D. Need stoppermutrid olid mul olemas samas kotis koos originaalidega. Oma lohakuse süü.
Post Reply