Page 1 of 1
True RMS ampertangid
Posted: Sat Sep 26, 2009 13:17
by Nullpointer
Seni olen ehitanud väikseid parkflyereid jms ning multimeetriga hakkama saanud, kuid nüüd oleks vaja ikka mõõta suuremaid voole.
Muretseks ampertangid, kuid kui juba, siis oleks tore, kui saaks mõõta ka muude seadmete (konditsioneerist arvutini) voolutarvet. Saan aru, et selleks on vaja ampertange, mis mõõdaksid tõese RMS voolu?
Kohalikes poodides müüdavad pole kahjuks taskukohased.
Leidsin sellised:
http://www.uni-trend.com/UT204.html
See siis peaks näitama õiget nt arvuti toiteploki tarbitavat voolu?
Selle asja hind on vaid 37USD, mis on tore, kuid samas teeb ettevaatlikuks.
Poole kallim, aga siiski veel taskukohane:
http://www.viot.us/showproduct.php?model=C9&service=FAQ
http://www.viot.us/C9UM.doc
Erilist vahet ei tundu neil olema. Võiksid mõlemad sobida?
Posted: Sat Sep 26, 2009 20:08
by juksrace
Arvesta, et näiteks arvutit mõõtes pead aintul ühte faasi korraga mõõtma, ei näita ta midagi kui sinna vahele mitmesoonelise juhtme torkad
Posted: Sun Sep 27, 2009 20:11
by Ropka
parkflyerite puhul on sul vaja alalisvoolu ampertange?
arvesta, et need on väga kallid asjad nii igaks juhuks osta
http://www.ronex.ee/index.php?group_id=711&page=50&
mina kasutan näiteks seda "forki"
Posted: Sun Sep 27, 2009 21:42
by [J]
Ühe võimaliku variandina soovitaksin logerit! 100 A pole probleem, mõõdab igal pool ja ajal ning rohkelt igasuguseid lisavõimalusi juurdeostetavate andurite näol. Näiteks selline:
http://www.eagletreesystems.com/MicroPower/3.htm
Hinnalt odavam ja salvestab terved lennud koos huvi pakkuvate parameetritega.
Posted: Sun Sep 27, 2009 22:08
by Nullpointer
Jah. Logger või asja ajaks ära ka suvalised AC/DC ampertangid, aga tahaks mõõta lisaks oma koduseadmete voolutarvet. Kuna ma kütan nii ahju kui ka soojapumbaga, siis eelkõige tahaksin mõõta katlamaja ja õhksoojuspumba voolutarvet erinevatel sise- ja välistemperatuuridel.
Otsisin inffi selle UT204 kohta, kuid midagi asjalikku ei leidnud. Alalisvoolu mõõdaks see teoreetiliselt õigesti, aga ma ei saa ikkagi aru, kas vahelduvvoolu näitab otse tõest RMSi või midagi muud. Mulle tundub, et madala hinna põhjuseks on asjaolu, et tõese RMS voolu mõõdab see vaid 50-60Hz piirkonnas, samas mulle oleks see OK. Hea meelega telliks selle äragi, kuid selle kasutusjuhendis on tõese RMSi kohta miski kahtlane jutt, mida ma kahjuks ei mõista.
Combine AC and True RMS response method. Input sine wave to adjust. Non
sine wave must follow the below data to adjust:
Peak factor: 1.4~2.0, add 1.0% on the stated accuracy
Peak factor: 2.0~2.5, add 2.5% on the stated accuracy
Peak factor: 2.5~3.0, add 4.0% on the stated accuracy.
http://www.uni-trend.com/manual2/UT203% ... nglish.pdf
Posted: Mon Sep 28, 2009 7:55
by felch
Siinuselise signaali pinge ja voolu mõõtmine on lihtne. Muu kuju puhul aga arvestatakse nn. kujutegurit, millega näitu korrutatakse. Sellest vist ongi jutt. Mõõteriist tehet ei tee, pead ise arvutama. Tavakoormuste (aktiivtakistus nagu igasugu pirnidel ja 50Hz puhul ka ahjudel, soojendusspiraalidel) võib vabalt keerukamad arvutused tegemata jätta. Arvutid, UPSid ja muud toitemuundiga seadmed ei ole enam aktiivkoormused (mahtuvuslikud põhiliselt) ei tule näit kindlasti õige. Aga see vast pole väga oluline ka ?
RMS random mean square - tähendab tegelikult keskmise võimsuse mõõtmist. Selle, mis küttekehas soojendab või pirnis valgust annab. Nt. 220V võrgus on maksimumpinge tegelikult ruutjuur 2-st korda kõrgem.
Posted: Mon Sep 28, 2009 14:55
by Nullpointer
Tänan selgituste eest.
Kui õigesti aru saan, siis UT232 kasutusjuhendis on neist kujuteguritest juttu:
Samas tegelikult ma ikkagi ei mõista, et kui konkreetselt see UT204 mõõteriist seda tehet ei tee, siis ega ta ei oska mulle seda kujutegurit näidata ka ju? Kasutusjuhendist midagi sellist igatahes ei leidnud.
Mulle ei jõua pärale, mida see
True RMS siis üldse juurde annab (peale selle, et
True RMS mõõteriistad kallimad on)!?
Sisuliselt näitaks see ikkagi valet näitu, ning ilma nn kujutegirit teadmata, sj ei saa ma õiget näitu ise arvutada? Seega mõttetu ju. Sellisel juhul logger on muidugi kõige mõttekam variant.
Posted: Mon Sep 28, 2009 15:47
by felch
Mõõteriist ei saa kuidagi teada, mis kujuga või faasinihkega signaali talle ette söödetakse. Seepärast on vaid standard siinus ja ehk veel mõni tihedamini esinev lainekuju.
Ka siinusega (võrgust toites) tulevad võimsused erinevad sõltuvalt koormusest kuid siin saab vahet teha voolu ja pinge vahelise faasinurga järgi. Üks UPS oskas õigesti mõõta aktiiv- ja reaktiivvõimsust. Enamik asju ei tee vahet.
Mudelite puhul pole vist eriti oluline ka.