Page 1 of 1

Servo elektroonika

Posted: Tue May 31, 2011 12:06
by Riff
Tere,

Tekkis üks hull mõte ning tahtsin küsida, kas see on teostatav.

Kas õnnestub võtta mingi vingema (suurem sagedus ja resolutsioon) elektroonikaga servo elektroonika ning joota lihtsalt mitte nii vinge servo elektroonika asemele.

Tekkis eksperementeerimise isu kuna väiksed MKS servode korpustel (ds470 on mul nüüd 3tk üle) ei ole kuullaagrit, kuid odavamatel Corona omadel on. Ostsin Corona 919MG seeria servod (üks on üleliigne) ning mõtlesin katsetada...

Võimalikud tagasilöögid:
*odavama servo harjased ei ole nii head ja ei kannata suuremat sagedust, v-o on ka voolud erinevad
*potekate takistused on erinevad, seega tekib kas nihe sisse või ei ole üldse ühilduv
*ega ma täpselt ei tea, kas elektroonika mahub sinna sisse või mitte

Põhimõtteliselt peaks see olema teostatav?

Posted: Tue May 31, 2011 12:25
by Oehh
Poteka takistus (näit.5K vrs 10K) ei tohiks olla probleem. Iseküsimus on kui lineaarne on odava servo pote. Pote enese kvaliteet mõjutab küll oluliselt servo töö täpsust.

Posted: Tue May 31, 2011 16:09
by felch
Kui mootori vool pole liiga suur ja ta ise pole liiga aeglane siis võiks küll tööle hakata. Eks proovi!

Posted: Sun Jun 12, 2011 12:25
by Riff
Elfas müüakse potekaid täpsusega +/- 5% 10% ja 20% ning lineaarseid, mille hind on 30-70€/tk.

Huvitav, kui täpseid potekaid servode juures kasutatakse!?

Tundub, et odavate servode juures kasutatakse isegi traattakistiga potekaid, sellest ka servode väga madal resolutsioon.

Ehk kui on mure servodega, et ei tsentreeri hästi või liikumine ei ole piisavalt lineaarne, siis probleem on potekas ning võimalikes häiretes...

Ehk kui on hea rauaga servo, siis seda on tõenäoliselt võimalik kaasa aidata?

Üritan järgi proovida, uudishimu on suur teadasaamise järele.

Posted: Sun Jun 12, 2011 13:30
by trebla
See täpsuse % number näitab poteka üldtakistuse maksimaalselt lubatud suhet tema nimitakistusse. Potekaid tehakse nii lineaarse kui ka logaritmilise takistuskehaga, kusjuures logarimilised võivad olla kas kasvava või kahaneva suunaga. Logaritmilisi potekaid kasutatakse valdavalt audioskeemides. Oluline on potekate juures ka nende takistuse temperatuurikoefitsent. Potekate hind sõltub nende takistuskihi ja harjade materjalist (võimsusest ka muidugi), see tähendab seda, et odavamad potekad võivad kiiremini kuluda ja vahepeal harja ning takistuskihi vahel kontakti kaotada. Üldiselt ei ole ka odavamate potekate takistuskihi paksuses (=takistuses) olulisi ebalineaarsusi (kui just päris saastaga tegu pole) ning täpsus sõltub suuremalt jaolt harja kvaliteedist (konstruktsioonist) ja takistuskeha temperatuurikoefitsendist +kulumiskindlusest. Traattakisti on suhteliselt kulumiskindel kuid resolutsiooni suurendamiseks peaks ta peenest traadist olema. Usun, et ka 10 euro eest peaks juba väga korraliku poteka saama.

Posted: Sun Jun 12, 2011 16:08
by [J]
Servo pote tähtis omadus on kulumiskindlus. Vanasti, kehvemate tehnoloogiate ajal, puhastasid vigurlennumehed, kes tegid 500-1000 lendu aastas, potesid regulaarselt. Lahtisest söepurust (servol ja ka saatjatel) hakkasid servod tõmblema ja ebaühtlaselt käima.
Eliitfirmad kasutavad spetsiaalseid selleks otstarbeks potesid.