Abi mudelismiringile

See on koht, kus rääkida kõigest mudelitega seonduvast, mis teiste teemade alla ei lähe.
User avatar
titan
Posts: 981
Joined: Fri May 15, 2009 17:10
Contact:

Post by titan »

Paraku on tühjale kohale X isiku poolt rahataotlusele alati umbusklikult vaadatud. Kui on mingi väiksemgi tegevuse minevik ja oma huvide suund ja jätkusuutlikus ette näidata, on asi juba lihtsam.
Seega tuleks asjale sellisest vaatenurgast ka läheneda ja mingi tegevusega oma huvi väljendada.
Kõige lihtsam asi, organiseerida näitlik üritus laste ja tegevmudelistide vahel :wink:
Eks neil ole midagi näidata, kuhu võimalik jõuda on ja tekib ka väikses ajus tervikpilt sellest alast. Aga jah, ega odav see lõbu olema ei saa :roll:
Raptor X50/Airwolf/Mi-24 Hint/Agusta 109/AH-1 Cobra/T-28 Trojan
don`t fly faste then yours angel can fly!
User avatar
Kuno
Posts: 1436
Joined: Tue Apr 11, 2006 18:03
Location: Tallinn

Post by Kuno »

Paraku on tühjale kohale X isiku poolt rahataotlusele alati umbusklikult vaadatud. Kui on mingi väiksemgi tegevuse minevik ja oma huvide suund ja jätkusuutlikus ette näidata, on asi juba lihtsam.
see on nüüd küll paraku nii.Kuidas seal Elva kandis lood mudelistidega on,kas keegi kuskil "põõsas" juba nokitseb :?: Ehk peaks vähe turuuuringut tegema - palju teemal üldse kõlapinda on - huviliste hulgas võib olla aktiivseid kaasamõtlejaid-nõuandjaid.Võibolla mõnel mehel tühi kuur jõude seismas jne.Ka ei asu vist Elva väga kaugel Tartu Lennundusmuuseumist - ehk saab sealt hüva nõu.Mudeleid saab väga väikese eelarvega ehitada - ei pea tellima kusagilt tipptehnoloogilisi lahendusi - võib algul kasutada ka traditsioonilisi materjale-tuleb ainult kasuks-tekib oskus tööriistadega ümber käia.Ka ei kulu ühe tavalise lihtsa treeningmudeli ehitamisele eriti palju balsat - ehk mõnesaja krooni eest.Internetist leiab igas raskusastmes jooniseid ja teavet,kuidas mudeleid ehitada.Kohe ei saagi läikivate mudeliteni - siina tee on liimiplekiline,palistatud katkiste näppude.lõhutud riiete jmt.-ga. :lol:
Vedada tuleb muidugi sellist ettevõtmist väga tugevalt - "vaenlasi" on palju.Eks paraku praegune maailm on tulemusepõhine - tuleb ennast tõestada,ehk siis saab ka raha 8)
User avatar
Matsa
Posts: 682
Joined: Mon May 17, 2010 15:10
Location: Tallinn
Contact:

Post by Matsa »

Kas on esialgu vaja tööõpetuse klassi või piisab ka tavalisest klassiruumist? Kui alustada lihtsamatest lennukitest. Kindlasti on koolis olemas keegi huvijuht või siis tema aseaine kellega teemat arutada ja koos mõelda ning edasisi samme kavandada. Palju on huvilis ja palju on lapsevanemad nõus sellise tegevuse eest maksma. (eeldab muidugi väga selget nägemust eesmärgist ja mida see lastele annab) Kas Elva koolil on lastevanematest hoolekogu olemas kui ei, siis vaja selgelt mõelda milline on soovitud vanuserühm ja alustada lastevanemate koosolekust. Nii saab selge nägemuse ja kindlasti ka palju toetajaid nii nõu, jõu kui ka rahalise poole pealt. Usun, et ka vanadel mudelistidel on sellist elektroonikat mis seisab ja mida võib hea eesmärgi nimel ringile kinkida. Ära anna alla vaid proovi teisiti kui esialgne mõte kohe ei tööta!
gupi
Posts: 63
Joined: Thu Apr 09, 2009 8:38
Location: Tartumaa

Post by gupi »

Kui nüüd vaadata seda,et palju on Elvas lennutajaid, siis vist enamvähem kaks- ussimuna ja mina :) Tartu on küll lähedal, aga et nüüd koopereeruda Tartuga ja panna sinna käima mingi koolibuss, mis koolilapsi edasi-tagasi veab, siis tekib küsimus, et kas Tartus laste puudus? Tulnuk peaks paremini oskama vastata palju sealkandis huvilisi on ja kui kaugelt lapsed kohale sõidavad
Samas on ka Elva ümbrus üsnagi tihedalt asustatud ja koolegi siin rohkem kui üks- kasvõi Rannu ja Rõngu koolid. Ka on Otepää lähemal Elvale kui Tartule. Kui nüüd rääkida sellest, et teha mingi promo lastevanemate või hoolekogu ees, siis enne pole mõtet seda teha kui on miskit välja pakkuda- vastasel juhul võib neil tekkida mulje, et ahah, räägite ja näitate küll, aga töötavat asja anda ei ole. Ehk siis sarnane mõtlemine teistega- tehke aga, küll me siis tuleme kui õige aeg käes.
Alles olid Tartu lennupäevad, aga minu arust oli reklaam selle kohta kuidagi märkamatu. Olen ise käinud näiteks Karksi lennupäevadel ka vaid selle tõttu, et kuskil netis lingilt lingile klikates jõudis see inf nende toimumisest lõpuks ka minu arvutiekraanile. Samas on ka mudelistid sellistel üritustel ehk natuke tagaplaanil, sest peamine on siiski rahva lõbusõidutamine kopteriga või siis langevarjurite demonstratsioonid.
Ilmselt on ikka probleem selles, et riik kui selline ei väärtusta meil tehnikasporti ja -hobisid. Kurdetakse küll Eesti inseneriteadmiste mandumise all, aga ei tehta midagi ka selleks, et tehnikaharid(t)us pead tõstaks.
Aga ilmselt peavadki sellised asjad kõigepealt saama niiöelda ühiskonna heakskiidu, ehk siis rahvas hakkab tasapisi aru saama teatud asjade vajalikkusest ning neid ka ise lõpuks nõudma, kuid probleem võib tulevikus tulla sellest, et riiklikult on asi lastud laguneda ja siis on uuesti ülesehitamine jälle paari põlvkonna töö.
kõik on õpitav
User avatar
Antu
Posts: 191
Joined: Tue Dec 01, 2009 17:42
Location: Järvamaa
Contact:

Post by Antu »

Mudeliringi käima lükkamine ongi selline keeruline asi. Võib öelda, et ega rahvas ei tea sellest mudelismist eriti midagi või siis ala "ahh mingid asjad lendavad jah...." . Selle aasta varakevadel üritasin asja käima lükata, korraldasin kokkusaamised noortega jne. Huvilisi oli aga kui hakkab asjaks minema siis ring tõmbub koomale. Maakohas muidugi ehmatavad ära selle tegevuse peale minevad kulutused. Olen Kunoga täiesti nõus, et esimesed lennumasinad ei pea olema kirevad ja läikivad. Aga kui selliseid noortekeeles "käkke" peab veel ise kah tegema siis läinud nad on. Pedagoogina või öelda, et need noored kes on toimekad neil on juba igapäev miski ring-muusikakool-tantsimine-laulmine jne. Järgmine teema on projektid. Ega need nn "suurema jalanumbriga" tädid-onud, kes su projekti heaks kiidavad kah eriti sellest asjast ei tea. Mina võtsin asjale teise suuna, kõigepealt näitame ennast ja siis räägime, et on ka võimalus tegeleda selle spordialaga. Tänu paljudele siin foorumis olevate "kaasvõitlejatega" sai J-Jaanis korraldatud paar üritust ja rahvast harida, meedias kajastada jne. Pikka jutu lõpetuseks tahan öelda, et peame ennast veel rohkem rahvale näitama, nagu eelpool mainitud ja ikka ja jälle vastama küsimustele "palju maksab", "kui kaugele pult võtab" jne. Igatahes kellel on ikka eesmärk seda ala õpetama hakata siis soovin kõva närvi, mis sest, et aegajalt tekib käega löömise tunne.
Siit võib-olla ka väike üleskutse, tekkitada üks ümarlaud kus asja arutada. Hiiumaal on kod. Prosper kellel vast mudeliringi "sünnitusvalud" üleelatud ja ehk kostab tema miskit tarka alustamie kohta.

Edu ja jaksu!
T-REX 700E DFC, Falcon 3D, Blade mSR
Mentor, Yak
Spektrum DX6i
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Ma ütleks maakeeles nii et sünnitamine polegi nii hull.Naised ise on mulle öelnud et nagu kangem s.... häda ja käes ta ongi :) :oops: Ja ka mehed lisavad sellepeale et teha pole miskit ,15 mintsi koos takso sõiduga koju. AGA katsu need lapsed ka üles kasvatada! Vaat see on juba keerulisem küsimus. Ma ise olen alustanud promomist juba lasteaiast selle pisikese Bladega. Paljud lapsed mind nähes hüüavad juba kopter kopter :) . Jah seda lastele näidata ja selgeks teha mis see on ,on palju lihtsam kui onudele -tädidele. Aga asi pole üldse hull sest nemadki saavad varsti pisiku külge ja asjadest aru. Ja muidugi olen rääkinud mitte kui ainult lennutamisest vaid kõigest mida see ala seob-püsivusest,teadmistest, tehnikast,elektroonikast,aerodünaamikast,aerofotograafiast,võistlemisest ja tagatippu mitmekülgsest ilmakodanikust.
Ka mina jooksin noorena koolist trenni ja muusikakoolist lennuringi.See kes TEEB see JÕUAB.
Ja kui räägitakse et kallis hobby siis nii see päris pole ju. Kui likvideerida neid tagajärgi mis tekkib tegevusetusest saame rääkida et on kallis. Ja kui eesmärk pühendab abinõu siis saavad paljud lapsedki aru et krõpsupakid ja taskuraha võib ju täiesti vabalt lennuki või kopteri vastu vahetada.
Ja muidugi on abiks seegi kui mõtleme siin ürituste ja võistluste korraldamisest üle kogu Eesti erinevates kohtades. Tänan siin kõiki mudeliste kes Hiiumaal Linnumäe Lennupäevadel on käinud ning seda silmaröömu ja teadmist ka saarerahvale on näidanud. Teid ja kogu tegevust oodatakse pikisilmi järgnevatel aastatelgi.Traditsioon on üks tore tegevus
User avatar
Kuno
Posts: 1436
Joined: Tue Apr 11, 2006 18:03
Location: Tallinn

Post by Kuno »

http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t=4529
näed,juba on midagi,ehk kõlbab alustuseks.......
User avatar
Veteran
Posts: 59
Joined: Tue Aug 24, 2010 11:24
Location: Viljandimaa

Vaba teema.

Post by Veteran »

Olen mudellennuga tegelenud ja hiljem ka ringijuhina töötanud küll teise riigikorra ajal, kuid midagi ühist on siin kindlasti. Nimetaksin seda " haiguseks", millesse nakatumist ja tekkepõhjusi on paljud püüdnud selgitada, kuid tulutult. Nagu ka muude hobide või spordialadega tegelejate visadust ja kannatlikkust alaga tegelemisel.

Selgeks on saanud niipalu, et tee, mis sa teed, " nakatuvad " ikkagi üksikud... Usun omast kogemusest varasest põnnipõlvest, et ilmselt mingi varases nooruses nähtu võibki põhjustada selle vääramatu huvi ja kannatuse alaga tegelemiseks hiljem kogu eluks. No ja pluss siia siis veel teatud iseloomuomadused nagu püsivus, kannatlikkus, korraarmastus, täpsus ja võime täpset tööd teha. Öeldakse küll, et just ringi töö peab neid iseloomujooni kasvatama, kuid olen näinud, et õpilaste eeldustel on ikka suurem roll.

Selle kokkuvõtteks ütleksin, et just lasteaias mudellennukeid demonstreerimas käimisest tulekski alustada...mudellennuringi loomist. Karm ja liialdatud või ?
Asi selles, et kui ongi ringiruum olemas, ringijuhi "ässad " mudelid lae all rippumas, pildid- plakatid seinal, MUDELLENNURINGI LÕHN toas ja esimeseks tunniks tuba noori täis, siis paari kooskäimise järel hakkab see huviliste ring vähenema, kevadeks järel mõned üksikud... See on raudselt nii igas riigis ja olenemata riigikorrast.

Eesti- Soome maavõistluste ajal 1974 sai külastatud mitmeid ringe. Oli sealgi ringiskäimisel maksta vaja, nagu nüüd meilgi. Ringijuhid ütlesid seda, et kuna papad on raha välja käinud, siis on neil ka huvi selle vastu, et jõmm ringi tööst osa võtaks...Mingi abi sellest vast esimesel aastal oligi, kuid teine aasta juba näitas, mis huvid noorhärral on.
Tol ajal hämmastas nõukogude mudellendureid sealsete ringiruumide sisustuse erinevus---- ei mingeid treipinke- kreissaage- puurmasinaid ! Meie imestuse peale pajatati, et milleks meile need! No nüüdseks on see aeg ka meie õuele jõudnud, et ei pea enam balsaprussist ise laudu saagima või mudeli rataste rehvide vulkaniseerimiseks vorme treima jne.
Lõpetuseks ütlen, et eelkõige koolid peaks olema huvitatud sellest, et noortes huvi äratada antud juhul siis mudellennu vastu ja peaks olema võimalik käsitöötundides mudellennuinstruktoril siis käsitööõpetaja valvsa pilgu all (nagu eelpool juttu oli, ohtlik ruum )kogu klassile teha lihtsa sisemudeli ehitamise kursus koos järgneva lennutamisega kooli saalis. Kuldnokapuuride ja lindude söögimajade kvaliteet tõuseks sellise peenema näputöö järel kindlasti! Võibolla leiab kool siis sellise tegevuse ka pikemas perpektiivis vajaliku olevat.
Tervitustega Veteran.
ints
Posts: 621
Joined: Mon Oct 02, 2006 10:49
Contact:

mõned mõtted vabal teemal...

Post by ints »

Tore idee ja loodetavasti kannab ka vilju.

Mina alustasin Helicampi korraldamist aastal 2003. Ja kuigi asi on läbinud mõõne ja tõuse on just teekond ise see, mis hiljem tagasi vaadates täidab südame mõnusa kordaminekusurinaga. Kuigi siiani pole ükski Helicamp realiseerunud veel algelt loodetud suuruses ja esinduslikkuses! Aga unitused peavadki veidi reaalsusest ees olema... Ja isegi kui Helicamp pole sellele grammigi kaasa aidanud siis mingil põhjusel on ometi Eestis hetkel kopteripiloote vaata et rohkemgi kui lennukipiloote ;-)

Ehk siis: ära võta seda kui ühe nädala projekti, vaid aasta(kümnete) pikkust ponnistamist ühise asja nimel - ühe ponnistusena paljude seast. Võimalik, et seejuures ainukese mõttetu ponnistusena ;-(

Ma olen vist korduvalt maininud, et nõukogude okupatsioonist on meile endiselt jäänud vähemalt kaks selgelt nähtavat armi. Üks on see, et klubilisest tegevusest ei tea enamus "elanikkonnast" midagi (ja see asjaolu teeb meie, eriti aga Sinu konkreetse ülesande erakorraliselt raskeks). Ja teine on OT ehk see, et oleme "mereriik", kus paatide arv on pea olematu. Ja ilmselt kumbki neist "armidest" ei kao lähima sajandi jooksul.

Konkreetseid soovitusi mis mulle endale esimesena pähe kargasid, ja millest nii mõndagi ka eelnevalt juba soovitada jõuti:
- teised koolid on ju läbi käimata? Äkki nende direktori on veidi rohkem oma tegevusse pühendunud? Või ebaõnnestus asja selgitamine ehk "müügitöö"?
- keegi juba mainis, et tööõpetuse klassi pole esialgu vajagi. Tõesti, ilmselt sobikski paremini pigem tavaline klass ja aula. Ära tee seda viga mida tehti minuga nõuka ajal Kullos (saadeti südatalvel põllule kõrsi korjama). Pigem korja enne talve saabumist kõrred valmis ja liimi ostmiseks võta oma toiduratsioonist "kümnist". Esimese aasta kulud on seega kaetud - ok, kuidas seda mikrofilmi tehtigi ;-)
- otsi sõpru ja kaasamõtlejaid. Keegi juba pakkus suurepärast ideed tööõpetuse õpetaja kampa võtta. Ma ei usu, et tal teematunni vastu midagi oleks... Ja nii IGAS Elva ja lähikonna koolis. Äkki õnnestub tööõpetaja mudelistiks "nakatada" ?! Veel parem, KÕIK nad ? ;)

Mina ei annaks ka raha "tühja jutu peale", a la et kui oleks pappi, küll ikka teeks. Kui ring on aasta toimetanud, siis küll ka raha saab - vähemalt on seda oluliselt lihtsam (ja moraalsem) küsida.

Kõige paremini "müüb" ringi see, kui osalejad ise uusi huvilisi juure toovad. Kuidas? Kindlasti on siin kaks väga olulist nüanssi:
- huviliste perekonnad tuleb kuidagi kampa saada
- veteran-harrastajad tuleb appi kutsuda. Sul on endal ka kergem, kui on tekitatud traditsioon, et Elva mudelistid saavad reede õhtu saunas vms. kokku... Ega nad kõik pea tingimata ringi tegevuses vahetult kaasa lööma - aga nõu ja jõuga aitavad ikka - ja ka lippu kõrgel hoida!

Tagasi algusesse... Sorry mainimast, aga vaata igaks juhuks korra ka peeglisse: kui Sa ideed kooli direktorile maha müüa ei suutnud, oled Sa kindel, et lastele suudad? Lapsed on tavaliselt nõudlikumad... Harjuta peegli ees ;0 ja proovi uuesti, kuni toimib. Jõudu!

PS. Kuna Antu ja Prosper on ajaliselt Sulle kõige lähedasemad täpselt sama asja ajajad, on nende kogemus ilmselt hindamatu väärtusega ;)

Terv,
I.
User avatar
Kpe
Posts: 660
Joined: Thu Apr 02, 2009 15:16
Location: Tallinn

Post by Kpe »

Ei saa ka jätta ennast avaldamast.
Midaiganes uued alustajad teevad või mõtlevad: siis mina mõistan asja nii, et mida raskem on algus seda tihedam on sõel. Primaarne on ju tutvustada ja seejärel alles sõelalejäänuid õpetada. Per aspera ad astra!
Praegu võib ju piisava raha olemasolul endale kõike soetada. Aga kas see teeb veel selle soetajast mudelisti?
Pika jutu lühike mõte on see, et keegi peab ju ka kooli ja vahel ka kodu väliselt lastega tegelema. Miks ei võiks see siis olla mudelismiõpetaja? Olgu see siis kasvõi "kännuotsas" tehtud. Vähemalt omandatakse teadmine. Oskus ja vilumus on teine asi juba....
Last edited by Kpe on Mon Jan 17, 2011 21:53, edited 3 times in total.
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Väga super sõnavõtud veteranilt ja Intsult. Aeg-ajalt käin ka ELVAS ja siis võiks kohtuda. Mul on ülimalt hea meel sellest et huvilisi ja klubisid tuleb juurde sest just suure massiga liikumisel on inertsi. Ja see et kaasatõmmata ka kogu pere nagu Ints mainis on olnud minu unistus. Oleme saanud Klubi suurprojekti rahastamise kinnituse ja see lisab ainult positiivsust ja teotahet. :) Teoksil on palju uut ja huvitavat. :)
gupi
Posts: 63
Joined: Thu Apr 09, 2009 8:38
Location: Tartumaa

Post by gupi »

Palju toredaid arvamusi :)
Ega selle väikese aja jooksul ongi tekkinud üksjagu segaseid tundeid ja selgeks mõtlemata mõtteid, mis ilmselt vajavad nüüd natuke aega settimiseks nii nagu ka hea vein ei valmi üleöö :) Eks püüame siin tasapisi edasisi samme seada.
kõik on õpitav
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Ahhoi! Varsti on ISADEPÄEV ja seoses sellega panin jälle tunnid kirja lasteaias. Väga hästi suhtuvad sellesse lasteaia direktorid. Kui te veel näeksite laste nägusid ja silmi :) .
MuruMait
Posts: 85
Joined: Wed Sep 22, 2010 21:57
Location: Tallinn
Contact:

Pakun abi

Post by MuruMait »

Ärkan teemaga väheke hilja aga lepime aja kokku ja tulge Kullost läbi. Saan 30 aastase kogemusega vast aidata. Lisaks on 22.okt. Kullo majas Eesti Noorsootöö keskuse korraldatav kokkusaamine tehnika ringide valitud õpetajatele. Saan seal infot üle Eesti ja olen nõus pärast jagama. Tallinnas on mõni asi nutusem kui kuskil väiksemas kohas kus tegijaid vähem ja parem pildile pääseda. Alustada ei saa nii, et andke tööpingid ja küll ma siis teen. Alustada saab tühja toa ja jutuga ,et näe mina teen aga teie ei toeta. Olen ise proovinud - toimib. Ootan külla!
User avatar
Antu
Posts: 191
Joined: Tue Dec 01, 2009 17:42
Location: Järvamaa
Contact:

Post by Antu »

Kuulaks hää meelega MuruMaidu nii pikka kogemust, kusagil kuu lõpu poole. Gupi ja Prosper mis asjast arvate?
T-REX 700E DFC, Falcon 3D, Blade mSR
Mentor, Yak
Spektrum DX6i
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Mina olen Maiduga rääkinud ja saanud palju huvitavat ja kasulikku kõrvataha panna. Ja teisigi vanu(mitte ainult vanuse poolest vaid ka teadmiste poolest) tegijaid olen huviga kuulanud ja neilt õppinud. Suhtlemine vahetult kõigil võimalikel kokkusaamistel on väga kosutav.Muidugi oleks tore kokku saada ja organisatsioonilisi nippe ja kogemusi õppida ning jagada. Kõik me oleme ju ühe asja eest väljas. Ühistegevusel on kandvam jõud :) Nägin suvel Hiiumaal kuidas võistkondlikult koostöös tuult tiibadesse puhuti. :) Võimas. Mudelid mida tehti ehivad nüüd meie klubi 8) Järgmine aasta ehitame rakette sest edasiminek peaks olema oluliselt kiirem ja kõrgused kättesaadavamad :)
gupi
Posts: 63
Joined: Thu Apr 09, 2009 8:38
Location: Tartumaa

Post by gupi »

Ei saa eriti Tallinna poole siirduda- pean siin lapsehoidja tasemel toimetama :)
kõik on õpitav
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Lapsehoidmine siis ema või isa rollis ? :)
gupi
Posts: 63
Joined: Thu Apr 09, 2009 8:38
Location: Tartumaa

Post by gupi »

Isa ikke. Kuna töökoormus eriti suur polnud, siis oli mõttekam lapsepuhkusele siirduda ja teinepool tööle saata :)
kõik on õpitav
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

OHHH! Küll tahaks ise ka nii :) Siis on Sul tõesti aega laste tegemiste peale mõelda. :)
gupi
Posts: 63
Joined: Thu Apr 09, 2009 8:38
Location: Tartumaa

Post by gupi »

Eks nad tulevad siis kui peavad tulema- ju see põhiprogrammeerija seal kuskil kõrgel üleval ise teab, millas õige aeg on uus versioon töösse lasta :)
kõik on õpitav
uueke
Posts: 45
Joined: Wed Feb 10, 2010 23:18
Location: tartu

Post by uueke »

GUPI! sellel mis ussimuna välja otsis on jumet aga nüüd on vaja mingit kirjatsura kes selle ära oskaks vormistada ja uuriks kas selline asi ka sel aastal teemaks on. :P
saaks maapeale tagasi
Post Reply