õhupalliga aerofotograafia

Kõik mis seotud õhust pildi tegemisega.

Moderator: Kristjan

Post Reply
kronja
Posts: 214
Joined: Sun Dec 14, 2008 16:56
Contact:

õhupalliga aerofotograafia

Post by kronja »

kas eestis keegi õhupalliga kah kaamerat üles viib? ma ei mõtle sellist õhupalli, mis mõned inimesed ka üles veab koos kaameraga :)
skype: kronja
www.skycam.ee
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

Õhupallidest kuulnud olen, näinud ei ole. Vähe on neid kes viitsivad ballooni gaasiga kogu aeg kaasa vedada.
Aga kuidas tuulelohega kaamera üles läheb olen ise pealt vaadanud ja kaasa aidanud.
kronja
Posts: 214
Joined: Sun Dec 14, 2008 16:56
Contact:

Post by kronja »

chris wrote:Õhupallidest kuulnud olen, näinud ei ole. Vähe on neid kes viitsivad ballooni gaasiga kogu aeg kaasa vedada.
Aga kuidas tuulelohega kaamera üles läheb olen ise pealt vaadanud ja kaasa aidanud.
tuulelohega on see kurb lugu, et asi sõltub liiga palju ilmast..
skype: kronja
www.skycam.ee
User avatar
chris
Posts: 97
Joined: Tue Jun 09, 2009 12:14
Location: Tallinn
Contact:

Post by chris »

kronja wrote: tuulelohega on see kurb lugu, et asi sõltub liiga palju ilmast..
Tegelikult mitte, lihtsalt peab olema õige varustus.
Suure delta lohega piisab 2-3m/s kui väiksem madrats viib kaamera ka tormiga üles.
Kõik muud lahendused sõltuvad ilmast tunduvalt rohkem. Ainus risk on kui tuul vahepeal vaibuma hakkab.

Seda küll et kap'i harrastajatel enamasti mitu erinevat tuulelohet. Suured lohed vaikse ilma jaoks, väiksed lohed tuulise ilma jaoks. Enamasti kehtib ka selle juures, et enamus ilma jaoks sobib ühest lohest.
Lohe võlu on selle lihtsus ja kergus kaasa vedada, väike seljakott kõige kola jaoks ja hea reisile kaasa võtta, ei kaalu midagi, ei võta ruumi.

Aga mis sind selle õhupalli juures huvitab ?
kronja
Posts: 214
Joined: Sun Dec 14, 2008 16:56
Contact:

Post by kronja »

õhupalli juures mind võlub ennekõike autonoomsus ja sõltumatus ja lisaks vähene tähelepanuvajadus.. sisuliselt gaasi täis ja nööri otsas rippuma 100-200-jne meetri kõrgusele tundideks, kui mitte päevadeks.. ükski teine asi sellist lahendust ei paku, ma kardan..
skype: kronja
www.skycam.ee
User avatar
tulnuk
Posts: 539
Joined: Mon Aug 01, 2005 1:33
Location: tartu

Post by tulnuk »

Hetkel tundub minulegi, et lohe on oluliuselt vähem tegelemist vajav ning tunduvalt stabiilsem ja lihtsam platvorm igasuguse kaamera tarvis.
Lisaks piisavalt tihe õhupall teha, mis suudaks sul heeliumit mitu päeva sees hoida on päris keeruline.
Eli military simulations katsetas mõned aastad tagasi kaameraga palli, lõpptulemuseks oli siiski see, et vajas väga head materjalide ja tehnika tundmist ning igale matsile kätte anda ei saanud.

Lisaks siis see, et kui nüüd nööriga peaks miskit juhtuma, oled oma tehnikast suure tõenäosusega ilma, lohe puhul laperdab kõik alla, ning jääb enamasti ka terveks. Teine aspekt on eelnevalt mainitud stabiilsus, juba 3-4m sekundis tuulega on palli 200m kõrgusele saamiseks tarvis oluliselt pikemat nööri ja kogu krempel kipub mõistlike mõõtude juurde jäädes siiski meeletult laperdama.
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

Tegelikult pole probleemi - http://gizmodo.com/#!5779676
Lauri Laidna - www.pistik.com
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Võib ka terva maja palli(de) otsa riputada: http://www.physorg.com/news/2011-03-hou ... video.html
Pole midagi paremat halvast ilmast !
mkl
Posts: 3
Joined: Tue Jun 28, 2011 23:08
Location: Tallinn

Post by mkl »

Vana teema aga noh, alles regasin.

2004 sai üks 40 kuupmeetrine õhupall kokku õmmeldud. Kangaks oli miski suvaline odav sünteetiline tekstiil ja kokku kaalus see paar kilo. Õhupalli täis puhumiseks tegin 15Ah pliiaku ja auto jahutusventilaatorist puhuri. Esimese kuumutamise tegin gaasitõrvikuga millega tõrvapappi pannakse katusele. Lennuks oli mõttes väikeseid ühekordsed 1l balloone kasutada, millel kraani otsas on servomootor ja puldist saaks leeki reguleerida, aga asi jäi elektroonika juures seisma.

Mõned lennud sai tehtud, nii et 100m pikkune 3mm nailonnöör gondlil küljes, asi kuumaks ja lahti lastud. Miski 3l vett tõstis üles ära ilusti. Kui minuti või paariga maha jahtus, tuli alla.

Aga asjal on palju puudusi. Esiteks on seda kola jubepalju - õhupall, gondel, gaasiballoonid, põleti, ventilaator, nööri pool. Teiseks kui vähegi tuult on, siis hakkab triivima. Noh, need kes mudelõhupalle teevad need tegelt lasevadki lahti ja triivima.

Mul pilte asjast pole, aga kui kellelgi huvi on, siis on pakkuda exceli fail millega arvutasin õhupalli kanga pinnalaotuse palli profiilist:
http://www.bitivabrik.ee/proged.php?nr=81
Post Reply