Uus algaja plaanib ostu

Uued ja juba vastuse leidnud küsimused algajatele
Post Reply
jux
Posts: 25
Joined: Sat May 24, 2014 10:36
Location: Viimsi

Uus algaja plaanib ostu

Post by jux »

Tegin ühe impulssostu ja ostsin ühe odava quadcopteri (hubson x4 h107). Sellega nüüd päevakese mänginud ja tekkis isu tõsisema lennumasina järele. Samas on ka kahtlused, et kauaks mul huvi selle hobi vastu oleks. Kindel on vaid see, et proovimata ma seda ei jäta :)

Esimene küsimus oleks, et milleks eelistada lennikut näiteks helikopterile? Ma jätaks hea meelega omale võimaluse mõlema proovimiseks. Kuidas selle hobiga üldse on, ammendab see ennast kiiresti?

Mis mind ennast selle teema juures paelub peale mudeliga lendamise on FPV kaamera-prillidega lendamine. See investeering jääks mul kindlasti tulevikku, kui huvi peaks jätkuma, aga sooviksin, et selle valmidus oleks olemasoleva mudelil juba olemas.

Suuremat abi sooviksin nüüd konkreetsete toodete välja valimisel. Võimalusi on väga palju ja nendesse on lihtne ära uppuda. Ma siiski esialgu alustaksin lennukist.

Üks variant oleks tuntud algajate lennuk Bixler 2 valmis komplekt:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _RTF_.html

Kas hinnatakse seda endiselt nii kõrgelt või on vahepeal midagi veel paremat turule tulnud?

Kui seda osta, mida juurde tuleks kohe võtta? Kuidas on lisa akudega? Palju ühe akuga selle lennukiga lennata saaks?

Kuidas kommenteerite selle komplektiga kaasa tulevat raadio-kontrollerit: HK-T6A V2 2.4GHz 6CH? Sooviksin võimalikult multifunktsionaalset asja. Kas saan ma osta tulevikus teise mudeli koos lisa-resiiveriga ja sama kontrollerit kasutada? Võimaldab see mitme konfiguratsiooni salvestamist ja valimist?

Ilmselt tuleks algajal simulaatoriga harjutada - selle jaoks on ilmselt kontrolleri USB juhe vajalik? Soovitusi selle kohta?

Teise variandina kaaluksin sellist asja nagu "Pop Wing". Selle video põhjal tundub hämmastavalt vastupidav:
https://www.youtube.com/watch?v=gqorebEiU5c

Ei ole veel head komplekti sellele müügil näinud, kuid tundub nagu oleks see kah väga soodne variant. On selle kohta arvamusi?


Eks neid küsimusi tuleb veel, aga praeguseks vast piisab :)
qwerty009
Posts: 154
Joined: Tue Jul 17, 2012 11:48
Location: Tallinn

Post by qwerty009 »

Mingi quad on igal juhul paindlikum kui lennuk. Esiteks kompaktsem, saad tõusta ja maanduda igalt poolt/poole ning lennates saad seista kohapeal ning vajadusel momentaalselt 180kraadi suunda muuta, lennata külg ees, selg ees jne - fpv puhul väga hea.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Lennuki ja kopteri juhtimine nõuab veidi erinevaid harjumusi, minuarust täiendavad nad teineteist suhteliselt hästi. Multikopteri ja klassikalise kopteri juhtimine on ka erinevaid harjumusi nõudev, pärast klassikalist CP kopterit ei paku multikopter enam nii suuri elamusi, IMHO.
Mida paremini lendama õpid, seda rohkem uusi vigureid võid juurde õppida. Ammendab see hobi ennast inimese jaoks siis kui oled enda elu liiga raskeks teinud ja tahad kohe "selle ainsa ja õige" mudeliga lendama õppida, tavaliselt käib see algajale üle jõu ja tulemuseks on katkine lennuvahend. Kui selline asi juhtub mitu korda järjest, ilma, et rõõmu ringilendamisest oleks saanudki siis arvatavasti ongi see hobi ennast ammendanud :wink:

Seega soovitan sulle alustuseks rahulikumat ülatiivalist treenerit või siis bixleri sarnast lennukit, mis mingites piirides su juhtimisvead suudavad andestada. PopWingi taoline vaidtiib pole algaja jaoks just väga lihtne algus.

HK-T6 puldil on korraga võimalik ainult ühe mudeli seaded salvestada, kui plaanid rohkem mudeleid endale soetada ja nii lennukite kui ka kopteritega lennata siis võta vähemalt Turnigy 9 kanaline pult (soovitavalt mitte Turnigy TX mooduliga).
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
jux
Posts: 25
Joined: Sat May 24, 2014 10:36
Location: Viimsi

Post by jux »

Tänud. Võtan selle Bixler 2-e ära ja siis vaatan edasi :)

Nõuanded, kuidas edasi minna ja mida algaja veel teadma peaks on kõik teretulnud.
jux
Posts: 25
Joined: Sat May 24, 2014 10:36
Location: Viimsi

Post by jux »

Kaalun siiski midagi muud Bixleri asemel.

Esiteks, soovin siis osta väärt, multifunktsionaalset kontrollerit, et saaks hiljem uuesti kasutada.

Lennukiks võtaksin millegi soodsama ja kompaktsema (kuigi pisematega on raskem lennata). Silma jäi Mini Breeze Glider EPO 900mm.

Ja nüüd kui valida selline komplekt:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _PNF_.html

Siis ongi vaid saatjat ja kontrollerit vaja. Selle valikuga olen ikka natuke hädas. Silma jäi see, kuid ma ei saa veel aru, kas mul on veel midagi juurde vaja.
Turnigy 9XR Transmitter Mode 2 (No Module)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... dule_.html

Mida see "no module" tähendab? See on saatja ilmselt, mida tuleks juurde osta? Millist? Leiate äkki muid RC-si mida soovitate?
jux
Posts: 25
Joined: Sat May 24, 2014 10:36
Location: Viimsi

Post by jux »

User avatar
särts
Posts: 679
Joined: Sat Nov 08, 2008 14:26

algaja

Post by särts »

Kui plaan ikkagi soetada FPV komplekt,siis tasuks ikka suurem lennuk võtta.Väike lennuk jääb suurema koormatusega üsna rakett,suht ebastabiilne ja lennuaeg ka lühike.Muidugi kaameraga tellis on ka fpv :lol: .
jux
Posts: 25
Joined: Sat May 24, 2014 10:36
Location: Viimsi

Post by jux »

Ma õpiks ennem sõitma ja esimene lennuk ei pea olema FPV.

Aga remotega on segadus. Ma arvan, et 6 kanaline on piisav, lihtsalt võiks mitut mudelit toetada.

Võtan vist selle hoopis:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... de_2_.html
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Ilma moodulita tähendab seda, et pead sobiva saatjamooduli juurde ostma. 2,4GHz puhul enamasti (väikeste eranditega) erinevate tootjate saatja (TX) ja vastuvõtja (RX) omavahel ei tööta, seega peaksid sama tootja kokkusobivad TX ja RX moodulid ostma. Sellele Turnigy puldile soovitaks sellist TX/RX komplekti:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... II_RX.html

Selle pisikese lennukiga võib sul kiiresti frustratsioon tekkida seoses tuuliste ilmadega, varsti tekib sul mõte kas asi sinnapaika jätta või siis midagi suuremat (näiteks Bixler) juurde osta :wink:
Last edited by trebla on Sun May 25, 2014 21:50, edited 1 time in total.
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
nemo
Posts: 157
Joined: Sun Sep 30, 2012 19:04
Location: Siin ja seal
Contact:

Post by nemo »

Mul küll alles teine hooaeg läheb, aga alustasin ise ka Bixleriga. Soovitan soojalt. Sellega õpid ikka palju selgeks ilma suurema parandamiseta, kui just lõhkumise tsempion pole või liiga palju närve kulutamata.
Mul enda oma vedeleb laiskuse pärast kapi otsas, kokku elas esimesel hooajal üle 3 suuremat liimimist ja hooajale pani punkti üks korralik pauk. Aga see veel hoogu maha ei võtnud, Bixleriga said selgeks nii inverted low pass kui ka muud trikid. Ainuke asi, mida ei saanud, on küljel lend ehk 3D meestel knife edge.
Nüüd lendab minu käes juba Fox aerobatic glider ja kuna see pole eriti algajate lennuk, vaid rohkem advanced, siis praegu võtab veel peaaegu iga maandumine higistama ning tuulevaiksetel päevadel osad manöövrid tunduvad ka kuidagi kole palju adrenaliini tõstvat.
Alguses ikka rahulikum lennuk, Bixler arendab piisavalt ka kiirust ning tal on võrreldes Fox'ga võime end levelisse ajada (Fox'l keerad nina alla, lased kangid lahti ja tuleb nagu kivi otse kuniks ise sekkud.) ja see aitab sul tekkinud olukorrale kergemini reageerida. Muidugi oma lolluste vastu tal kaitse puudub.
The ground is the limit not the sky
  • Eachine Racer 250
  • KingKongSmart100
  • Fox EPO Glider 2.32m
  • Taranis ja FrSky kampott
  • 1/10 SCT
  • Camera: Runcam 2
Võsalendur
Erki.K
Posts: 274
Joined: Sat Feb 15, 2014 1:03
Location: Saare mk

Post by Erki.K »

Mina kiidan väga Mini Breeze! Väga hästi lendab ka mõõduka tuulega.
Ainuke asi mis on keeruline on start ,kui juba üles saab siis planeerib ilusti.

Seda pead arvestama ,et vaikse ilmaga kergem aku 26g või väiksem.
Ja tugevama tuulega kasutan 32g.

Vastuvõtja peab väiksemat sorti olema ja muude vidinate jaoks tal palju ruumi ei ole.

Raskema akuga ja vaikse ilmaga on kogemus käes palju remonti ja liimi!
jux
Posts: 25
Joined: Sat May 24, 2014 10:36
Location: Viimsi

Post by jux »

Saigi Mini Breeze valitud. Saab näha kuids lendama hakkan. Simulaatoril hakkab maandumine juba käppa saama.

Aga sellisele küsimusele pole veel vastust saanud. Kui palju lisa-patareid te tavaliselt kasutate kui lendama lähete? Hetkel ostsin ühe lisaks, aga mitu patareid teil tavaliselt varuks on?

See on ikka normaalne mõte, et lendad ühe (peaaegu) tühjaks, siis võtad välja, paned uue laetud asemele ja lendad edasi?
User avatar
kyylik
Posts: 1181
Joined: Sun Feb 20, 2011 21:53
Location: Rakvere

Post by kyylik »

Jah,siis vahetad ja uuele ringile.mina käin tavaliselt 2-3akuga.
Erki.K
Posts: 274
Joined: Sat Feb 15, 2014 1:03
Location: Saare mk

Post by Erki.K »

Oleneb kui kaua lennata tahad! Võib ju ka 10tk. kaasa võtta kui huvi ja tahtmist on :)
Aga vahel ei jõua seda ühte ja ainsatki tühjaks sõita kui juba tuleb parandamis töödega alustada :D
User avatar
cuprum
Posts: 1548
Joined: Fri Mar 09, 2007 22:16
Location: EEKE

Post by cuprum »

Oletades, et parandustõid väga vaja ei ole, siis tavaliselt kolmest-neljast akust piisab. Lendad ühe tühjaks, paned laadima ning lendad järgmisega edasi...

Sõltub küll päevast, aga *tavaliselt* piisaks tsükli jaoks kolmest akust. Nagunii jutti lendamine ei tule eriti teemasse. Kas on ilm sant, või siis tahavad teised kah lennata ;)

PS. Üle poole tunni jutti eriti nagunii pole mõtet - siis muutub lõbu juba kohustuseks, ning vead on kerged tulema. Parem pisut puhata ning kaaslendajatega asjatada.

PPS Sõltub lennuvahendist/akust, kuid täitsa lennusooja akut ei ole ka kõikse mõttekam kohe laadima hakata.
jux
Posts: 25
Joined: Sat May 24, 2014 10:36
Location: Viimsi

Post by jux »

Seda usun jah, et tunde järjest lennata ei taha. Lendamine on ikka päris intensiivne tegevus. Kui esimest korda selle väikese quadcopteriga tiirutasin, siis pool minutit võttis juba üksjagu läbi :)

Suurel platsil on ehk vähe tsillim kui "tsiviilis"
Post Reply