Otsin väga aeglase pöördega mootorit!

Saatjad, vastuvõtjad, servod, elektroonika jms
Post Reply
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Otsin väga aeglase pöördega mootorit!

Post by Maikkel »

Hey!

Sõber tuli minu poole idee ja abipalvega, projekti lähemalt ma ei hakka süvendama teid, sest see võtaks jubekaua aega, kuid lühidalt, tahab ta ümbriku lahti freesimis aparaadile midagi sarnast vibroplaadile mis feediks ümbrike masinale ette.

Mida mul vaja on?
Mul oleks vaja leida ülipisikest elektrimootorit, millel võiks olla omajagu jõudu ja pööreteks kuskil 200rpm.


Ta peaks olema võimeline kuskil 0,5kg-1kg paberi kuhja tõsta või tõugata kõrgemale natukene. Mitte vägapalju ühesõnaga.

Pöörded peaks olema ~200rpm ja töötama peaks ta tavaliste patareide pealt, kas siis 1-2-3-4 misiganes AA või AAA patareide pealt.

Ei leia hobbykingist sellist asja, kuid oskab keegi aidata??
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Sellistes rakendustes kasutatakse enamasti sammmootoreid.
Aga kui Sa küsid : Mda mul vaja on ? - Pead paratamatult projekti rohkem avama ja seletama miks need pöörded paigas on.
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

See mootor on reduktoriga, ilma vaevalt leiad. Vaata Elfa lehelt.
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

väike mootor koos reduktoriga = http://www.youtube.com/watch?v=WH5daGpNow0#t=5m
Lauri Laidna - www.pistik.com
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

Olen mõelnud servo kasutamisele, see tunduks kõige adekvaatsem lahendus olevat. Ma ühendaks selle otse vooluvõrku, lõikaks seest üleliigse kraami välja mis tal pöörlemist takistab ja peakski nagu toimima. Ainuke probleem seisneb selles, et kardan et ükski servo pole piisavalt kiire mu probleemi jaoks... Pole just eriti 200rpm servot näinud....

Samas kui 1 hammasratas vahelt välja võtta??
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Kas siit ei leia midagi sobivat?

http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t=3254

Suur valik väikseid mootoreid.
Äkki on tal mingeid sobivaid reduktoreid ja hammakaid ka vedelemas.
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

Mida see mootor täpsemalt tegema peaks, kas sul on vaja positsioneerida või on sul vaja midagi sööta enamvähem õige kiirusega? Või on sul vaja seda hoopis ektsentrikuna kasutada, et tekitada tõstev liigutus teatud intervalliga?

Kui sul koormused ei ole mootori jaoks väga suured (ei toimu libisemist), siis oleks hea valik tõenäoliselt samm-mootor.

Esmane kirjeldus meenutab aga printeri etteandesüsteemi, kui nii, kas siis mõnest vanast printerist ei kannata juppe hankida?
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Väga kiire servo kiirus on näiteks 0.06s/60kraadi > 60s:(360kraadi:60kraadi*0.06s)=166RPM


Kui suudad iga pöörde pealt 2 liigutust teha (ma ei tea ju täpselt mida ja kuidas planeerid), siis piisaks täiesti keskmise kiirusega servost juba.
Lauri Laidna - www.pistik.com
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

jajah, suutsin juba sellepeale tulema hakata jah, et servole panna kahepoolne käpp, ning siis piisaks juba 80-120 RPM servost.

Servo käpad hakkavad keerlemise ajal ühte mettallplaadi serva üles taguma, plaadi teine serv on hingedega, ning selle plaadi peal on osaliselt ümbriku kuhja all. Ideeks on see, et enne pidi käsitsi ümbriku avajasse neid sisse nõkitsema ja sellega läks aega kaduma ja see oli tüütu. See hüppav plaat peaks siis selle inimfaktori sealt eemaldama. Plaadi ja ümbrikukuhja raskuseks on ~0,5-1kg Keskmiselt hakkab agrekaat päevas ühe tunni töötama.

Servod mis muidu liigutavad nädalas paar korda natuke lennuki labasid ja lähevad ikka tuksi, kuidas nad sellisele tund aega järjest @ 6V vastu peaksid?? Ülekuumenemine on vist probleem?

Lahenduseks võtta võimsam servo ja vähem volti?
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

ma küsiks endalt pigem küsimuse: "mis siis juhtub, kui aparaat ei tööta, palju ma pean ootama uue jupi saabumist, kas ma kaotan selle ajaga raha"

Isiklikult ma ei ole veel ühelegi servole leidnud korralikku ja põhjalikku spetsi, olenemata hinnast. Seega võib järeldada, et ka servode omadused võivad olla mitte nii püsivad, kui ei soovita deklareerida väärtuseid näiteks vool/moment/min-1 graafikutena.

Kui on nokitsemise projekt ja mitte nii kriitiline, siis on servo igati ok, kui aga soovid midagi töökindlamat, siis pigem midagi korraliku spetsiga ja tõenäoliselt kõrgema hinnaga samm-mootor või alalisvoolumootor. Kuna sul väljundkiirus ei ole eriti suur, siis saab enkooderita mootori piisavalt kiiresti seisma. Lisaküsimus on vast, kas sellel mootoril peab olema ka pidur?
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Üks küsimus, kas servo üldse pöörlema peabki?
Siis pole ka pöörlemiskiirus probleemiks ja plaati üles servod just taovadki (lennuki tüür). Juhtimiseks tuleb ainult juhtimisimpulsi värk endale selgeks teha. Ilmselt piisab lisaks elementaarse nn. servotestri ostmisest. Taimerist (555) saab ise teha lihtsa servojonksutaja.
Servo töökindlusest, et see on uskumatult kõrge servodel, mida tuhandeid lende aastas tegevad piloodid kasutavad.
Kui rämpsservodega mütata, võib tõesti jääda mulje, et logu värk.
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

Niisis, reas vastused:
1.Pidurit ei pea olema.

2.Detailide otsade andmine ei põhjusta rahalist kaotust, vaid pigem natuke suurenenud ebamugavust.

3.Esialgselt saab proovida väiksemate servodega ja neid 2-3 tükki tellida, eks siis näid mida ütleb see töökindlus.

4.Hinnapiir ei ole päris paigas, kuid eeldatavasti nii odavalt kui võimalik.
5. See servo jonksutaja kõlab päris hästi. Kuid sellise progemisega pole mul veel kogemusi? Kergeid abimaterjale on leida kuskilt?

6. Keerlemise osa tundub lihtsalt koige lihtsam ja asjakohane minu teadmistele, kuid soov oleks tegelikult ennast edasi arendada.
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Googel pakub kindlasti sobivaid lahendusi.
http://www.google.ee/#sclient=psy-ab&hl ... 24&bih=520

Näiteks selline 555kiviga:
http://www.instructables.com/id/Simple-Servo-Tester/
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

Niisis, pikem aeg möödas, pöördun tagasi mõne problemi juurde.

Kuidas peaks vastu selline tavaline hobbyking servo, metall hammakatega väärtuses ~30$ töötamisele kuskil tund aega järjest maksimum pööretel? Plaanis ta 360-neks teha.

Ülekuumenemine on üks hirm ja teine on siis see vastupidavus, kaua võiks loota et selline servo vastu peaks?
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

Eksperiment ja mõõtmine, muud lahendust ei oska pakkuda.
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

Ilmselt küll jah.
Leitsin ühe sellise servo:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... s_8kg.html

Töötab 6-7.2v, selle voldi juures annab ta ~180rpm, nii kiiret mul vaja ei ole, seega saan seal volti alandada, tulemuseks siis jahedam ja kestvam lahendus. Lisaks metall korpusega, peaks asja veits jahedamana hoidma. Hind 30$ sobib samuti väga hästi.
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Soovitan vaatamas käia autode võistlust! Seal ainuüksi finaalsõit annab selle tunnikese välja ja koormused ning kiirused künklikul rajal meeletud.
Servo töökindlus on probleem ainult üliodavaid rahvaservosid kasutades.
Võib ju töökindlust lahata servo komponentide kaupa. Mina ei suuda nimega firma heal servol näha ühtegi komponenti, mis käiks õigel koormusel alla 1000 tunni.
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

Projekt on kahjuks selline katsetuse teema rohkem jah, et eelarve ei luba selliseid 100$ maksvaid servosid soetada. Eks see mõistetav ole jah, et üks korralik 150@maksev servo on teisest killast.

Servo piirhinnaks oleks ilmselt 40-50$
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
User avatar
särts
Posts: 679
Joined: Sat Nov 08, 2008 14:26

Post by särts »

Aga miks mitte võtta sõiduauto tagumise luugiklaasi kojamehe mootor?Ei ole suur,12v,pöörded igati mõõdukad.Rammu ja ressurssi kuhjaga.Isegi romulast leiab vähesõitnud mootoreid odavalt.
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

See kojamehe mõte on hea, kuid ikkagi liialt suur on see, servo on just hea, 2 cm paks, ning laius ja pikkus enam ei häiri.
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
Kiku
Posts: 173
Joined: Tue Jan 26, 2010 22:55
Location: Tallinn, Mustamäe

Post by Kiku »

Tugev servo ja sobiv kombinatsioon reduktoreid: http://servocity.com/html/gears___sprockets.html.
User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

Siiani suured tänud nõu eest, päris mitmed on hetkel kaalumisel.

Hetkel lahkan ühte vana servot kodus, ning tekkis küsimus, servos sees on potekas, ning too kiip. Idee oleks see kiip ja potekas vahelt välja lõigata, ning otse patareidelt vool mootorisse suunata.

Uurimise järgi, ei tohiks see pisike kiip muud eesmärki omada, kui puldilt tuleva signaali abil määrata voolu suunda ja tugevust mida ta mootorisse saadab, ehk siis otseselt takisti ta ei tohiks olla. Seega mootorile ei tohiks vahet olla kas vool käib läbi kiibi või otse.

Probleem nimelt selles, et servo ei jää keerlema kui ilma signaalita 6V anda, olenemata poteka asendist, jääb tööle aga siis kui vool mööda juhtida kiibist.


Lõplik küsimus siis: Kas see väike kiip omab takisti effekti või on ta lihtsalt regulaator!
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Kui tahad vaid mootorit kasutada, siis mõistagi võib mikroskeemi välja jätta. Tema ülesanne on, nagu mainisid, juhtida mootorit (täpsemalt - väljundvõlli ehk potekat) võimalikult kiiresti sellele kohale, mida vastuvõtja kaudu ette andsid ja siis seisma jätta. Täpselt õigele kohale! Kõik.
Juhitakse täispingega. Võimalik, et enne lõpp-punkti jõudmist võetaks kiirust alla kuid ikka PWM-i kasutades (ehk pulseeritakse kiiremini või aeglasemalt täistoidet peale - see määrab keskmise toitepinge mis omakorda mõjub pöörlemiskiirusele). Sujuvalt pinget ei muudeta(sinu väljenduses: eeltakisti effekt) - kaod reguleerivas transis oleksid liiga suured.
Pole midagi paremat halvast ilmast !
primaat
Posts: 414
Joined: Sat Dec 22, 2007 9:45
Location: võrumaa

Post by primaat »

User avatar
Maikkel
Posts: 271
Joined: Fri Nov 05, 2010 18:20
Location: Tallinn

Post by Maikkel »

V2ga 2ge, Selle projekti juures ma vist enam kasutada ei saa seda, kuid siiski on see v2ga kasulik leht, t2nud :)

Vabandan t2pit2htede p2rast, hollandi klaviatuur.
DX6i>Vapor>Radian>Mustang>Apprentice>Blade Mqx
Post Reply