Aku valimine

Arutelu kõigist mootoritest ja sellega seonduvast... elektrimootorid, sisepõlemismootorid, kiiruseregulaatorid jms
Post Reply
User avatar
KristoR
Posts: 370
Joined: Sat May 24, 2008 13:40
Location: Haapsalu

Aku valimine

Post by KristoR »

Kuidas selle õige aku valimisega on...
Teoorias kui võtta ,et mul mootor tarbib max 28A(hetkeliselt rohkem) ja kui kasutada 2200mah akut siis piisaks 13C akust. HobbyKingis on 15C akud...näiteks üks annab pideval koormusel 33A ja 55A hetkeliselt. Sellest peaks ju enam kui küll olema.
Praktikas aga kui kasutada 15C ja 20C akut on ikkagi märgatav vahe... või on siis ikkagi on mul lihtsalt kehvad akud ja see suurema C´ga aku on korras ja seetõttu tuli see erinevus...?

Rahaliselt pole väga suur vahe kui osta ca 10C võimsam aku...aga piem küsimus kas sellel on ka mõtet...?
Hirobo EVO 50//T-rex 600FBL //T-rex 450SE //Gaui EP550* // Honey bee king II*//Lama V4*
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Suurema C-kordajaga aku sisetakistus peaks olema väiksem.
Seega kannatab suuremat koormust mille juures pinge samavõrra langeb kui väiksema C-kordajaga aku puhul.

Näiteks kui 15C akul langeb pinge 12,45V pealt 11,45V peale 33Amprise koormamise juures, siis 25C akul tekib selline pingelang alles 55Ampriga koormates.

Pole seda teooriat küll ise süvitsi uurinud aga see oleks loogiline. Peale selle muidugi aku soojenemine peaks ka ehk suurema C-ga akul olema väiksem.

Arvan, et kui rahaliselt raatsid, siis võta ikka suurema C-ga akud.
Eriti kui plaanid ka talvel külmaga lennutada.
User avatar
KristoR
Posts: 370
Joined: Sat May 24, 2008 13:40
Location: Haapsalu

Post by KristoR »

Hindasid uurides selgus ,et 15C on kallim kui 20C.
Samas 20C ja 25C hinna vahe oli ca 1USD.
Aga kui suure võimsusega see aku siis olema peab ,et enam erinevusest aru ei saaks? Ehk siis mingi hetk on ju sedasi kus pole enam vahet mitu C´d on.
Hirobo EVO 50//T-rex 600FBL //T-rex 450SE //Gaui EP550* // Honey bee king II*//Lama V4*
User avatar
titan
Posts: 981
Joined: Fri May 15, 2009 17:10
Contact:

Post by titan »

Oleneb. mida ja mis stiilis sa lennutad.
C annab jõudu, mAh annab kestvust. :wink:
Kui sa räägiksid ka lennuvahendi tüübist ja suurusest, siis ehk oskaks mõni aidata.
Raptor X50/Airwolf/Mi-24 Hint/Agusta 109/AH-1 Cobra/T-28 Trojan
don`t fly faste then yours angel can fly!
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Ühesõnaga kui paned aku külge paar LED-i siis saad vahest aru alles jõuludeks. :)
Telli erineva C-ga akud ja tee laboratoorne töö :lol:

Tallinnas ja ...piires võin sellist vidinat laenata:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=15941
User avatar
KristoR
Posts: 370
Joined: Sat May 24, 2008 13:40
Location: Haapsalu

Post by KristoR »

Praktikas ma võin küll mõõta koormust ja teha igasuguseid analüüse.
Aga mille jaoks on siis mootoritel ja akudel andmed...kui ma ikka katsetamise teel teada saan? Või kuidas ma seda arvutama peaks millist akut vaja on?
Ma usun ,et kui ma ütleks millega tegu siis tuleks ka vastus...aga tahaks ise ka aru saada kuidas ja miks.
Kui 15C aku peaks ju olema piisav siis kuidas ikkagi suurema C´ga aku parem on?
Kui mootor ju ei tarbi nii palju ja aku andmete järgi suudab aku ka piisavalt välja anda?

•Input voltage: DC7.4~14.8v
•Max output efficiency:91%
•Max continuous current: 28A
•Max output power:300W(prox.)
Hirobo EVO 50//T-rex 600FBL //T-rex 450SE //Gaui EP550* // Honey bee king II*//Lama V4*
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Oehh wrote:Näiteks kui 15C akul langeb pinge 12,45V pealt 11,45V peale 33Amprise koormamise juures, siis 25C akul tekib selline pingelang alles 55Ampriga koormates.
Paremus on tegelikult suhteline, sõltub mis sinu jaoks oluline on. Kui 15C aku on piisav ja tunduvalt odavam kui 25C aku, siis võibki see esimene sinu jaoks parem valik olla. Nagu siin juba ka öeldud, siis see hinnanguline C-arv on otseselt sõltuv aku sisetakistusest. Mida väiksem on aku sisetakistus, seda suuremat voolu suudab aku välja anda ja seda väiksem on samal ajal pingelang.

Miks toodetakse sama sõiduautot nelja erineva võimsusega mootoriga? Mõnele piisab 1.6L mootorist ja mõni soovib samale autole rohkem võimsust ehk 2.2L mootorit. Ei saa ju öelda, et üks on õige valik ja teine mitte.
Lauri Laidna - www.pistik.com
striker
Posts: 105
Joined: Sat Feb 05, 2011 0:30
Location: Viimsi

Post by striker »

Mida suurem C seda tühjemaks saad aku lennata enne kui pinge nii alla kukub, et LiPo alarm karjuma pistab ;)
User avatar
tikka
Posts: 902
Joined: Wed Jan 31, 2007 13:33
Location: Rakvere

Post by tikka »

http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t=4468
:lol:

Suvalistel funfly lennukitel kasutan kõigil madala C numbriga akusid, sest need annavad kaalu kohta rohkem mahtuvust. 2200mAh akude puhul kaalub minu 40C aku ca 200g ja 15C 170g.
User avatar
KristoR
Posts: 370
Joined: Sat May 24, 2008 13:40
Location: Haapsalu

Post by KristoR »

lauri wrote:
Oehh wrote:Näiteks kui 15C akul langeb pinge 12,45V pealt 11,45V peale 33Amprise koormamise juures, siis 25C akul tekib selline pingelang alles 55Ampriga koormates.
Paremus on tegelikult suhteline, sõltub mis sinu jaoks oluline on. Kui 15C aku on piisav ja tunduvalt odavam kui 25C aku, siis võibki see esimene sinu jaoks parem valik olla. Nagu siin juba ka öeldud, siis see hinnanguline C-arv on otseselt sõltuv aku sisetakistusest. Mida väiksem on aku sisetakistus, seda suuremat voolu suudab aku välja anda ja seda väiksem on samal ajal pingelang.

Miks toodetakse sama sõiduautot nelja erineva võimsusega mootoriga? Mõnele piisab 1.6L mootorist ja mõni soovib samale autole rohkem võimsust ehk 2.2L mootorit. Ei saa ju öelda, et üks on õige valik ja teine mitte.
Ma eile ei lugenud korralikult mida Oehh kirjutas....aga nüüd saan aru mida öelda tahtis.
Ehk siis tegelikult peaks igal akul kaasas olema selline graafik...
http://www.rcgroups.com/forums/attachme ... tid=936121
Või midagi sellist
http://www.rcgroups.com/forums/showatt. ... 1136517823
Siis oleks selge kas mulle see aku sobib või mitte...

Ma ei ütlegi ,et mulle sellest piisab aga mingi hetk on sedasi ,et pole ju vahet kui võimas aku on.
Hirobo EVO 50//T-rex 600FBL //T-rex 450SE //Gaui EP550* // Honey bee king II*//Lama V4*
Post Reply