Elektripraksise juttu

Ise tehtud - hästi tehtud. Näitame siin oma projekte teistele!
Post Reply
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Elektripraksis on töö, mis meenutab trafot. Mähised on üksteise suhtes nihutatavad ja metallsüdamikku pole, muidu trafo mis trafo.
Tudengitelt küsin alati et kui nüüd võrgutoite asemele panna patarei, mida näitaks ampermeeter (primaariga järjest) ja mida voltmeeter (sekundaarmähise pinget mõõtmas). Üllatav küll aga vastus tuleb (kui tuleb) alles peale pikka mõtlemist.
Lisaküsimus: patareitoite puhul mingil hetkel näitab ka voltmeeter pinget, millal?
Pole midagi paremat halvast ilmast !
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

Vaatame, kui mööda ma panen:
kui võrgutoite asemele panna patarei, mida näitaks ampermeeter (primaariga järjest) I=U/R U-patarei pinge, R pooli takistus, I tekkiv vool ?

voltmeeter (sekundaarmähise pinget mõõtmas) - ei tohiks midagi näidata, kui sa just magnetvälja nö "vibreerima" primaariga ei pane

Lisaküsimus: patareitoite puhul mingil hetkel näitab ka voltmeeter pinget, millal? - kui sa suudad laetud osakesed materjalis liikuma panna, soojuse abil näiteks või lisad metallist südamiku, primaarmähis ja sekundaarmähis kohakuti, ning taastad AC primaarmähises või tekitad füüsiliselt mähiste omavahelise liikumise

:roll:
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Sekundaarahelas näitab voltmeeter patarei külgeühendamisel ja lahtiühendamisel korraks pinget.
Primaarmähisel näitab ampermeeter primaarmähist läbivat voolu.

Sekundaaris saab voolu tekitada ka muidugi kui mähiseid omavahel nihutada - ehk siis ajal mil magnetväli on sekundaarahela jaoks muutumises.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Vool ja pinge peaksid olema vastandfaasis, voolu andmisel ühte mähisesse peaks teisel mähisel hetkeks negatiivset pinget näitama ja lahtiühendamisel positiivset, nii palju kui mina mäletan :roll:
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Oehh wrote:Sekundaarahelas näitab voltmeeter patarei külgeühendamisel ja lahtiühendamisel korraks pinget.
Primaarmähisel näitab ampermeeter primaarmähist läbivat voolu.

Sekundaaris saab voolu tekitada ka muidugi kui mähiseid omavahel nihutada - ehk siis ajal mil magnetväli on sekundaarahela jaoks muutumises.
See võiks ju igati õige vastus olla?
Lauri Laidna - www.pistik.com
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Tubli, mõlemale küsimusele õige vastus! Töö kaitstud... ;)
Jah, voltmeeter näitab korra pinget patarei külge- ja lahtiühendamisel sest siis ju magnetväli muutub.
Mähiste liigutamine on samuti hea mõte, meenutab veidi magnetofoni tööpõhimõtet. Tean nüüd,mida veel küsida...
Pole midagi paremat halvast ilmast !
User avatar
cuprum
Posts: 1548
Joined: Fri Mar 09, 2007 22:16
Location: EEKE

Post by cuprum »

felch wrote:Tean nüüd,mida veel küsida...
A siis võta kätte, ning lihtsusta veel pisut ülessannet - jättes lihtsalt üks mähis välja, ning mõõda voolu/pinget üksikus poolis, koos ja ilma patareita.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Ilma patareita on mähises tavaliselt laia spektriga vahelduvpinge :D
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

trebla wrote:Ilma patareita on mähises tavaliselt laia spektriga vahelduvpinge :D
See andis mõtte veel 1 küsimuseks - kas pooli külge ühendatud voltmeeter näitab midagi ka ilma teise pooli (ehk trafo mähisesse) pinget andmata? Ilmselt näitab sest eeter on inimese tekitatud saasta täis. Proovin maketil järele, kui effektne see katse oleks.

Siit tekkis veel mõte, et ehk saaks Teie kõigi abiga ka teistele elektripraksi töödele õpetlikke lisaküsimusi. Olen alati püüdnud küsida midagi sellist, mis annaks tudengile praktilisi (lisa-)teadmise asja kohta. Alati aga ei tule head ideed.

Ühtlasi vabandan teema algataja ees jutu algselt rajat väga ära pööramise eest :oops:
Vbl jätkaks seda vestlust kuskil off-topic teemas? Kui moded lubavad...?
Pole midagi paremat halvast ilmast !
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Teema poolitatud
Lauri Laidna - www.pistik.com
AndresO
Posts: 146
Joined: Mon Feb 12, 2007 10:32
Location: Tallinn

Post by AndresO »

felch wrote:
trebla wrote:Ilma patareita on mähises tavaliselt laia spektriga vahelduvpinge :D
See andis mõtte veel 1 küsimuseks - kas pooli külge ühendatud voltmeeter näitab midagi ka ilma teise pooli (ehk trafo mähisesse) pinget andmata? Ilmselt näitab sest eeter on inimese tekitatud saasta täis. Proovin maketil järele, kui effektne see katse oleks.
Kui seda 'saasta' alaldada ja koguda, kas sellel on ka mingit 'tarbimisväärtust'?
Olen kuulnud legendi, et kui Türil oli eelmise vabariigi ajal kesk- või pikalaine saatja, siis olevat seal lähedal olnud võimalik õhust ammutatud energiaga pisike hõõglamp hõõguma saada. Eks seal pidi ikka ka paras ports traati taga olema.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Teadupärast langeb elektromagnetvälja tugevus võrdeliselt kauguse ruuduga. Venemaal liigub legend, et lähedal asuva asula elanikud lüpsid nii Kominterni nimelist saatjat, kõigil olid vägevad poolid katusele tõmmatud ja kasutasid energiat elektripliitide ja muu taolise tarbeks. Asjapulgad jälle olevat uurima hakanud miks raadiolevi ühes suunas väga kehvaks jäänud ja konfiskeerisid need poolid ära :lol:
Ei oska öelda kui palju selles jutus tõtt on aga ühes veneaegses raamatus siuke jutt sees oli.
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Pöördvõrdeliselt kauguse ruuduga...
Ma olen samuti lugenud väiteid, et kõrgepingeliin all sai üsna lihtsalt energiat oma kasvuhoone kütmiseks jne. Teoreetiliselt...jah: see on ju "tavaline" trafo.
Pole midagi paremat halvast ilmast !
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Neid legende on kuuldud igasuguseid :wink:
Oleks aeg need kas tõestada või ümber lükata.
Ehk siis üliõpilastest "müüdimurdjad" võiks ju mõne praktikumi ette võtta.
Aga teooria ennekõike!!! Eelnevalt põhjalikud valemid ja arvutused.
Siis laboratoorne töö ja katsed kõrgepinge liinide all :lol:
Suure võimsusega madalsageduslikke saatjaid on tänapäeval kahjuks raske leida ja see ilmselt jääb tõestamata/ümber lükkamata.
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Laitse kunagise suure masti ja võimsate saatjatega on minuteada selliseid elektritarbimise probleeme olnud. Näiteid polegi tarvis naabermaadest otsida.
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

[J] wrote:Laitse kunagise suure masti ja võimsate saatjatega on minuteada selliseid elektritarbimise probleeme olnud. Näiteid polegi tarvis naabermaadest otsida.
Jällegi - "minuteada" :roll:
Olgugi, et grammatiliselt võiks seda tõlkida "MINA TEAN" :)
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Ise näinud ei ole aga kunagises Elektriside Inspektsioonis töötades toakaaslased väitsid, et on NSVL ajal asjaga tulemuslikult tegelenud (raadiohäirete ja saatjate otsijad).
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Mulle tundub, et vaatamata elektri hinna "mõningasele" tõusule viimastel aastakümnetel, pole selliseid vooluvargusi siiiski enam toime pandud kuna üldine haridustase füüsika ja üldiste reaalteaduste valdkonnas on oluliselt tõusnud. :)
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

felch wrote:Pöördvõrdeliselt kauguse ruuduga...
Ma olen samuti lugenud väiteid, et kõrgepingeliin all sai üsna lihtsalt energiat oma kasvuhoone kütmiseks jne. Teoreetiliselt...jah: see on ju "tavaline" trafo.
Nende komplementaarsete väidetega tekivad igasugu segadused :oops:
Oleks pidanud siis olema, et "tugevus langeb võrdeliselt kauguse suurenemisega ruudus". Lihtsam on ikka siis standardväide "tugevus on pöördvõrdeline kauguse ruuduga". Proovisin asja lihtsalt ja inimlikult sõnastada, aga ei õnnestunud :(
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Neid legende on kuuldud igasuguseid Wink
Kes ei taha uskuda, et elektromagnetilise jura kinnipüüdjaid saab energiaallikana kasutada, sellel soovitan vaadata mõni minut nn. päikesepatareisid.
USA saatkonna hoonet olevat kah ühes riigis iga kuu kiiritatud raadiolainetega, et betooni valatud pealtkuulamisseadmeid laadida. USA loobus selle maja kasutamisest (allikas Ameerika Hääl).
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

[J] wrote:Kes ei taha uskuda, et elektromagnetilise jura kinnipüüdjaid saab energiaallikana kasutada, sellel soovitan vaadata mõni minut nn. päikesepatareisid.
Keegi ju ei väitnudki et see pole võimalik. Küsimus on siiski efektiivsuses. Võime ehitada Päikese suuruse termotuumajaama ja kasutada sellelt tulevat elektromagnetkiirgust ühe astronoomilise ühiku kaugusel oma maja kütteks. Kui palju aga tee peal energiat kaduma läheb? Arvatavasti võiks sellega mitu aastat tervet maakera tööstust ülal pidada. Oleks me aga 10 korda lähemal, saaksime 100 korda rohkem energiat kätte.

Väiksemate kadudega praktiline lahendus oleks näiteks kontaktivaba akulaadimine mobiilsetel seadmetel ja kasvõi elektirautodel, samas linna keskele saatemasti ehitamine energiaga varustamise eesmärgil oleks suht suur raiskamine ja ega inimeste tervisele ka see hästi ei mõjuks. Kõrgsageduslik kiirgus ajaks kõik peast soojaks :lol:
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Kes on kunagi helesiniste akuguste taga nooruses lugenud raamatut "Aeliita" ? Seal oli (planeedil Mars) selline tsentraalne jaam, mis andis "raadio teel" energiat kõigile liikuritele.
Veidi hiljem kirjutas samast asjast aga vähe moodsamalt Isaac Asimov. Tema loos oli satelliit,mis püüdis Päikese energiat ja saatis seda edasi Maale. (Loos oli ka Jumalasse uskuv mõtlemisvõimeline robot aga see pole hetkel oluline.)
Sama trikki kaalutakse nüüd juba ilma naeruvineta näol. Nii et ...kes teab ?
"Energy harvesting" on suht moodne suund ja mitmed firmad teevad selleks lausa spets kivisid. Toidet saab neist esialgu suht vähe aga mingi ökonoomse datalogeri + saatja jaoks juba piisavalt. Mõtleme veidi: energiat on ju igalpool jalaga segada. Kasutaja jaoks on see tasuta energia (kuigi kindlasti mitte igiliikur, seda mu kolleegid ei lubaks ;) ). Piisab ju, kui saab tasuta. Ja kui energia kätte saamiseks ei peaks end üliväga pingutama.
Nii näiteks soovitatakse koguda isegi moblaga lobisemisel eralduvat energiat: http://phys.org/news147367357.html

Aga tuleme tagasi Maa peale ja füssa praksi. Seal on nimelt töö nr. 8 : http://parsek.yf.ttu.ee/inst/%5B%7E87%7 ... tism/8.pdf
Mida põnevat soovitaksite selle kohta küsida? Just põnevat ja õpetlikku, juhendis olevad küsimused on liiga "mainstream" ja arendavad vaid aju salvestamise funktsiooni.
Ise olen pärinud, et mida head annab voolu suuna ringipööramine mähises ning mulle tudengiajal esitatud küsimust: kuidas sama setupiga mõõta Viru hotelli kõrgust...
Te arvate kindlasti hetkega ära ja itsitate aga - uskuge või mitte - tudengid enamasti ei tule nii lihtsale mõttele. Isegi siis kui ma rõhutan, et apartuuril kui sellisel ei ole küsimusega mingit seost.
Pole midagi paremat halvast ilmast !
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Viru hotelli kõrgust...
Pakuks vaikse ilmaga kukkumise aja järgi. Kõva tuulega on sellel suurel mäel tugevad tõusvad ja langevad õhuvoolud (mäeveerulend), mis võivad põhjustada mõõtevea.
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

Praksi töö sissejuhatust lugedes peaks olema võimalik trigonomeetriat kasutada kõrguse arvutamiseks, kui tead magnetvälja suuna komponente 1 korrusel ning viimasel korrusel? Samas pole õrna aimugi, kas nii väike kõrguse erinevus annab piisava mõõtetäpsuse. Või saab ehk magnetvälja tugevuse abil hinnata kõrgust?

Kõik variandid tunduvad liialt ebatäpsed olevat, kas see on nii?
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Jah, ma omal ajal pakkusin ka toodud variante ja kui õppejõud ikka veel mossitas, langes pilk ühele ürgsele ossile põrandal. Võtsin julguse kokku ja ütlesin, et kui mul oleks kasutada too täppisinstrument, viskaksin ta hotelli katuselt alla ja mõõdaks aega. Õppejõu silmad läksid särama ja tekkis allkiri lahtrisse arvestatud... Nüüd ma siis küsin sama asja...

Olen seni veel pärinud et kuidas saaks tuvastada voolu mingis ahelas kui tester on kutu (või tema patarei tühi) aga töös kasutatav kompass ja mähis käeulatuses. Kompassi nõel ju kaldub kui mähisest voolu läbi lasta ja sedasi olen ka ise kunagi testrit "asendanud" (kuna tegin lolli liigutuse ja mu tollane lemmik TL-4 lasi suitsu välja).

Ehk on veel mingeid veel paremaid lisaküsimuse soovitusi ?

PS. Voolu suuna reverseerimine mähises suurendab mõõtmise täpsust kui kuskil läheduses on võimas häireallikas (nagu meil kunagi oli ülemise korruse arvutuskeskuse toitekaabel - isegi monitoride pildid väänlesid ekraanil...). Sama trikki kasutab muideks mitte enam niiväga moodne värvitelevisiooni standard PAL (sinine signaal antakse üle rea vastandfaasis et seda siis teleka viitliinist saadavaga summeerida ja saada õige nurk).
Pole midagi paremat halvast ilmast !
Post Reply