12V toiteplokk

Ise tehtud - hästi tehtud. Näitame siin oma projekte teistele!
User avatar
et
Posts: 7
Joined: Wed Jul 31, 2013 15:13
Location: Tallinn

Post by et »

Tere,olen uustulnuk Teie foorumis ja sattusin lugema toitekatest.Olen neid ise ümber teinud küll 13,8V peale jaamade toiteks ja reguleeritava pingega.Siin üks link,kellel huvi ja neid on veel:
http://www.qsl.net/yo5ofh/projects/13.8 ... supply.htm
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Kas keegi seletaks mulle veidi seda protsessi ja kuidas antud komponendid töötavad
http://polonai.se/smps/tosh/index.html

Saan aru, et sekundaar ahelas on pinge jagaja, mis annab komparaatorile kindla suurusega pinge, mis võrdleb seda väljundpingega. Kui väljund pinge langeb(Ehk siis sülearvuti aku pinge langeb?), annab komparaator käsu komponendile "optocoupler", mis keerab primaarahelas nö võimsust juurde?

Transistorid on minu jaoks täiesti tume maa. Mis on nende resistorite eesmärk seal ahelas?
Kuidas R58 mõjutab seal väljund pinget? Minu loogika järgi peaks langetama seal ref. pinget, et saada madalamat väljundpinget?? :lol:
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

ArdiK wrote:Kuidas R58 mõjutab seal väljund pinget? Minu loogika järgi peaks langetama seal ref. pinget, et saada madalamat väljundpinget?? :lol:
Need R58 ja R68 on samuti pingejaguriks.
Kuna komparaatori +sisendi V'ref on ilmselgelt madalam kui väljundpinge mida kontrollitakse siis on vaja see väljundpinge jagada takistitega V'ref sarnaseks.
Ehk kui komparaatori V'ref on näiteks 6,8V siis väljundpinge kõikumine +10...+18 V piires oleks komparaatorile ju alati "ülepinge" ja väljund tõmmatakse alla 6,8V peale.
Kui nüüd oleks vaja väljundis hoida 12,4V pinget siis Jagades selle näiteks R58= 5,6KOhm + R68= 6,8KOhm, saaksime nende ühenduspunktist komparaatori -sisendile +6,8V pinge...
snoopy
Posts: 112
Joined: Sat May 01, 2010 11:22

Post by snoopy »

Komparaator võrdleb 2 pinget. Üks on Vref (V"reference") ja see on konstantne, enamasti kusagil 2,5V või 1,25V kandis. Kust see pinge tuleb, pole oluline, enamasti on komparaatoril selleks oma sisemine allikas.
Teine tuleb väljundist läbi pingejaguri (antud lingil siis R58 + R68). Pingejagur on vajalik selleks, et väljundi pinge on muidu komparaatori jaoks liiga kõrge.
Komparaatori väljundi järgi keeratakse primaarahelas vunki peale või maha, kuidas vaja on. See opto seal ei puutu otseselt asjasse, see on vajalik selleks, et primaarahelas olev võrgupinge ei oleks kuidagi väljundiga otseselt ühendatud (ohutus).
Aku pinge ei puutu asjasse. Kui toiteplokile mingi koormus taha ühendada, siis tirib koormus väljundpinget allapoole. Komparaator tunneb (läbi pingejaguri) need kõikumised ära ja kamandab primaarahelas vunki peale keerata või vastupidi niipalju, et väljundis oleks alati pinge see mis ette nähtud.

Toiteka väljundpinge muutmiseks on vaja lihtsalt pingejagurit niimoodi muuta, et see komparaatorile "valetaks" :)

Aga kui sa seda küsima pead, siis ei saa soovitada sul sinna sisse ronida :twisted:
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

snoopy wrote:Komparaator võrdleb 2 pinget. Üks on Vref (V"reference") ja see on konstantne, enamasti kusagil 2,5V või 1,25V kandis. Kust see pinge tuleb, pole oluline, enamasti on komparaatoril selleks oma sisemine allikas.
Teine tuleb väljundist läbi pingejaguri (antud lingil siis R58 + R68). Pingejagur on vajalik selleks, et väljundi pinge on muidu komparaatori jaoks liiga kõrge.
Komparaatori väljundi järgi keeratakse primaarahelas vunki peale või maha, kuidas vaja on. See opto seal ei puutu otseselt asjasse, see on vajalik selleks, et primaarahelas olev võrgupinge ei oleks kuidagi väljundiga otseselt ühendatud (ohutus).
Aku pinge ei puutu asjasse. Kui toiteplokile mingi koormus taha ühendada, siis tirib koormus väljundpinget allapoole. Komparaator tunneb (läbi pingejaguri) need kõikumised ära ja kamandab primaarahelas vunki peale keerata või vastupidi niipalju, et väljundis oleks alati pinge see mis ette nähtud.

Toiteka väljundpinge muutmiseks on vaja lihtsalt pingejagurit niimoodi muuta, et see komparaatorile "valetaks" :)

Aga kui sa seda küsima pead, siis ei saa soovitada sul sinna sisse ronida :twisted:
Hea soovitus..Paraku meeldib asju ise teha ja uurida kuidas töötab ja nii...ja kui kahtlen siis küsin ja teen ikkagi :lol:
Antud teema puhul vist lähen siiski lihtsamat ja ohutumat teed ja panen toitekale dioodid vahele nagu sa soovitasid :roll:
Post Reply