Analoogservo kontrollimine ilma signaalkaablita?

Saatjad, vastuvõtjad, servod, elektroonika jms
Post Reply
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Analoogservo kontrollimine ilma signaalkaablita?

Post by priitom »

Mul oleks ühe lihtsama koperdise tarbeks vaja kasutada analoogservot otse +/- juhtmete pealt. Kas selline asi kõlab reaalselt?

Teoreetiliselt on ahel selline kus servot peaks kontrollima ühesuunaline harjadega regu. Kahes suunas ei olegi servo liigutamine oluline: 0 - 60 kraadi on täiesti OK.
Psychology is my med´s
User avatar
cuprum
Posts: 1548
Joined: Fri Mar 09, 2007 22:16
Location: EEKE

Re: Analoogservo kontrollimine ilma signaalkaablita?

Post by cuprum »

Pean tunnistama, et lugesin, aga mitte <censored> ei saanud aru.

Pluss ja miinus juhtme pealt kontrollimine *ei* *õnnestu* - need on servole toiteks. Juhtimiseks läheb vaja ikka juhtsignaali kah.

Servot võiks kontrollida ikka miski pisut targem tegelane, kui ühesuunaline regu ;) Kui mõtlesid siin regu poolt kontrollitavate +- juhtmete kasutamist, siis see ei ole eriti mõeldav. Samas, kui Sul nagunii regut juhitakse millegagi (eeldan, et vastuvõtjast) siis miks karvase kurilooma pärast Sa ei pane servot regu juhtkaablile (Y-kaabel) - servo ja regu töötaksid täpselt sama signaali pealt.

Mis servo edasi-tagasi või "ainult edasi" asendisse puutub, siis sellel ju pole *mitte* *mingit* vahet - lihtsalt võta kätte, ning põõra servo õlga võlli suhtes. Kui vaja "tagurpidi käigule" mitte reageerida, siis jah pisut raskem - aga tõenäoliselt saab selle kah suht lihtsa mehhaanikaga ära lahendada.
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Post by priitom »

Okei, ma seletan asja täpsemalt lahti, et edasisi "censored" väljendeid vältida :D

Tegu on 3-kanaliga tavalise hiina kopteriga millel on nö 3in1 plaat. Sealt tulevad 2 eraldi paari mootori juhtmeid koaksiaali juhtimiseks, lisaks tuleb 1 juhtmepaar saba mootori jaoks. Ma mõtlesin, et timmiks ja täiustaks ise alumist rootoripaari swash-i ja lisaks sellele servo, et kopter edaspidi paremini lendaks. Kui ma saaksin sabamootri jaoks mõeldud reguleeritava signaali suunata hoopis servosse, oleks kopter palju kiirem.

Tahan seega alles jätta originaal-käkk-elektroonika, sest tegu pole minu kopteriga ja see ei kuulu erilise super-tuuningu alla.

:roll: vat.
Psychology is my med´s
User avatar
mcmatrix
Posts: 266
Joined: Wed May 09, 2007 17:01
Location: Peetri alevik / Harjumaa
Contact:

Post by mcmatrix »

Milline pingevahemik sealt sabamootori regust väljub ehk mis akuga see kopter lendab?
Üks variant kasutada pingejagurit, et teisendada sisendpinge vahemikku 0-5V ja mikrokontrollerit, et lugeda sisenev pinge ning sama mikrokontroller siis juhib ka servot vastavalt sisendpingele.
Tundub olevat ideaalne pisike Arduino projekt :)

Leidsin netist ka mingi NE555 kivil baseeruva analooglahenduse
http://www.epanorama.net/circuits/servo10v.html

Kui mõni saadaolev Arduino pisike arendusplaat ei sobi siis võib proovida ise teha. Pane google otsingusse: DIY arduino
Vasteid tuleb palju.

Näiteks netis on juhiseid pisikese ATtiny kivi baasil (ATtiny84 jne)
See tiny ainuke häda on, et lihtsalt ei saa programmeerida kasutades FTDI kaablit. Peab olema programmaator või teine arduno plaat läbi mille saab ka progeda attiny kive.

Kui natuke googeldada siis leiab igast huvitavaid variante.
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Post by priitom »

Arduino sissetoomine kuuluks juba super-tuuningu alla.

Ma saaksin sama raha eest mõne kangema vanakooli aktuaatori osta ja oleks asi lahendet, aga ma ei tahaks selle ehitamisele praktiliselt miskit kulutada.

Teoreetiliselt peaks mul üle vedelema nn toy-grade masinate aktuaatoreid, aga nende puhul ei tea ma enam, millist pinget üks või teine kasutab... kui soolikad välja saab kistud, siis ikka selle mõttega, et prügikasti... :roll:
Psychology is my med´s
User avatar
cuprum
Posts: 1548
Joined: Fri Mar 09, 2007 22:16
Location: EEKE

Post by cuprum »

Nu kui pisikene mikroprose juba "liig keeruliseks" osutub, siis ega muud pidi eriti saa. Servo tahab juhtimiseks kindlasti PWM-i saada. Huvitav, kas seda kuskilt "kõik-ühes" plaadi pealt äkki ei leiaks?

PS. Kui juttu kiiremaks tegemisest, siis kas äkki lisaservod ja muu selline vastupidiselt ei mõju - lisamass, mida peab õhus hoidma ja millele tuleb liikuma ajamiseks jõudu rakendada.
PPS. Võibolla saab asja "äkilisemaks" hoopis lihtlabaselt mõningaid õlgu muutes?
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Post by priitom »

Võimalik, et pwm-i allikat on sellelt plaadilt juba varem teiste poolt otsitud..mäletan justkui oleksin kuskilt foorumist lugenud. Ilmselt seda siiski pole, sest muidu oleks enam-vähem kõigil lahendus olemas.

Lisaservo või muu lisavahend ei muuda kaalu juures erilist midagi. See on u 450-klassi suurune jurakas ja kandevõime u 300-400g.

Üks võimalus oleks sabapropp suurema vastu vahetada, aga siis kipub mootor läbi põlema - nii, nagu see hiina meistriteostel on. Kõik on viimaseni välja arvestatud, et võimalikult odav toota oleks.

Ühtegi servo õlga hetkel ei ole. Selles asi ongi - ma tahan alumist rootorit ette kallutada ja selleks peaksin ise swashi paigaldama, fikseerima.
Psychology is my med´s
User avatar
mcmatrix
Posts: 266
Joined: Wed May 09, 2007 17:01
Location: Peetri alevik / Harjumaa
Contact:

Post by mcmatrix »

Tuli idee kuidas veel oleks kombineerides võimalik :)
Juhul kui sul on mõni lihtne Servo tester (potekaga) mille tahad ohverdada.
Miskit analoogset nagu pildil
Image

Tegelikult see teeb ju ka pingevahemiku servo signaaliks.
Potensiomeeter on ju tegelikult nagu pingejagur.

Terminal1 siis toitepinge ja terminal3 on maa.
Terminal2 muutuv pinge vastavalt poteka asendile.

Image

Ehk siis peaksid selle servo testeri ära lammutama ja poteka eemaldama.
Veel oleks talle vaja stabiilset vajalikes piirides toidet kopteri seest.
Nüüd pead lihtsa pingejaguriga (2 takistit) sobitama mootori regu väljundi servotesteri poteka sisendiga. Et ei põletaks servo testerit maha nende max toitepinge ju ainult mingi 5.5V või siis 6V.

Aga see on analoogne nende NE555 kivil baseeruvate skeemidega.

NB! Teoorias võiks asi toimida. Praktikas pole ise proovinud.

PS. Tegin kiirelt ebays otsingu
http://www.ebay.com/itm/Multi-Servo-Tes ... 20d6140cef

Tasuta transport siia ja maksab ainult $1.60 :)

Sisu näeb välja selline
Image

See pole küll kõige pisem 48*42*17 mm aga enam odavamalt pole vist võimalik :)
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Post by priitom »

Hmm. See on ju ulme-hea idee. Mul on juhtumisi üks lihtne, segastel asjaoludel läbipõlenud, servo-tester täitsa olemas. Saabki kuidagimoodi taaskasutusse, kui potekas ikka töötab veel.
See kustus mul vaikselt ära, kui seinast reguleeritava adapteriga 5v peale lasin... kahtlane. :?

Võimalik, et panen ühe kergema UBECi vahele. Kuigi miski hunnik takisteid vedeleb mul samuti... kuskil.

Ühesõnaga proovime järgi siis. :)
Psychology is my med´s
User avatar
mcmatrix
Posts: 266
Joined: Wed May 09, 2007 17:01
Location: Peetri alevik / Harjumaa
Contact:

Post by mcmatrix »

priitom wrote:Saabki kuidagimoodi taaskasutusse, kui potekas ikka töötab veel.
See kustus mul vaikselt ära, kui seinast reguleeritava adapteriga 5v peale lasin... kahtlane. :?

Võimalik, et panen ühe kergema UBECi vahele. Kuigi miski hunnik takisteid vedeleb mul samuti... kuskil.

Ühesõnaga proovime järgi siis. :)
Ma igaksjuhuks täpsustan, et potekat pole vaja.
Potekas on see, mis tuleks eemaldada. Lihtsalt poteka asemel hakkab skeem saama muutuvat õigetes piirides pinget regust.

Muidugi kui servo testeri juhtkivi on läbipõlenud siis eriti ei aita.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

See NE555 taimeri peal skeem ju suht pisike ja odav, sisendpinge jaguri peaks ainult õige pinge peale ümber jagama.

Kui mikrokontrolleri peal teha, siis arduino on IMHO suht overkill, PIC ajab ka asja ära http://www.oomipood.ee/product/tme_pic1 ... -5-5v&ac=1
Paar takistit juurde (igaks juhuks ka toitega paralleelselt 0,1uF konde) ning ongi kogu armastus. Programm tuleks ka imelihtne:

1. loe sisendpinge
2. teisenda mingi valemiga saadud tulemus servo pulsi pikkuseks 1-2 ms
3. saada pulss välja
4. pea paus 18 ms
5. mine uuesti punkti 1. peale
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Post by priitom »

mcmatrix wrote:
priitom wrote:Saabki kuidagimoodi taaskasutusse, kui potekas ikka töötab veel.
See kustus mul vaikselt ära, kui seinast reguleeritava adapteriga 5v peale lasin... kahtlane. :?

Võimalik, et panen ühe kergema UBECi vahele. Kuigi miski hunnik takisteid vedeleb mul samuti... kuskil.

Ühesõnaga proovime järgi siis. :)
Ma igaksjuhuks täpsustan, et potekat pole vaja.
Potekas on see, mis tuleks eemaldada. Lihtsalt poteka asemel hakkab skeem saama muutuvat õigetes piirides pinget regust.

Muidugi kui servo testeri juhtkivi on läbipõlenud siis eriti ei aita.

See saadan on vist läbi põlenud..... :cry:
Peab uue ostma.
Psychology is my med´s
User avatar
mcmatrix
Posts: 266
Joined: Wed May 09, 2007 17:01
Location: Peetri alevik / Harjumaa
Contact:

Post by mcmatrix »

Eks servo tester kulub alati marjaks ära.

Selle servo testeriga on huvitav häkerdada aga kahjuks on sellel palju miinuseid.
Sa ei saa seadistada servo käiguvahemikku ega lõppusid.
Servo tester on seadistatud läbima kogu servo käiguvahemiku.

Kui paned servo swashi loksutama/liigutama siis tõenäoliselt vajad ainult
osa tervest servo käiguvahemikust.

Seega oleks minu soovitus ikkagi vaadata mikrokontrolleri poole.
Millegi pärast alati kui mainida Arduinot siis arvatakse, et see on mingi monstrum ja kole kallis :)

Arduino arendusplaat võib välja näha ka selline
Image

Kasutades sellist kivi attiny85
http://www.oomipood.ee/product/farnell_ ... iny85-20pu
Seda kivi saab otse ISP programmaatoriga programmeerida.

Alati võib võtta natuke kallima ja rohkem featuure sisaldava plaadi
http://www.ittgroup.ee/et/e-shop/detail ... 1&sef=hcfp
Tutvustus ftp://imall.iteadstudio.com/Mainboard/I ... o_Tiny.pdf
Sellel on või saab peale panna bootloaderi ehk siis saad programmi laadida peale lihtsalt ühe klikiga USB kaabli kaudu.

Pannes raha juurde saad juba palju vingema arendusplaadi
http://www.ittgroup.ee/et/e-shop/detail ... 3?sef=hcfp
Hiinast leiab muidugi odavamalt.

Ise tehes vajad ainult attiny85 kivi, natuke takisteid ja toitehäirete silumiseks väike kondekas.
Mõistlik oleks kasutada ka mingit sobivat mikroskeemi pesa, sellega ei tee
jootmise ajal kivile kuumusega liiga ja hiljem on võimalik progemiseks kivi skeemist eemaldada.
Tõenäoliselt vajad ka mingit lihtsat makettplaati, näiteks
Image
http://www.oomipood.ee/product/pp-um2/m ... 5mm-eraldi
Selle plaadi saad suuruselt parajaks lõigata.

Võid ka teha nn. deadbug lahenduse ja joodad kõik komponendid ja juhtmed otse kivi või pesa jalgade külge.

Muu täpselt sama nagu trebla kirjelduses.

Saan sind vajadusel aidata arduinos programmi koostamisel.
Kui lähed isetegemise teed ja oled Tallinnas siis saan aidata ka kivi programmeerimisel.

Kui lähed usbiga arendusplaadi teed siis saad programmi ise lihtsalt peale libistada.

Minu arust tundub olevat lihtne ja huvitav projekt mikrokontrolleri maailmaga alustamiseks ja programmeerimise (c/c++ keele) õppimiseks :)
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Post by priitom »

:|

Kui c++ keele ja kõigi Arduino komponentide kasutamise saaks läbi kuklapistiku Neo kombel pähe lasta, siis ma teeks selle kohe ära.

Programmeerimine võtab mul pea valutama, kuigi ma olen seda omal aal isegi tugevalt teinud (arvutimängud, flashi rakendused). :x

Kas ma sain õigesti aru, et servo tester laseks signaali korral läbi vahemiku 0 - 60 - 0 ehk ühest otsast teise? Mulle endiselt meeldib see idee ikkagi.
Psychology is my med´s
User avatar
mcmatrix
Posts: 266
Joined: Wed May 09, 2007 17:01
Location: Peetri alevik / Harjumaa
Contact:

Post by mcmatrix »

Alusta siis kõige lihtsamast.
Tee näiteks ise NE555 kivi baasil see vahetükk.
http://www.westbalt.eu/store/index.php/ ... rcuit.html
Lisaks vajad veel käputäis takisteid ja kondekaid, dioodi ning makettplaati.
Diood näiteks 1N4148 või muud sarnast.

Hea näide on see skeem
Image
http://www.reddit.com/r/electronics/com ... ollers_for

Autori kommentaar skeemile
The 555 timer is working in astable mode. It is producing a series of 1.5 mSec pulses when there's no input to pin 5. Pin 5 is actually frequency modulating the pulse train but servos can accept a wide range of pulse train frequencies (about 20-100 pulses per second). The net result is that with zero volts on pin 5 (through the 15K resistor) you get a 1mSec pulse and 5 volts gives you a 2mSec pulse. It is very important that you use the diode between pin 6 and 7 with this circuit. Any generic rectifying diode will work.
Vaata ka, mida kõik selle skeemiga teha saab
http://www.youtube.com/watch?v=uXeSsevsNNE

Sina siis ühendad sinna inputisse läbi pingejaguri oma regu väljund.
Image
Terminal 2 läheb inputisse, Terminal 3 maasse (-)
ja Terminal 1 ühendad oma regu (+) mootori väljundisse.
Regu negatiivse mootori väljundi ühendad ka ilusti maaga (-)

Takistite R1 ja R2 väärtuseid oskab vast mõni spetsialist paremini soovitada.
Need sõltuvad sinu regu mootori väljundi pingevahemikust.

Enam lihtsamat ja lõbusamat isetegemist olla ei saa.
Pealegi kõik puhtalt analoog ei mingit progemist :)
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Ei oska arvata, kui palju see 555 skeem sisendvoolu vajab, sellest sõltub jaguri R1+R2 kogutakistus. Kui näiteks regu poolt mootorile antav maksimaal pinge on 10V ja 555- e sisendisse on vaja anda max 5V ja 1mA siis on mõlemad takistid 5 kilo oomi. Kui aga 555 tahab samadel tingimustel sisendvoolu 10 mA, peavad mõlemad takistid olema 500 oomi.

Lihtsustatud valem (ei arvesta 555 sisendtakistust) oleks pingejaguri arvutamiseks järgmine:

Us=R1/(R1+R2) x Ur

kus Us on 555 sisendisse minev max pinge ja Ur on kopteri regu poolt mootorile antav maksimaalne võimalik pinge.

Kui kogu pingejagurit läbiv vool on tunduvalt suurem kui 555 kivi sisendtakistus, siis piisab sellisest arvutuskäigust täiesti.

Pingejagurit läbiv vool on siis I=Ur/(R1+R2) :wink:
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
priitom
Posts: 458
Joined: Sun Jan 16, 2011 22:07
Location: Viljandi

Post by priitom »

Üllatus üllatus... sabamootorile tuleb 0 volti peale. Selle kivi on sussss. Mul on üks teine samasugune plaat üle ja sellel sama viga. :roll:
Sabad saavad hiinakatel vist maru palju vatti.

Hetkel jääb servo-tuuning küll välja, aga seda ideed rakendan ma tulevikus kindlasti mujal.
Psychology is my med´s
Post Reply