Page 1 of 1

õhupalliga aerofotograafia

Posted: Tue Feb 15, 2011 15:01
by kronja
kas eestis keegi õhupalliga kah kaamerat üles viib? ma ei mõtle sellist õhupalli, mis mõned inimesed ka üles veab koos kaameraga :)

Posted: Mon Feb 21, 2011 16:04
by chris
Õhupallidest kuulnud olen, näinud ei ole. Vähe on neid kes viitsivad ballooni gaasiga kogu aeg kaasa vedada.
Aga kuidas tuulelohega kaamera üles läheb olen ise pealt vaadanud ja kaasa aidanud.

Posted: Mon Feb 21, 2011 16:06
by kronja
chris wrote:Õhupallidest kuulnud olen, näinud ei ole. Vähe on neid kes viitsivad ballooni gaasiga kogu aeg kaasa vedada.
Aga kuidas tuulelohega kaamera üles läheb olen ise pealt vaadanud ja kaasa aidanud.
tuulelohega on see kurb lugu, et asi sõltub liiga palju ilmast..

Posted: Mon Feb 21, 2011 16:26
by chris
kronja wrote: tuulelohega on see kurb lugu, et asi sõltub liiga palju ilmast..
Tegelikult mitte, lihtsalt peab olema õige varustus.
Suure delta lohega piisab 2-3m/s kui väiksem madrats viib kaamera ka tormiga üles.
Kõik muud lahendused sõltuvad ilmast tunduvalt rohkem. Ainus risk on kui tuul vahepeal vaibuma hakkab.

Seda küll et kap'i harrastajatel enamasti mitu erinevat tuulelohet. Suured lohed vaikse ilma jaoks, väiksed lohed tuulise ilma jaoks. Enamasti kehtib ka selle juures, et enamus ilma jaoks sobib ühest lohest.
Lohe võlu on selle lihtsus ja kergus kaasa vedada, väike seljakott kõige kola jaoks ja hea reisile kaasa võtta, ei kaalu midagi, ei võta ruumi.

Aga mis sind selle õhupalli juures huvitab ?

Posted: Mon Feb 21, 2011 16:47
by kronja
õhupalli juures mind võlub ennekõike autonoomsus ja sõltumatus ja lisaks vähene tähelepanuvajadus.. sisuliselt gaasi täis ja nööri otsas rippuma 100-200-jne meetri kõrgusele tundideks, kui mitte päevadeks.. ükski teine asi sellist lahendust ei paku, ma kardan..

Posted: Mon Feb 21, 2011 21:18
by tulnuk
Hetkel tundub minulegi, et lohe on oluliuselt vähem tegelemist vajav ning tunduvalt stabiilsem ja lihtsam platvorm igasuguse kaamera tarvis.
Lisaks piisavalt tihe õhupall teha, mis suudaks sul heeliumit mitu päeva sees hoida on päris keeruline.
Eli military simulations katsetas mõned aastad tagasi kaameraga palli, lõpptulemuseks oli siiski see, et vajas väga head materjalide ja tehnika tundmist ning igale matsile kätte anda ei saanud.

Lisaks siis see, et kui nüüd nööriga peaks miskit juhtuma, oled oma tehnikast suure tõenäosusega ilma, lohe puhul laperdab kõik alla, ning jääb enamasti ka terveks. Teine aspekt on eelnevalt mainitud stabiilsus, juba 3-4m sekundis tuulega on palli 200m kõrgusele saamiseks tarvis oluliselt pikemat nööri ja kogu krempel kipub mõistlike mõõtude juurde jäädes siiski meeletult laperdama.

Posted: Tue Mar 08, 2011 22:28
by lauri
Tegelikult pole probleemi - http://gizmodo.com/#!5779676

Posted: Wed Mar 09, 2011 10:05
by felch
Võib ka terva maja palli(de) otsa riputada: http://www.physorg.com/news/2011-03-hou ... video.html

Posted: Tue Jun 28, 2011 23:19
by mkl
Vana teema aga noh, alles regasin.

2004 sai üks 40 kuupmeetrine õhupall kokku õmmeldud. Kangaks oli miski suvaline odav sünteetiline tekstiil ja kokku kaalus see paar kilo. Õhupalli täis puhumiseks tegin 15Ah pliiaku ja auto jahutusventilaatorist puhuri. Esimese kuumutamise tegin gaasitõrvikuga millega tõrvapappi pannakse katusele. Lennuks oli mõttes väikeseid ühekordsed 1l balloone kasutada, millel kraani otsas on servomootor ja puldist saaks leeki reguleerida, aga asi jäi elektroonika juures seisma.

Mõned lennud sai tehtud, nii et 100m pikkune 3mm nailonnöör gondlil küljes, asi kuumaks ja lahti lastud. Miski 3l vett tõstis üles ära ilusti. Kui minuti või paariga maha jahtus, tuli alla.

Aga asjal on palju puudusi. Esiteks on seda kola jubepalju - õhupall, gondel, gaasiballoonid, põleti, ventilaator, nööri pool. Teiseks kui vähegi tuult on, siis hakkab triivima. Noh, need kes mudelõhupalle teevad need tegelt lasevadki lahti ja triivima.

Mul pilte asjast pole, aga kui kellelgi huvi on, siis on pakkuda exceli fail millega arvutasin õhupalli kanga pinnalaotuse palli profiilist:
http://www.bitivabrik.ee/proged.php?nr=81