UAVP Multikopter

Kõik mis seotud õhust pildi tegemisega.

Moderator: Kristjan

Post Reply
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

UAVP Multikopter

Post by chris »

Tere,

Minu huvi on lennuriist millega nobedalt fotoaparaadi õhku saaks, Lennuk on selleks otstarbeks komplitseeritud, kuna on pidevalt kiires liikumises, Helikopter tundub olevat väga keeruline vahend millel juba omaette tegemine on selle lendamine, selle kõrval pildi tegemine (ilma abiliseta) oleks keeruline. Simus kopteri selgeks õppida siis annaks ka see hea tulemuse.

Teemat uurides sattusin sellise riistapuu peale:

http://ng.uavp.ch "Open Source Multicopter"

On ka eestis keegi tegelenud, või kaalunud selle ehitamist.
Kui keegi seda teinud või plaanib teha oleks väga põnev mõtteid vahetada või annaks seda elusuuruses ka vaadata ja näppida.

Hindaks teie kogemuste kohalt ka mõnda kriitikat selle lennuriista suhtes.
User avatar
ak
Posts: 552
Joined: Fri Jul 20, 2007 17:16
Location: Tallinn
Contact:

Post by ak »

Hei,

mul pole quad'iga isiklikke kogemusi, aga omanikud on väitnud, et ta on üsna ebastabiilne. Tal peavad kindlasti güroskoobid peal olema ja isegi siis on keeruline juhtida. Ta on üsna kopteri sarnane selles suhtes, v.a. et kopteritel on tavaliselt flybar ehk siis mehaaniline stabilisaator peal aga quad'il on enamasti ainult elektrooniline. Too Multikopter on pigem UAV platform, ehk siis oluline osa temast on ühekiviarvuti, mis teda stabiliseerib ja juhib. See ei ole mitte midagi sellist mis on "lihtne" või "kiire viis fotoaparaati õhku saada".

Kõige kiirem ja algajasõbralikum asi õhku saamiseks oleks vast koaksiaalrootoritega kopter (neid suuri kahjuks ei tehta, seega nad ei tõsta eriti suurt raskust), E-sky Lama või Big Lama. Samas, kopteritega tulevad kohe pildi stabiliseerimisprobleemid, kuna ta juba oma olemuse poolest vibreerib, ning asendi korrigeerimisega või muutusega kaasneb ka kere kallutamine, mille vastu profid aretavad güroskoopidega stabiliseeritud camera stand'e (ehk siis, normaalse tulemuse saamiseks kisub tehnika kalliks ja keeruliseks).

Siin oli vahepeal üks kaameratega LAMA müügiks kah, nii et on tehtud ja on võimalik: http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t=2049

Ise eelistaks suurt plaanerit (stabiilne on ta juba ise, ainult kaamera tuleb peale panna).

AndrusK
Kristjan
Posts: 577
Joined: Thu Aug 24, 2006 17:45
Location: Tallinn
Contact:

Post by Kristjan »

mul pole quad'iga isiklikke kogemusi, aga omanikud on väitnud, et ta on üsna ebastabiilne.
Millised omanikud?
4 rootoriga, 6 rootoriga ja 8 ja 10 rootoriga koptereid tehakse ka Eestis, tegemist on nii lihtsa platvormiga, et opteraatori koolitus kestab kõigest pool päeva.
http://www.draganfly.com/uav-helicopter ... deo-35.php
Siin videos saab natuke aimu mõistest "operatiivsus":
http://www.draganfly.com/uav-helicopter ... ideo-2.php
Elektroonikat on peal kõvasti aga piloodi ülesanne on pelgalt helikopteri suunamine soovitud koha peale, ülejäänud teeb autopiloot.

Koaksiaalidest... tehakse ka suuri ja väga suuri:
http://www.cad-modelltechnik-jung.de/pr ... ZG45_3.jpg
Või see:
http://www.airscooter.net/


Mina kasutan tavapärast helikopterit, millel kaameraalus on ette kinnitatud ja kaamera hoitakse maasuhtes otse radiaalhüdrosummutitega (raskusjõu mõjul). Fotod on kaldus keskmiselt +- 4 kraadi ja ühe objekti pildistamine üle mõne minuti küll ei võta.

Pilti suunan sabarootoriga ja parema käe keskmise sõrmega kallutan aluse soovitud asendisse. Kasutan spets prille, kus ühes nurga näeb kaamera pilti, mingit stabikat pole, HeliCommand on aga seda ei kasuta üldse.

Ei kujuta ette kuidas ntx. sellise foto sama kiirelt mingil muul viisil kui helikopteriga saaks:
http://helicam.ee/ap/2009/TTY_01_06_200 ... t_com2.jpg


Terv,
K.
User avatar
ak
Posts: 552
Joined: Fri Jul 20, 2007 17:16
Location: Tallinn
Contact:

Post by ak »

Hei,

Ärme nüüd võrdle õunu ja apelsine. Suvaline asi on stabiilne ja kerge juhtida, kui tal on peal toimiv ja korralikult häälestatud autopiloot, isegi quadrocopter. Nagu näiteks too iisraeli firma droon millest mõni aeg tagasi juttu oli, operaatori asi on ainult kaamerat suunata ja droon lendab ise kuhu kaamera näitab. Tolle Draganflyer X6 base price on ikkagi $15000, aga ma sain nagu aru et inimene tahab ise teha. See tee küll kiire ei ole. The Draganflyer X6 helicopter uses 11 sensors and thousands of lines of code to self-stabilize during flight. This means the Draganflyer X6 is easier to fly than any other helicopter in its class. The Draganflyer X6 on-board software is the result of extensive testing and development since early 2006.

Mis puutub fotode tegemisse kiirelt, siis Leedus on keegi Kestutis, kes viskab oma fotolennuki õhku ja püüab reeglina pärast kinni kah, ma usun et temal kah suvalisest objektist foto tegemisega väga kaua ei lähe (ja see lennuk ei maksnud tal eriti midagi). Samas, see nõuab ikkagi teatud pühendumist ja igaüks ei saa sellega hakkama.

Seda küll, et ma sain vist fraasist "kiire viis fotokat õhku saada" valesti aru. Kui sul juba on Draganflyer X6 ja oskad seda juhtida, siis see käib arvatavasti tõesti kiirelt. Ma mõtlesin pigem seda, et hetkest kui tuleb otsus hakata ise quad'i ehitama võib reaalse pildistamislennuni palju aega kuluda, sest automaatjuhtimises kipub iga alalõik omaette teooria olema ja häälestamine võib olla vägagi keerukas.

AndrusK
Post Reply