Teeme algust...

Tegutsemise lõpetanud mudelipoodide teemad koos.

Moderators: asterix, tomkar

Post Reply
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Teeme algust...

Post by lauri »

Panin aadressile wiki.pistik.com tööle MediaWiki uusima versiooni 1.8.2. Endal kahjuks varasem töökogemus wikidega puudub.

Nüüd võiks väikese arutelu püsti panna, et kuidas asja arendada... kogemused-soovitused-õpetused keegi?!
Lauri Laidna - www.pistik.com
anton
Posts: 25
Joined: Fri May 26, 2006 1:25

Post by anton »

Vinge!

Oleks hea, kui sellest kujuneks midagi Helme raamatu taolist, kaasaegse vormi ja sisuga. Siis võiks alustada sisukorraga.
kuna asi on eeldatavasti eestikeskne, siis ka info võiks Eestiga haakuda, näiteks klaasriide ja epo liimi koha pealt oleks link kus seda Eestis osta saab.

Ideaalis peaks sellest saama koht mida vastuse otsimiseks vaadatakse esimesena
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

No ise kujutan ette, et suurim probleem on balanseerimine teadusliku teksti ja algajale arusaadava teksti vahel - või siis kuidagi kavalalt teema kohta kirjutama mõlemat!

Loomulikult on kõige raskem õigete faktide ja õpetuste jagamine, samas süsteem võimaldab edukalt valmis kirjutatud teksti üheskoos parandada...

Minu poolest on süsteem töökorras ja ka nii 50:50 eestikeelne hetkel, peab uurima, kuidas puuduolevad osad ka ära tõlkida või siis leiab ehk tõlkefaili valmis kujul kuskilt.

Kellel sellise wiki toimetamise kogemust on, võiks juba algust teha. Isea pean veel asja uurima ja vaatama, kuidas kõik see värk käib :)
Lauri Laidna - www.pistik.com
User avatar
Ropskar
Posts: 177
Joined: Thu Oct 19, 2006 22:04

Post by Ropskar »

Mulle endale meeldiks küll väga, kui saaksin selle arendamisel abiks olla. :)
Niiet kui vajate abi, siis ma aitan meeleldi.
Lasin oma interneti ruumi ka mediawiki 1.8.2 üles, et selle süsteemi õppida.
Last edited by Ropskar on Sun Oct 29, 2006 16:35, edited 1 time in total.
mart
Posts: 498
Joined: Tue Aug 15, 2006 16:53
Location: Wermelskirchen

Post by mart »

Hei!

Tegin proovi, kuid millegi pärast ei taha osa meta-käsklusi, funktsioone toimida.

Vöi pole ma veel asjale pihta saanud.

Mart.
AndrusT
Posts: 541
Joined: Mon Mar 05, 2007 19:41
Location: Tallinn

Post by AndrusT »

Kas Mudelismi Wiki on jäänud soiku?
mart
Posts: 498
Joined: Tue Aug 15, 2006 16:53
Location: Wermelskirchen

Post by mart »

Veidi soiku jäänud küll, vaja värsket verd!
prederik
Posts: 159
Joined: Thu Aug 31, 2006 13:14
Location: Tartu
Contact:

Post by prederik »

Vaatasin olemasolevat ja tahaks esilehe ringi teha. Päris head jupid on olemas, aga MudelismiWiki peaks ilmselt rääkima rohkemast, kui mudellennust (esipildi järgi vähemalt :)). Seega võiks esileht olla umbes sellise struktuuriga:
--
MudelismiWiki räägib (peamiselt raadiojuhtimisega) õhu-, maa- ja veesõidukite mudelitest.
  • Mudellend
    Automudelism
    Laevamudelism
Tehnoloogia
  • Juhtimissüsteemid
    Elektrimootorid, akud, ...
    Sisepõlemismootorid, ...
Jne.
--
Mida arvate, eriti mida arvab Jüri, kes on esimese otsa kirjutanud? :)
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Kuna sinna miskit ei kippunud tekkima, siis ühel õhtul otsustasin katsetada, mis "loom" see Wiki on. Lõpetasin kah tegelikult peaaegu samal õhtul, kui mõistsin, et hästi palju hakkab sõltuma mõistlikust sisukorrast ja kõik tuleks JUBA ümber teha.
Mart ja teised "kadusid" ka ära ja nii see Wiki meid ootab.
Juba see Sisukord on aeganõudev ja tähtis töö, mida saaks teha nii ja naapidi.
Seepärast võiks ehk esialgse sisukorra arutelu teha kasvõi siinsamas midagi kvartside "tabeli" stiilis.
http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t=814
või siis hoopis teistmoodi.

J
prederik
Posts: 159
Joined: Thu Aug 31, 2006 13:14
Location: Tartu
Contact:

Post by prederik »

Võime katsetamiseks kasutada arutelu lehti. Panin prooviks ühe variandi välja arutelu lehele, lisaks tõstsin kokku "mudellennu" artikli juppe.

http://wiki.pistik.com/index.php?title=Arutelu:Esileht
http://wiki.pistik.com/index.php?title= ... :Mudellend

Seal saab ka muudatusi teha ja lõpuks copy-pastega "päris"-lehtedele tõsta, kui kõik rahul on.

EDIT: Kui keegi tahab muudatusi teha, palun registreerige ennast ära, et oleks näha, kes mida muutis. Muidu muutub asi kontrollimatuks, kui igaüks ilma nimeta midagi toimetab ja ei saa aru, kes on autor.
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Kuna arutelu kasutamise infi pole hetkel aega uurida, siis seekord veel siin.
Mulle üldse ei meeldi termin lennumudelism, sest lend on päris, mitte lennu mudel.
FAI def. järgi on mudellennuk UAV erijuhus ja UAV ingliskeelse alla mahuvad kõik mehitamata lendavad asjad (ka mudelid F1 kuni F9), mistõttu helikaid tõesti eraldi välja tuua ei saa. Kui keegi raha eest filmib, siis def. järgi on see juba UAV, mitte mudel...
Mina paneks pigem mehitamata lennuaparaadid , mudellennuaparaadid või miskit sellist.
Eks teised arvavad kah!
Terminoloogia on tõsine väljakutse!
Kristjan
Posts: 577
Joined: Thu Aug 24, 2006 17:45
Location: Tallinn
Contact:

Post by Kristjan »

mudellennundus??

K.
AndrusT
Posts: 541
Joined: Mon Mar 05, 2007 19:41
Location: Tallinn

Post by AndrusT »

Sõna "lennu" sarnaneb ja viitab lennukile. Igal juhul mõtlesin mina esmalt selle all lennukitega seotud mudelismi.

Pakun välja järgnevad pealkirjad:
Mudelism õhus
Mudelism maal
Mudelism vees

Või näiteks:

Õhumudelism
Maismaamudelism
Veemudelism

Muidugi, mida teha kahepaiksete mudelitega?

Andrus T.
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Ka helikopter on lennuk, kui nüüd veidi liiga loogiliselt eesti keeles mõelda... Ka inglise keeles helikoper tihti "airplane" jaotuse all. Mõistlik lendavate objektide jagamise tüüp on : fixed wing ja mitte-fixed wing (ei meenu nüüd see teine variant inglise keeles).
Lauri Laidna - www.pistik.com
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Lennuk on ikka jah üldisem mõiste kui fixed wing riistad ja üks mitte-fixed wing asi on autožiiro ja kui mootor pöörlevat tiiba ringi ajab saab autožiirost helikopteri.
Mulle kõlbaks

Mudellen... variandid

FAI reeglites paistab ka nii olema.

Mudelism õhus-, maas-, vees on ka huvitav variant!
prederik
Posts: 159
Joined: Thu Aug 31, 2006 13:14
Location: Tartu
Contact:

Post by prederik »

Mudellennundus on vist parem, kui lennumudelism. Viimane on küll ammu käigus, aga tõesti küsitav termin, peaks ÕSi muretsema ja vaatama...
Automudelism ja laevamudelism on kaugemad alad. Kas purjeka, kiirpaadi jm mudelid on laevamudelid? Inglise keeles paistab üldmõiste olevat boat http://en.wikipedia.org/wiki/Radio-cont ... odel#Boats. Üldiselt - kuna on väga võimalik, et keegi siin tankide kohta kirjutada ei taha, et sobib automudelism ja laevamudelism :)
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Mudelid jaotatakse staatilisteks (ehk stendimudelid) ja liikuvateks mudeliteks
Väidan, et staatilisted (ehk stendimudelid) on eesti keeles maketid ja liikuvad ja töötavad asjad on mudelid.
Uusi klassifikatsioone kah leiutada ei ole vast mõtet. Meie palveraamat, piibel ja koraan korraga on FAI dokumentatsioon. Mudellennukite jaotus,mis kajastab kõike olemasolevat on klassid F1 kuni F8 ja lisada saaks nn. rahvuslikud klassid ja nende reeglid.
ÕS kindlasti ja eks see töö olegi üks aeganõudev kirjandusega töötamine, sest lausa peast tuleb ainult "uhiuusi vigu täis jalgrattaleiutamisi".
prederik
Posts: 159
Joined: Thu Aug 31, 2006 13:14
Location: Tartu
Contact:

Post by prederik »

[J] wrote:Väidan, et staatilisted (ehk stendimudelid) on eesti keeles maketid ja liikuvad ja töötavad asjad on mudelid.
Minugipoolest võib need terminid asendada (kuigi on raske enamustele inimestele seletada, et need asjad, mis neil aknaga karbis riiuli peal seisavad, on maketid, mitte mudelautod). :)

Üldiselt on siin struktuur olulisem, kui terminid. Terminid saab copy-paste-ga asendada, aga kehva struktuuri on hiljem raske ümber teha. Ja eesmärk on ju jõuda sinnamaani, et kusagil oleks juba kirjas, kustkohast Eestis saab klaaskiuga teipi osta :)
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Kõige viimasega täielikult nõus.
See võibolla osaliselt mu isiklik viga, et mittefuktsivaid asju ma mudeliteks põhimõtteliselt ei pea ja see jäägu skulptorite ringi hobiks. Mulle on kuju poolest sarnased asjad maketid, olgu nad savist, kullast või kasvõi balsast. 21. sajandil mittelendavat lennukit voolida on vähe primitiivne, seepärast võiks nad minu poolest täiesti välja jätta, mõne teise Wiki jaoks.
See võiks olla mudelismispordi Wiki ja FAI-s samuti makettlennukitega ei tegeleta.
Arvamus, et makett on mudel devalveerib mudelite väärtust. Tihti 100 000 kroonine peaaegu kosmosetehnoloogiaga võistlusmudel (kopter, F3A, jett jne.) ja mingi (tavaliselt) plastikjunn on absoluutselt eri maailmad. Mudel peab suutma modelleerida ka riista põhitegevusi.
Kõik mänguasjad on maketid ja vähestel on mudeli tunnuseid. Hoiatust, et mudelid pole mänguasjad, on kõik lugenud kasvõi paljude internetipoodide lehekülgedelt ja ühte patta neid asju panna ei saa. Maketid jäägu Mänguasjade Wiki jaoks!
Last edited by [J] on Sat Jul 28, 2007 22:28, edited 1 time in total.
mart
Posts: 498
Joined: Tue Aug 15, 2006 16:53
Location: Wermelskirchen

Post by mart »

Hei!

Eks see terminite ja määratluste asi köikjal probleeme tekitav ja kompromisse nöudev ole.
Arvan, et mudelismi alla kuuluvad ikka köik mudelid, nii toimivad, kui ka vitriinis olevad.
FAI mängumaa on ikkagi sportlik külg, mida nende mudelitega ette vöetakse.
Seega mudel-sport.

Kuid see pole pöhjus, miks ma üldse kirjutama hakkasin. Nimelt rauges mu entusiasm seoses kontsepti puudumisega. Ma ei suutnud endale luua sihti - plaani. Pöhjukseks olid köhklused, et kas on vajalik ja möttekas tekitada üks iseseisev üksus mudelismi-WIKI näol. Vast oleks kasulik teha mudelismi alane alalöik üldisema eeskikeelse WIKI alla, kus kindlasti rohkem lugejaid, kellele samuti mudelismi alased möisted huvi tekitavad. Samas oleks olemasoleval "üldisel Wikil" juba piisavalt palju ka mudelismi alasse puutuvat infot sees- näiteks füüsikaliste üldterminite näol.
Suurema "kella" küljes olev asi omaks tunduvat suuremat kölapinda ja juhuslikult - möödaminnes vöib sattuda hoopis muudele aladele, mis silmaringi laiendavad.

Loomulikult on see vaid minu arvamus.
Mart.
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Mardi jutus on "uba".
Kuna meie Wiki pole vähemalt siiani edukalt arenenud, võiks äkki teha esialgu siia foorumisse alalõigu ainult õpetuste ja tehnilise informatsiooni jaoks.
Hetkel küsimused korduvad ja juba vastatut ei leia enam üles. Siis saaks vastata kasutades viidet .
Meie probleem, mis vajab lahendust on selline:
http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t=1201
User avatar
tulnuk
Posts: 539
Joined: Mon Aug 01, 2005 1:33
Location: tartu

Post by tulnuk »

Natuke OT:
Kui juba toimivate ja mittetoimivate "mudelite" eristamiseks läks, tekkis mul üks küsimus:
Raketid?
Asi kuulub FAI alla, on mudeliklassid, on lausa rc raketaplaanide klassid ja isegi MM etapp toimub siinsamas lähedal Lätis ja eestlased võistlevad seal.

Selliseid väga spets asju on ju veel nt. rc langevarjurid, trossi otsas 300km/h sõitvad autod, maa-purjekad, mäeveeru vabalend jne jne jne

Mu idee lihtsalt selles, et kui lihtsurelik toksib kuhugi "mudelism" siis on tal võimalik mingigi ülevaade saada ka vähemtuntud asjadest.
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Wiki kuskile kadunud?

Post by felch »

Kuigi teema on vana, paistab et mudeliwiki on kuhugi kadunud. Äkki üritaks uuesti? Ma ei tea just palju mudelitest aga ehk saaks ka elektrooniku teadmisi seal rakendada, näiteks remondi alal? Sellel alal suudaksin ka oma panuse asja heaks anda.
/Felch
Pole midagi paremat halvast ilmast !
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Kadunud, ei õigusta ennast eraldi sellist üleval pidada. Pigem tasuks ehk wikipedia.org'i eestikeelseid artikleid lisada, just mudelismiteemalisi. Kuna seal on baasinfo juba olemas, hea viidata.
Lauri Laidna - www.pistik.com
Post Reply