Page 1 of 1

Ajaloost.

Posted: Fri Dec 17, 2010 18:10
by Veteran
Antikvariaadist leidsin sellise raamatu. Võibolla ka lugupeetud kaasvõitlejatele pakub huvi , kuidas meie vanaisad mudellennundusega tegelesid. Milline oli tase, mis materjale kasutati ja eks tekst isegi on hoopis midagi muud, kui tänapäeval.

Image

Siin ka mõni lehekülg.

Image

Image

Posted: Fri Dec 17, 2010 19:24
by Marek
Suurepärane leid!!! Kas Sa kõike ei viitsi pdf-iks skaneerida? Paljud oleks jube tänulikud! :)

Posted: Fri Dec 17, 2010 21:39
by prosper
Väga vinge leid ! Mulle meeldib eriti see nimi- Tallinna Õhuasjanduse Ühing . Kas see oli miskit ELFi või MLÜ eelkäia? 1932aastal oli kõik veel ameerikast aga läksid aastad ja juba oli meil kõik Moskvast.

Posted: Fri Dec 17, 2010 23:15
by tulnuk
Mul on kah juhtumisi raamaturiiulis antud raamat olemas, isegi tagakaane küljes olev kummika joonis on alles. Endal pole kahjuks skännerit võtta, et see digitaalselt säilitada.

Ajalugu

Posted: Sat Dec 18, 2010 8:57
by Veteran
[quote="tulnuk"] isegi tagakaane küljes olev kummika joonis on alles.
No näed! Arvasin ka, et joonis pidi ka olema ja viimasel lehel ongi mingid liimijäljed !
Pole ma mingi arvutispets ja seepärast küsin, kas võin siin niipalju ruumi raisata ning samas vaimus kõik leheküljed so 54:2 avaldada?

Parimat! Enno Öövel.

Posted: Sat Dec 18, 2010 14:02
by Veteran
[quote="prosper"]Väga vinge leid ! Mulle meeldib eriti see nimi- Tallinna Õhuasjanduse Ühing . Kas see oli miskit ELFi või MLÜ eelkäia?

Minu valduses oleva albumi Lendav mulk

Image

andmetel sai lennundus, sealhulgas ilmselt ka mudellennundus, suure hoo sisse 1931 a.Õhuasjanduse Ühingute loomisega. Algas see nimetatud albumi andmetel 9 kaitseväe lennuki propagandalennuga marsruudil Tallinn - Haapsalu - Kuressaare - Pärnu - Viljandi - Valga - Võru - Tartu - Narva - Rakvere.
Näiteks Viljandis samal õhtul tähtsate ja veel tähtsamate asjapulkade koosolekul otsustati luua Sakalamaa Õhuasjanduse Ühing lennundusalase tegevuse elavdamiseks.
Ning juba 1932. a. juulis oli Viljandis Riia mnt. ääres olemas nii lennuväli kui angaar! Lisaks Ungern- Sternbergi saksamaalt ostetud 2-kohalisele mootorlennukile Klemm- 25 alustati kohapeal purilennukite ehitamist.Üks tolajal poisikesena ehitusel osalenud vanahärra rääkis, et tema oma mudellendurikogemustega oli vanematest meestest täpsemad tiivaribid välja saaginud. Kahjuks ei taibanud tolleaegse mudellennuloo kohta rohkemat küsida...
Nii sai see alguse paljudes eesti linnades. Näiteks eelpooltoodud mudellennuki ehitamise raamatus on Jõhvi õhuasjanduse Ühingu tempel.
Kaldun nüüd mudellennundusest kõrvale aga ei saa märkimata jätta, et purilennuga hakati väga paljudes kohtades tegelema, kusjuures kursus algas algväljaõppe plaaneri ehitamisega. Lennati kummiköiestardist ning sobiva mäeveeru korral sai juba mingi lennutunde kätte.
Nõukaaja Noorte Hääles ilmunud jutust" Kuidas me ehitasime Kesavarest " on hästi kirjeldatud, kuidas grupp koolipoisse kehalise kasvatuse õpetaja eestvedamisel talve jooksul meisterdavad purilennuki ja kuidas sellega siis lendamise esimesi samme õpitakse...Ka selle loo tegevus toimus 30-ndatel.

Alljärgnevalt üks 30-ndate aastate mudellennuvõistluste protokoll, kus figureerib ka meie mudellennu kauaaegse "isa" Endel Helme nimi...

Image

Posted: Sun Dec 19, 2010 22:00
by prosper
Super materjal! Just on valmimas riiklik õppekava mudellennundusele.Ehk on meil sellest ajaloost miskit õppida ja järgi teha. Peaks ise ka ringi kolistama vanavara poodides.Neid ju trükiti rohkem kui kaks :) Mulle raamatud meeldivad.
Sa Veteran tead mudellennunduse- ja lennunduse ajaloost vist väga palju. Kirjuta need üles.

Ajaloost

Posted: Mon Dec 20, 2010 10:33
by Veteran
Olemegi selle , just pärastsõjaaegse eesti mudellennunduse ajaloo jäädvustamisega juba hiljaks jäänud... Teatavasti läks kaduma E Helme arhiiv. Tuleks päästa veel, mis päästa annab ja mudellennuveteranide T. Mardna, A. Salumäe, A. Lepa jt. mälestused ja pildimaterjal kokku koguda.
Mis enne 2.maailmasõja aegset perioodi puudutab, siis siin on vaid arhiivides otsimisest kasu ja võib ka hea juhuse peale loota, kui keegi sugulaste pööningult vanu jooniseid leiab, nagu mul juhtus.

Posted: Tue Dec 21, 2010 11:39
by PeepK
nimetet raamat olemas mitmetes raamatukogudes, vt www.ester.ee

PeepK

Posted: Tue Dec 21, 2010 14:47
by tulnuk
Olen kuulnud kõlakat, et raamatu "Mudellend" teise osa toorik või mingid artiklid pidid J. Rootsu valduses olema. Samuti tean, et Kullo mudelennuringi juhendaja käes on erinevad materjalid näidislennukite, jooniste ja õpetustega sellest ajast, kui Helme seal õpetaja oli. Kui grand old man'dest veel rääkida, siis selle aasta augusti lõpus meie seast lahkunud Jüri Raidi erinevaid mudeleid, fotosid ja materjale on veel Tartus Lille Majas ja osalt ka omakste käes (ühesõnaga turvaliselt hoiul).