Page 1 of 2

LIIMIDEST

Posted: Sat Mar 17, 2007 12:10
by Ervin2
Ehitan suhteliselt palju,nii puidust kui ka vahust,siiani pole saanud õiget selgust liimidest.
Ise kasutan puidu puhul kõikvõimalikke EPO tüüpi liime,samuti PVA ja muidugi eriti mugavad on kiirliimid.
Epo tüüpi annavad hea ja tugeva liite,aga nende segamine tihti tülikas,samuti on kasutusaeg kas liiga lõhike või liiga pikk (5min - 24tundi tahkumiseni),ribisõrestikuga tiiba 20 min-ga kokku ei liimi.
Ülimugav on muidugi terve lennuk Speed extraga kokku liimida(olen seda ka korra teinud,masin siiamaani lendab,plaaner),aga kas sellist varianti ka mujal maailmas praktiseeritakse ja kas annab se tunda ka konstruktsiooni vastupidavusele?
Milliseid liime veel on sobiv kasutada balsakonstruktsioonide kokkuliimimiseks?
Kas on olemas häid ühekomponendilisi liime puidu liimimiseks,mis annaksid EPO-ga võrdse tulemuse.(UHU-l on mingi HART vist)
:?:

Posted: Sat Mar 17, 2007 21:06
by tulnuk
Üldiselt erinevad mitmekomponendilised liimid annavad ikka võrreldamatult kõvema tugevuse konstruktsioonidele kui "tavalised" liimid.
Puhtalt CA (supe attack jms.) liimiga ehitatud tiib pole just eriti arukas mõte kuna nt tala puhul peab liim ikka päris karmi valu vastu pidama. Vaid puidu jaoks on UHU Hart üpris hea asi, aga jällegi, nt 2M võistlusmudelil ma sellega talasid ei tihkaks liimida.

On võimalus ka mõne ülikiire liimiga detailid kokku punktida ja siis liitekohtad mõne tõsiselt kõva ja kauakuivava vaiguga üle määrida, nii säästab aega ja ühendused on tugevad.

Posted: Sat Mar 17, 2007 22:19
by [J]
Mina eelistan epo-vaike. Neid on riiulil mitmesuguse kuivamiskiirusega (30 sek, 5 min, 30 min, 10 tundi,vedelad plastiku ja söe jaoks jne.).
Segan kaaluga väikeseid koguseid ja vajadusel palju kordi, arvestades kuivamiskiirusi.
Image
Kaal (täpsus 0,1 g) arvestab automaatselt taara kaalu maha (tavaliselt tops x-kihi vanade kuivanud liimijääkidega) ja uue portsu saab valmis minutiga.
Kohati läheb veel CA, "Moment", PVA-laadsed jms.

CA liimidest

Posted: Sun Mar 18, 2007 0:36
by pipercub
CA, cyanoacrylate glue, superliim, kiirliim, tsüaan-akrülaatliim.

Kasutatakse 3 erinevat keemilist ühendit:

1. Ethyl cyanoacrylate - kõige levinum, spetsiifilise tugeva lõhnaga, tugevaim, lahustab vahtplasti, odav. Margid - Loctite 401(universaalne), 406(plastiline, vedel), 454(geel, kuni 105C), 430(metallidele), 495(eriti vedel ja kiire) ja lugematu arv muid.

2. Methyl cyanoacrylate - erikasutuses, väga vähe levinud. Margid - 496.

3. Alkoxyethyl cyanoacrylate - lõhnatu, odourless, foam-safe, low odor jne. Vahtu ei lahusta. Tugevus jääb etüülliimile umbes kolmandiku alla. Kallis. Margid - 460(universaalne), 403(paks), 408(vedel)

Tööpõhimõte: kahe liimitava pinna vahele surutud akrüülvaik hakkab pindadel oleva niiskuse mõjul kiiresti kõvastuma. Seepärast liimibki näppe nii hästi.

Liimimise kiirus sõltub kõige rohkem liimitavate pindade vahekaugusest ja liimi paksusest, seejärel niiskusest ja aktivaatoritest ning vähem temperatuurist.

Vedel liim nakkab aktiveeritud pinnal hetkeliselt, pinnad tuleb ühendada esimese korraga ja lõplikult. Või valada kapillaarne(wicking) liim eelnevalt ühendatud detailide vahele. Nihutamine rikub ühenduse. Kui on soov detaile liimimise ajal liigutada, tuleb kasutada geeli või paksu liimi.

Poorsete või ebatasaste pindade liimimisel peab kasutama aktivaatoreid. Loctite margid - 7025, 7455, 7387. Kergesti kättesaadavatest ainetest on pinnaaktivaatoriteks piiritus ja atsetoon. Piiritus(etüül-, metüül-, iso-) on keskmise toimega ja atsetoon väga aktiivne. Kasutamiseks pihustada või pintseldada liimimise kohtadele enne liimimist aktivaatorit ja lasta kuivada. Kiirendamiseks võib ka peale liimimist peale kanda, aga liimikoht jääb nõrgemaks ja värvub piimjaks.

CA liimid nakkavad küll väga kiirelt, aga täistugevuseks peab liimikoht ikkagi oma õõpäeva rahus pressi all olema. Kui ei ole võimalik liimikohta peale liimimist rahule jätta, on mõtekam kasutada atsetooni aktivaatorina ja hästi vedelat liimi, ühendus tuleb vilets, aga jääb pidama.

"Rasvaseid" plastmasse peab enne liimimist kruntima. Krunt(primer) Loctite 770.

Atsetoon ja nitrometaan "lahustavad" CA-d. Külmutatud ühendusi on lihtsam lahti murda. Liimikoht töötab hästi tõmbele ja halvasti nihkele. 480 on spetsiaalne kõrgendatud nihketugevusega liim, näiteks metalli ja kummi kokkuliimimiseks. CA-de kumakindlus on madal, 50C langeb tugevus 80% algsest, 100C - 25%. Foamsafe liimidel 50C - 65%, 100C - 10%. Enamusel liimidel on kasutamise piir 80C ja lagunemine 120C. 498 on lubatud kasutada kuni 105C, nõrkadel koormustel kuni 120C.

Erinevate tootjate liimid on väga erinevad. Kvaliteetne liim hangub peale pakendi avamist umbes poole aastaga. Enne pakendi avamist on soovitav hoidada temperatuuril 2-8C(külmkapis), peale avamist kiirelt ära kasutada . Mitte hoida aktivaatorite, lahustite ja muude kemikaalide läheduses.
CA liimide standard on Henkel Loctite. Kõik soliidsed tootjad annavad liimidele vastavuse Loctite markidega.

CA liimid on väga head, aga nende kasutamine ei käi nii, et naks ja kokku. 8 aastane kogemus tootmises on näidanud, et tihti ei saada nendega hakkama. Ja isegi tegijal ei õnnestu igakord.

Posted: Sun Mar 18, 2007 1:09
by tulnuk
OT:
Pipercup, sa näid asjaga "kursis" olevat, tegeled antud brändi müügiga või on lihtsalt palju vaba aega (heas mõttes)?

Posted: Sun Mar 18, 2007 1:43
by Ervin2
Tundub et akrülaatliimi kasutamisest on nüüd põhjalik ülevaade olemas.
Oma eelnevatest kogemustest lisan ehk niipalju,et meetod väga vedela liimi kasutamisest eelnevalt liidetud pindadega on üsnagi mugav ja tulemuslik(balsa on väga pehme ja poorne puit,liim imendub kiirel ja sügavale),ka ühenduset tulevad tugevad,samas saab üsnagi suured ja töömahukad konstruktsioonis suht ruttu valmis.
Muidugi vedela liimi kulu on suht suur,kui hoolikalt kõik liimitavad kohad üle käija.
Geeli pole siiani söandanud kasutada.

Posted: Sun Mar 18, 2007 1:53
by pipercub
Tegelen tööstusmasinate korrashoiuga ja kõikvõimalikke liime tuleb tihti kasutada. Laos on üle 100 erineva hoolduskeemia asja, neist kolmandik on liimid. Henkel on maailma juhtiv liimitootja, sisuliselt standard. Põhjus teiste brandide kasutamiseks on peamiselt hinnas.

CA liimid tundusid alguses väga lihtsad kasutamiseks, pole vaja spetsiaalseid ettevalmistusoperatsioone, lihvimist, liivapritsi, ahju, kuumpressi, mida iganes. Veidike hiljem ilmnes, et mitte iga kord ei jäänud liim pidama. Tuli asi endale selgeks teha, miks see nii on.

Kokkuvõttes, liimimine on tõsine asi, iga tehnoloogia rikkumine keerab asja aia taha, CA-dega surub veel aeg kogu aeg peale.

Re: CA liimidest

Posted: Mon Mar 26, 2007 10:42
by tikka
pipercub wrote: Tööpõhimõte: kahe liimitava pinna vahele surutud akrüülvaik hakkab pindadel oleva niiskuse mõjul kiiresti kõvastuma. Seepärast liimibki näppe nii hästi.

Liimimise kiirus sõltub kõige rohkem liimitavate pindade vahekaugusest ja liimi paksusest, seejärel niiskusest ja aktivaatoritest ning vähem temperatuurist.
Kas CA-ga liimimisel tuleb ühendus tugevam, kui puitu eelnevalt veega niisutada?

Posted: Mon Mar 26, 2007 11:16
by Ervin2
Tugeva ühenduse saamiseks võib kasutada ka sellist moodust,et liimida pinnad kokku PVA tüüpi liimiga ja pärast servad üle käija CA-ga.

Posted: Mon Mar 26, 2007 12:49
by pipercub
Niisutada pole vaja. Õhuniiskuse tõttu pindadel olevad hüdroksiid-ioonid on lihtsalt looduslik polümeriseerimise aktivaator. Kui õhk on väga kuiv, alla 30-40% niiskust, siis võib häda korral pindu hingeauruga niisutada.

Mina olen pinnad enne liimimist denatureeritud piiritusega üle pintseldanud ja siis mõne minuti kuivada lasknud. Piiritus sobib enamuse materjalidega, sealhulgas vahtplastiga. Mudelipoed müüvad ka spetsiaalseid pihustatavaid aktivaatoreid. Kui tellida foamsafe liimi, on mõtekas aktivaator samast kohast kaasa osta.

CA-d ei ole tegelikult mingid tugevad liimid, nende eelis on kiirus ja kasutusmugavus. Puidu jaoks on tugevust küllaga aga plasti või metalli ühendamiseks jääb väheks.

Vastutusrikastes kohtades kasutan vaiku, peenema nimega "struktuurliimid". Sellised hambaarsti lõhnaga ja kole kallid.

Raha paneb asja paika, PVA, UHU Por ja liimipüstol vahule ning poola liimid(Henkeli Momendi analoog ja polüuretaan) puidule on mul mudeliehituses põhilised. CA on remonditöödeks.

Posted: Mon Mar 26, 2007 23:53
by arne
Kas PET liimimiseks ka mingit liimi on? Ma proovisin karestatud Ertalyte nii epo kui CA-ga liimida aga kumbki ei pidanud.

Arne

Posted: Wed Apr 04, 2007 9:18
by vana
Ostsin Kullost Simpropi CA aktivaatori, vaatasin huvi pärast selle koostist.
16 komponendi hulgas olid mitmesugesed heksaanid, heptaanid ja tsüklopentaanid. Enam vähem petrooleeter, ühesõnaga.
arne, mis asi võiks PET olla?
Kui polüetüleen, siis seda ei saagi liimida

Posted: Wed Apr 04, 2007 9:47
by Ropka
pet nagu limpsipudelite plastik?

Posted: Wed Apr 04, 2007 9:57
by arne
Vist küll

PET - polüetüleentereftalaat, Polyethylene terephtalate

Arne

Posted: Wed Apr 04, 2007 10:07
by vana
PET on niisiis üks polüetüleeni modifikatsioon.
Pole liimitav

Posted: Wed Apr 04, 2007 13:13
by prederik
Vähemalt sildi järgi peaks siiski polüetüleeni saama liimida CA ja spets-aktivaatoriga, mis sobib muuhulgas ka EPP-le, näiteks
http://www.kd-modelltechnik.de/shop/pro ... rimer.html
Selline purk sai tellitud, huvi pärast võikski proovida, mis tulemusi PET-i liimimisel saab...

Posted: Thu Sep 27, 2007 23:17
by Nullpointer
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... ost8234818

Ega keegi Loctite Sumo-t Eestis müügil pole trehvanud?

Posted: Sat Oct 06, 2007 18:48
by ints
Yks ylevaade:
http://findarticles.com/p/articles/mi_q ... i_n9374754

Vastates Sinu originaalküsimusele: PVA asemel proovi "Aliphatic resin" liime.... Näiteks SIG-Bond (minu lemmik;) või vastavaid teiste tootjate sarnaseid (mudelite poes peaks ka midagi olema - Great Planes Pro Wood Glue ilmselt).
Aliphatic resin (Titebond) was introduced in the early 1960s; Titebond-II is a more recent development. Aliphatic resin is good for almost anything we want to glue on a model. It's very water-resistant and sandable, and it has good gap-filling strength, fatigue- and shock-resistance.

It can be used to join small pieces of wood with little or no clamping pressure. Glue joints can be handled after 15 minutes, but they must be left overnight for the bond to reach full strength. After a reasonable shelf life of about two years (usually), it starts to thicken when it reaches the end of its useful life. Aliphatic resin has a relatively short working time-about 15 minutes-during which you can shift the parts into position. It can be thinned slightly and cleaned up with water, and it's the least expensive glue. Its only negative is that it dries from the evaporation of its water base and tends to shrink slightly (just as PVA does).
Veel, ka Paceri liimid tasuks yle vaadata. Tundub kyll, et tavalised CA-d jms, aga ikkagi asja väljamõtlejate toodang. Minu personaalne hinnang: mudelismikasutues yle prahi. http://zap.supergluecorp.com/zapglues.html

Ainuke asi, mis mulle ei istu on nende CA-Debonder (geel). Selle asemel kasutan vedelat Great Planesi oma (Pro CA Debonder). Ja ka epoliimiks just sama firma toodang on seni enim meeldinud...

Paceril on ka üks huvitav vesiemulsioonliim (Vinyl acetate polymer emulsions in water) nimega Hinge Glue. Minu subjektiivsetel hinnagutel ylitugev /PVAga ei anna võrreldagi, kuigi esmasel väljanägemiselt suurt ei erine;)/. Tõsi, olen sellega mudelismikasutuse asemel hoopis rohkem mööbli kylge liiste liiminud jm. asju teinud, mis PVAga ebaõnnestusid... Seega balsasõrestiku ehituskogemust ei ole - ilmselt ka kõrge hind piirab viimasel otstarbel kasutamist...

Ja läbipaistev plastmassiliimija on Paceri Formula 560 Canopy Glue nimeline.
The world's best canopy glue. Works on all materials, and dries clear.
Ahjah, lohutuseks pipercubile: Loctite on kindlasti aga maailma parim keerme/laagriliimide valmistaja ;-)

I.

Posted: Sun Nov 04, 2007 21:08
by tola555
ints wrote: Ja läbipaistev plastmassiliimija on Paceri Formula 560 Canopy Glue nimeline.
The world's best canopy glue. Works on all materials, and dries clear.
Ahjah, lohutuseks pipercubile: Loctite on kindlasti aga maailma parim keerme/laagriliimide valmistaja ;-)

I.
Aga mis oleks hea deproni liim?

Posted: Sun Nov 04, 2007 21:19
by mart63
Uhu Por,(kiir)epo,kuum liim ja vahukindel CA (kiirliim).

Posted: Sun Nov 04, 2007 21:57
by Ropka
"kuum liim" on siis silikoonipulgad, mida kuumutava(sulatava) püstoliga vajalikku kohta pigistada saab

Ma lisaks epo liimi ka siia, mootori raami puhul tuleb tugevus kasuks

Posted: Sun Nov 04, 2007 22:30
by mart63
Ropka wrote:
Ma lisaks epo liimi ka siia, mootori raami puhul tuleb tugevus kasuks
Ma mainisin selle juba

:)

Posted: Thu Nov 08, 2007 15:12
by tarts
Kas CA on see tavaline superliim. Poes olen näinud superliimi ainult 1g tuubides, kuid seda peaks ka suuremas purgis olema, kust seda ostetakse?

Posted: Thu Nov 08, 2007 15:13
by mart63
Kullost. Mitmes viskoossuses müüakse.

Posted: Thu Nov 08, 2007 15:24
by arne
Key ehituskaupades on müüa kah - viis või kuus erit sorti suuremas potsikus.

Arne

Posted: Thu Nov 08, 2007 15:57
by vana
CA ostan tavaliselt Säästumarketist. Ainus vahe - hinnavahe.
Seal 10 EEKi tuub.

Posted: Fri Nov 09, 2007 18:05
by tarts
Ma ei sa ikka aru, kas CA on see tavaline "superliim" mida igas poes müüakse, või on need suuremad ümmargused purgid, mida ma just täna Kullos nägin, mingi teistsugune värk?

Posted: Fri Nov 09, 2007 18:28
by mart63
Täiesti sama asi, ainult kvaliteedi vahe võib olla. Ja enamasti "superatakk" on üli vedel. Mudelismi CA-sid müüakse eri viskoossuses.

Posted: Sat Nov 10, 2007 22:27
by prederik
vana wrote:CA ostan tavaliselt Säästumarketist. Ainus vahe - hinnavahe.
Seal 10 EEKi tuub.
Säästumarketi CA on (praegu) Super Moment, tootjaks Henkel. Locktite Super Attack, mis maksab u 35 kr, on ka Henkeli kaubamärk :)

Posted: Sat Nov 10, 2007 22:44
by mart63
Koduextras 10eeku 3 tuubine pakk :D