Milline kopter õhust jäädvustamiseks valida

Kõik mis seotud õhust pildi tegemisega.

Moderator: Kristjan

User avatar
Alien9
Posts: 14
Joined: Sat Mar 19, 2011 20:31
Location: Tallinn
Contact:

Milline kopter õhust jäädvustamiseks valida

Post by Alien9 »

Olen fotograaf ja tahan oma pildistamisele lisada uut nurka, kuna see laiendab kõvasti kompositsiooni võimalusi ning tundub ka niisama põnev.
Siiani pildistanud inimesi ja sündmusi, vähem loodust ja arhitektuuri.

Küsimus on, et milline peaks olema kopter, mis jaksab kanda ca 2-3 kg (canon 7D) kaamerat ja selle juhtimismehhanismi?

Huvitab kõik, mis võiks olla oluline - juhitavus, vibratsioon jne

Minu lennukogemus piirdub täna veel kahe hiinakaga ja simulaatoriga, samas ei pea mina olema piloot

Kindlasti huvitab 3,- 4,- 6,- heksakopteri ja minuarusaamise järgi tavalise kopteri lendajate kogemused tähelepanekud.

Põhiküsimus ongi, et milline oleks see parim kopter?

Olen teadlik võimalikust väljaminekust kuni 6 k Euri
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Tere tulemast foorumisse! Ega tõenäoliselt MikroKopter HexaKopter XL'ist paremat valmislahendust momendil pole. Selle kohta inffi tohutult ja kaameraid ka sajad inimesed sinna külge pookinud. Vimeo, Youtube ja Google annavad kohe tulemusi.
Lauri Laidna - www.pistik.com
User avatar
Alien9
Posts: 14
Joined: Sat Mar 19, 2011 20:31
Location: Tallinn
Contact:

Post by Alien9 »

Tore on olla teretulnud !

Üks härrasmees ühes mudelipoes avaldas arvamust, et see heksakopter pole ikka õige asi, kui tahaks pildistada ca 100m kõrguselt, sest siis on aparaadist näha ainult täpp ja juhtimine väga raskendatud.
Siis peaks ikka kopteri kujuga kopter olema?!

Mul kogemus puudub ja ei oska midagi arvata.
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Uuri seal Heksakopteri Wiki's ringi. See pill suudab üpris iseseisvalt lennata, kui talle kõik sensorid-andurid külge panna.
Lauri Laidna - www.pistik.com
ussimuna
Posts: 916
Joined: Thu Feb 14, 2008 19:24
Location: Elva
Contact:

Post by ussimuna »

Kasvõi see viimane softiuuendus näiteks http://www.youtube.com/watch?v=2nG7SrWn000
Ja ega seda täppi niiväga jälgima peagi, võib ka "täpist jälgida", kui pisut FPV kola lisada :wink:
Ah jaa, hetkel vist üks vingemate RTF komplektide hulka peaks kuuluma ka see http://quadrocopter.3dcartstores.com/Dr ... p_317.html
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

Mikrokopterist paremat lahendust ei tea, ausalt.
Mikrokopteriga saad üksi hakkama, ei pea olema pilooti ja kaamera meest eraldi.
Oma mikrokopteri olen lasknud ka 300m peale, samas 100-150m on täitsa tavaline kõrgus kus ei ole probleemi. peab ainult tuult jälgima.

Mikrokopterit juhib enamuse ajast autopiloot kus sinu teha on kopterit suunata, mitte juhtida.. st ütled talle, üles, alla, sõida edasi, ei keera vasakule, pööra jne... stabiliseerimise eest hoolitsevad andurid ja elektroonika.

Mikrokopter Hexa ega ka Hexa XL ei anna ilmselt piisavat tõstejõudu su kaamera tõstmiseks. kusjuures tõstab kõll aga varu energiat jääb väheks, mida vajad manööverdamiseks.
Mikrokopterist Octo, ehk 8 propelleriga versioon teeb sulle töö ära.

Kuna aga kõik mis läheb üles tuleb sealt ka kunagi alla siis soovitan hankida oma vara katva kindlustuse.

Kas oled mõelnud ka sellele et sellise perspektiivi pealt ei pea ilmtingimata raske ja kalli DSLRiga pildistama ?

Kui vajad Mikrokopteri demo, võta ühendust. MK Hexa on käepärast.
User avatar
Alien9
Posts: 14
Joined: Sat Mar 19, 2011 20:31
Location: Tallinn
Contact:

Post by Alien9 »

Uuri seal Heksakopteri Wiki's ringi.

Aitäh uurin
Ah jaa, hetkel vist üks vingemate RTF komplektide hulka peaks kuuluma ka see http://quadrocopter.3dcartstores.com/Dr ... p_317.html

Seda linki olen varem kuskil näinud ja see panigi arvama, et äkki ikka pole see asi nii hirmus :)
Kas oled mõelnud ka sellele et sellise perspektiivi pealt ei pea ilmtingimata raske ja kalli DSLRiga pildistama ?
Hea tähelepanek, pean tunnistama et ei ole mõelnud. Tahan kindlasti saada RAW formaadis pilti, et järeltöötlusel oleks rohkem võimalusi.
Oskad soovitada, mida kasutatakse?
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

Too Droidworksi on puhtalt Mikrokopter.
RTF kitti on listatud ka kõik muu mis lendamiseks ja pildistamiseks vajalik. DroidWorksi kaamera raam, videsüsteem ja saatjad vastuvõtjad.

TolleleRTF komplektile pane hinnale juurde käibemaks ja tollimaks ja transport muidugi ka.
Kui ostad osta nii palju kui saad EU seest, siis ei pea arvestama peitu jäänud lisakuludega.

Kaamera osas on vaja ka et toetaks ühel või teisel viisil kaugjuhtimist (remote control)
Canon on selles suhtes hea et kas CHDK või CamRemote või mõlemad koos annavad väga palju lisaväärtust kaamera juhtimiseks.
CHDK scriptidega saad panna näiteks intervall pildistamisele, CamRemote annab ka zoomi ja muud võimalusi juurde, kui kaamera seda võimaldab
G10,11,12 on laialt levinud õhu pildistamise juures kuna oma kompaktsuse juures on nende pildi tase parim.
Ma ei tea kas G seerial on RAW olemas aga kui ei ole siis CHDK teeb selle võimalikuks.

Siis on variandid uuemad hybriidkaamerad. Pole dslr aga pole päris seep ka enam. Sony uuemad hübriidkaamerad näiteks väike kere, hea optika ja väga hea pilt.
Panasonicu hybriidid jne

www.mikrokopter.de
Vaata foorumit, seal on üks "international area" ja loe ka wikit.
Mikrokopterist http://www.mikrokopter.us/ on ka koht kus foorumist infi hankida.
User avatar
ik
Posts: 478
Joined: Tue Jun 30, 2009 17:39
Location: Tartu
Contact:

Post by ik »

http://shop.jet-1a.com/product_info.php ... 44c9876fcf

pood on igatahes asjalik, teevad ise paljude asjade arendustööd ja müüvad ka 0 vat-iga kui kmk-number on.
P28A- FPV
ussimuna
Posts: 916
Joined: Thu Feb 14, 2008 19:24
Location: Elva
Contact:

Post by ussimuna »

Igasuguseid, üle RF-i juhtimisvidinaid kõiksugu kaameratele, leiab siit http://www.gentles.ltd.uk/products.htm
Mina toppisin Sony NEX -5k peale :)
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Sony NEX-5 paistab päris asjalik pill. DSLR-il pole küll mingeid erilisi eeliseid taolise ees. Pigem just vastupidi - peegli mehhanism jms üleliigne.
Lauri Laidna - www.pistik.com
User avatar
Alien9
Posts: 14
Joined: Sat Mar 19, 2011 20:31
Location: Tallinn
Contact:

Post by Alien9 »

Kaameraga on rohkem nii, et kes millega on harjunud töötama. canoni kohta öeldakse, et see on igav aparaat, sest pildistab alati hästi :)
Kiituseks saab öelda et tema automaatne valgusbalans on ülihea ja oludes, kus eritipalju just reguleerida ei saa, on see ilmselt oluline. Samas on canoni miinuseks tema uimasus kiirel fokuseerimisel ja loomulikult DSLR on raske.
ussimuna
Posts: 916
Joined: Thu Feb 14, 2008 19:24
Location: Elva
Contact:

Post by ussimuna »

Jah, kõik õige, aga see viimane just oligi minu jaoks määrav. Canon DSLR on minu eluka jaoks paraku raske. Sony - 230g.
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

Hei
Kuna Muikrokopterist juttu, siis lisaks siia ühe demo kohe kohe tulevast Mikrokopteri uuendusest.

Ehk teema on:
Point Of Interest

Sisu selles et selle uuendusega oskab Mikrokopoter autonoomselt lennata jälgides samal ajal sinu huvipunkti millest tahad pilti teha. Huvipunk antakse ette gps koordinaatidega.

Test video: http://www.youtube.com/watch?v=2nG7SrWn000
ja Wikis natuke enam seletatud: http://www.mikrokopter.de/ucwiki/en/PointOfInterest

Nagu näga ka videost kannab Hexa XL ideaalselt ära DSL kaamera.
Samuti on sellest väga hea näha kui "keeruline" :irv: Mikrokopteriga lennata on. Selle vido puhul pole Holgeril enamuse ajast näppe puldi lähedalgi.
User avatar
Alien9
Posts: 14
Joined: Sat Mar 19, 2011 20:31
Location: Tallinn
Contact:

Post by Alien9 »

Olen arusaanud, et nn heksakoptereid on hahtetüüpi. Üks see http://vimeo.com/6194911 kõik kaheksa prepellerit on suunatud ülesse. ja siis see http://shop.jet-1a.com/product_info.php ... 44c9876fcf kus ühe väljaulatuva "jala" küljes on kaks propellerit :)

Kiirelt uurides ei suutnud leida küll plusse miinuseid ühe või teise kasuks kahjuks. Ei suutnud leida ka mingit lühendid või nimetust kummalegi konstruktsioonile, et siis läbi nende foorumitest otsida. Oskab keegi abiks olla?
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

Alien9 wrote:Olen arusaanud, et nn heksakoptereid on hahtetüüpi. Üks see http://vimeo.com/6194911 kõik kaheksa prepellerit on suunatud ülesse. ja siis see http://shop.jet-1a.com/product_info.php ... 44c9876fcf kus ühe väljaulatuva "jala" küljes on kaks propellerit :)

Kiirelt uurides ei suutnud leida küll plusse miinuseid ühe või teise kasuks kahjuks. Ei suutnud leida ka mingit lühendid või nimetust kummalegi konstruktsioonile, et siis läbi nende foorumitest otsida. Oskab keegi abiks olla?
On olemas
* Trikopter - Kus kolm mootorit püstiasendis, Y kujuga.
* Quadrokopter - Kus neli mootorit peal, X kujuga
* Hexakopter - Kuue mootoriga versioon
- Klassikaliselt Hexakopter on vast selline nagu su esimese video peal on näha.
- Kuid on ka selliseid millel on asetus ja konfiguratsioon Y kujuline, sel juhul siis kolme telje otstes mootorite paar, üks üleval teine all. sageli räägitakse sellel Y6 konfiguratsioonist.
* Oktokopter - Kaheksa mootoriga.
- Mootorid kõik eraldi
- Oktokopteri juures on ka X8 konfiguratsioon, kus nelja telje peal 8 mootorit, paarid igas otsas. (see siis nagu suu teine video)

Praktika on näidanud, et sellistel Mikrokopteri riistapuudel saavutab suurema tõstejõu selliste versioondega kus iga mootor on eraldi ja suunatud üles poole.
Hexa Y6 ja Ocro X8 versioonidel kus otstes on propelleri paar jääb alumine propeller töötama ülemise tuules. Sellega ei saavuta alumine sellist võimsust ja kasutegurit kui eraldi vabas õhus töödates. Mõni ütleb selle kohta, et vahet pole, mõni ütleb et vahe on oluline. Oluline vahe ilmneb enamasti, kui opereeritakse nö piiri peal.
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

User avatar
Alien9
Posts: 14
Joined: Sat Mar 19, 2011 20:31
Location: Tallinn
Contact:

Post by Alien9 »

Tänasest lennust siis-
JA tõesti uskumatu. Tuli mees kohale võtis auto pagasnikut mänguasja meenuatava kopteri ja edasi sujus kõik nagu iseenesest. ei vajanud see vidin tehnilist kõrgharitust ega ka lennukijuhi pabereid :)
Tundub väga hea valik fotokopteriks.
User avatar
tarts
Posts: 838
Joined: Thu Sep 14, 2006 20:01
Location: Tallinn
Contact:

Post by tarts »

Näe, minu maja ka peale jäänud :D
Oleks teadnud, oleks ka kaema tulnud :D
Toni
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2011 14:45

Post by Toni »

Kui pole kunagi ühtegi kopterit käes hoidnud, saab ka siis selle juhtimisega hakkama? Nii, et asi ikka terveks jääks...
User avatar
Alien9
Posts: 14
Joined: Sat Mar 19, 2011 20:31
Location: Tallinn
Contact:

Post by Alien9 »

Kui pole kunagi ühtegi kopterit käes hoidnud, saab ka siis selle juhtimisega hakkama? Nii, et asi ikka terveks jääks...
mina olen üks demolennul käinutest ja tundus küll nii uskumatult lihtne.
Toni
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2011 14:45

Post by Toni »

Aga asjad, mis üles lähevad - tulevad ka alla...

Algselt mõtlesin tavalise kopteri peale, kuid nende juhtimine on keeruline vist isegi lenduritele. Vähemalt klippe on hulgaliselt, kus sellised alla tulevad.

Kui töökindlad aga mikrokopterid on?
Toni
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2011 14:45

Post by Toni »

Mikrokopterid tunduvad head, kuid ka üsna kallid..

Selline mudel on märksa odavam - Xaircraft X650. Samas filmimise tundub kuidagi tundlikum olevat - kõigub/rapub liialt. On kellegil kogemusi seoses selle mudeliga?
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

Toni wrote:Aga asjad, mis üles lähevad - tulevad ka alla...

Algselt mõtlesin tavalise kopteri peale, kuid nende juhtimine on keeruline vist isegi lenduritele. Vähemalt klippe on hulgaliselt, kus sellised alla tulevad.

Kui töökindlad aga mikrokopterid on?
Klippe on ka selliseid kus mikrokopter alla tuleb. Kõik mis läheb üles tuleb ka alla, juhitult või juhtimatult.
Oskamatult katsetades tema 58 erineva parameetriga, mida kasutaja tarkvaraliselt muuta saab.. võib kopteri ka täitsa juhitamatuks muutuda.

Mina olin enne kopteri lennutamist lennanud mõned korrad Cessna taolise mudellennukiga... Mikrokopter on nii pilgeni elektroonikat ja andureid täis, et seda ei saa juhtida, seda saab suunata, oleks õigem öelda. See juhib ennast ise.
Loomulikult tasub alguses teha endale lennukool ja proovida manööverdamisi maale ligemal.


Kui töökindel see on sõltub, sest saad selle legona kus ka elektrooniku oskused kuluvad ära, ja töökindlus sõltub ka kooste kvaliteedist, ehk kuidas selle kokku paned. Mikrokopter on sellistest riistapuudest "most advanced" lahendus oma funktsionaalsuse poolest...
Valdav enamus siiski lendab ja vähemus kukub alla.
Milline failsfafe on võimalik sõltub natuke konfiguratsioonist.
Enamus kukkumisi jääb ilmselt piloodi kapsaaeda, kuid ka neid kus viga on olnud elektroonikas või tarkvaras, või configuratsiooni parameetrites.

Minu oma on kukkunud alla 4 korda...
- Esimene testlend 2m pealt, üks prop lendas pealt minema, viga oli kehvas kinnituses.
- Teine testlennul 3m pealt, kui ajasin puldil mõne nupu sassi, vahetusse läks kaks propellerit ja vajas mullast puhastamist.
- 150 meetri pealt vabalangemist, kukkumise pidurdas suur kuusk mille külgepidi alla tuli ja jäi 3m kõrgusele okstesse. Vahetusse läksid kõik propid ja putitada oli vaja jalgu, mis natuke väändunud, viga oli ilmselt raadiosignaali katkemine, kuid kuna manööverdus oli just selline kus kangide ja nuppude kombinatsioon oleks võimaldanud mootorite välja lülitamise, siis on ka võimalik et lihtsalt lülitasin ta ise välja. Selline võimalus on uue softiga välistatud.. Raadiolingi katkemise vastu aitaks failsafe seadistamine.
- üsna äsja vette, peale kuivatamist ja elektroonika testi lendab edasi ilma ühegi remonditööta.
ussimuna
Posts: 916
Joined: Thu Feb 14, 2008 19:24
Location: Elva
Contact:

Post by ussimuna »

Alien9 wrote:
Kui pole kunagi ühtegi kopterit käes hoidnud, saab ka siis selle juhtimisega hakkama? Nii, et asi ikka terveks jääks...
mina olen üks demolennul käinutest ja tundus küll nii uskumatult lihtne.
Niipalju võiks siiski harjutada/osata, et ka "käsijuhtimisega" hakkama saaks, juhuks kui ... . Ehk et siis rippumine ja manööverdamine ilma navi/GPS abita. Midagi hullu ei ole, minule meenutas esimene lend Blade MSR´i :)
Toni
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2011 14:45

Post by Toni »

Kas meil "kohapealt" 12kanaliga ( LINK) kuskilt odavamalt ka saab?

Ebays oli 500 euri

Või kas üldse on vaja nii asjaliku?

Image
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

Toni wrote:
Või kas üldse on vaja nii asjaliku
Loe kokku mitu kanalit sul on vaja.
Mul on spectrumi DX7 ja need saadud 7 kanalit on minu jaoks minimaalne vajalik. Samas tunnen puudust veel kahest kanalist.
Toni
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2011 14:45

Post by Toni »

chris wrote:
Toni wrote:
Või kas üldse on vaja nii asjaliku
Loe kokku mitu kanalit sul on vaja.
Mul on spectrumi DX7 ja need saadud 7 kanalit on minu jaoks minimaalne vajalik. Samas tunnen puudust veel kahest kanalist.
Millest täpsemalt puudust tunned? Ja kus selle ostsid?

Kas kellegil siin on MK Hexa2? Kui, siis kuidas selle transportimisega on? Kuidas lennukiga reisides seda transpordite? Kiirelt/lihtsalt see transportimiseks lahti/kokku käib?

Ja vabandused ette, kui liiga palju rumalaid küsimusi üks loll jõuab küsida... sest neid oleks veel :)

Kas kellegil on kogemusi ka GoPro kasutamisega? Milliseid lahendusi selle vastu kasutate? http://vimeo.com/17779292?ab

Huvi osta oleks suur, samas raha loopida pole ja kahjuks kopteritest suurt ei tea kaaa...
Toni
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2011 14:45

Post by Toni »

Veel üks küsimus...

Plaan kasutada seda talvel ja siis GoPro Heroga. Võib-olla piisab odavamast - MK Basicset L4-ME - https://www.mikrocontroller.com/index.p ... cts_id=434

Mis selle ja Hexa suurimad vahed võiks olla. Kindlasti on lennuaeg väiksem, eriti talvel, kuid mis veel? Oskab keegi äkki aga soovitada sama häid koptereid, kuid mõne teise firma omasi - odavamaid siis? Odavam muidugi ei saa sama hea olla, kuid mine tea..

Keegi äkki müüb üldse enda vana?
Toni
Posts: 7
Joined: Fri Apr 29, 2011 14:45

Post by Toni »

Leidsin ka selliseid - http://www.kkmulticopter.kr/index.html? ... &modeb=Set

On kellegil sellega kogemusi? Y kopterit tundub olevat väga lihtne reisimiseks kotti pista.

Ja hind on väga odav?!
Last edited by Toni on Mon May 02, 2011 8:19, edited 1 time in total.
Post Reply