Mõnda aega tagasi sai siit samast foorumlaste käest nende vanad akud kokku korjatud, et mõned akude testid teha. Eesmärgiks oli leida võimalikult turvaline lahendus, kuidas LiPo akusid kodus hoida, kui ise kodus ei ole. Tegime mitu erinevat testi ning panime väikese videoklipi kokku, kus näha, mis toimuma hakkab, kui LiPo aku ühes või teises hoiustamise variandis põlema peaks minema:
https://www.youtube.com/watch?v=CnNId0mDnBo
#1. Esimene test peaks olema suunatud kõige laiemale publikule - sellisele "Harju keskmisele droonitajale", kes ostnud Phantomi, 1-2 lisaakut ja turvakoti. Kokku sai kotti pandud kolm akut, üks neist Phantom 2 oma ja teised kaks enam-vähem samaväärsed. Tule alustamiseks sai üks Phantomi aku cell üle laetud. Tulemus - palju suitsu ja rikutud põrand (206 C), kuid kott ise pidas enam-vähem vastu.
#2. Suur aku LiPo turvakotis. Video räägib enda eest. Kotist ei jäänud suurt midagi alles. Tuli sai alustatud aku ülelaadimise teel.
#3. Väga pop valik rahva seas - metallkast, mille luuk irvakil. Sisse sai topitud terve hunnik akusid. Tulemus - tuli kestis rohkem kui 30 min, leek kastist väljas, süütas ka tapeedi, põrand rikutud, suitsukahjustused.
#4. Metallkast suletud luugiga, aga tihend eemaldatud. See variant töötas kõige viisakamalt üldse. Lasi servades vaikselt suitsu välja, aga hoidis leegi sees. Tulemus - suitsukahju ja põrandal must plekk, aga kodu jääb alles.
#5. Metallkast suletud kaanega (õhutihe). Ilmselt kõige kurjem variant, kogub rõhu üles ja läheb punni, võib ehk isegi plahvatada kui õigel hetkel tihend piisavalt järgi ei anna.
#6. Liivakott metallkasti peal. Idee ise väga hea, aga tahaks natuke keerulisemat lahendust kui kott liiva, kuna liiv kipub küljelt maha voolama ja kott kipub jälle põlema minema. Kui liiv kukkus kenasti kasti, siis teised akud jäid ellu.
Videos seda ei ole, aga testisime ka vahet täisakul ning storages oleval akul. Tulemus igati loogiline - täis akus rohkem energiat ja näiteks füüsilise vigastuse korral täis aku tekitab hoopis suurema jama kui storages aku. Täis akuga kipuvad kaasnema leegid ja väga agressiivne põlemine, samas kui storages aku enamasti vaid suitseb ja susiseb.
Juhin siinkohal ka tähelepanu sellele, et test sai tehtud eelkõige selleks, et leida see parim lahendus turvaliseks hoiustamiseks. LiPo akusid peetakse väga ohtlikeks ning on arvamus, et iga väiksema vea pärast lähevad põlema. Teste tehes sai aga selgeks, et tegelikult taluvad nad ikka päris palju väärkasutust, enne kui tuld võtavad. Mõnesse celli sai üle 5V sisse pumbatud, enne kui põlema läks. Lühidalt - karta pole tarvis, aga tasuks turvaliselt hoiustada, juhuks kui...
LiPo akude hoiustamise testid
LiPo akude hoiustamise testid
Täpne 3D skanneerimine, võta ühendust.
Re: LiPo akude hoiustamise testid
Jah, see oligi tegelikult üks küsimusi, mis mul neid teste vaadates tekkis - et kuidas nii õigel ajal paukuma saadi. Pluss muidugi see, et kas ja kunas kaabel tagant ära võeti (teoreetiliselt võiks põlemise ajal lisaks pumbatav energia tulemusi pisut mõjutada).Scoop wrote: Mõnesse celli sai üle 5V sisse pumbatud, enne kui põlema läks. Lühidalt - karta pole tarvis, aga tasuks turvaliselt hoiustada, juhuks kui...
Aga testid iseenesest väga asjalikud ja huvitavad. KIITUS!!!
PS. Kui mõni aku veel järgi jäi, siis idee uuteks testimisteks oleks "plahvatus millegi muuga, kui ülelaadimisega". Näiteks lühisega või siis korralikult haamriga materdamisel.
Ma tegin katse laadides 5000mah 3s aku lootusetult tühjaks. Ca. 1.8v per cell. Lõin akut kruvikeerajaga läbistades 1 celli. Tulemuseks nii tühja aku puhul leeki enam ei näe. Suits ja tugev kuumus olid siiski olemas.
https://youtu.be/SsEXQjVmiMo
https://youtu.be/SsEXQjVmiMo
Team Losi LST XXL 1/8 scale Monstertruck, 105km/h electric speedboat, HBX massive 1/10 trophy truck, Align 450pro DFC,Compass Atom 500 fbl, MSH Protos MAX V2 800 (1.77m disk diam.)