Vajame materjali !

See on koht, kus rääkida kõigest mudelitega seonduvast, mis teiste teemade alla ei lähe.
Post Reply
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Vajame materjali !

Post by prosper »

Kas on Eestis kiiresti saada järgnevaid materjale? Ehitame mudeliringis lastega erinevaid asju ja järgmise projektina teeme elektrigeneraatori. Algse idee saime siit http://www.youtube.com/watch?v=noF5q4-7 ... BIGy_KKR8e Kui on välja pakkuda parem idee siis oleks tänulik. Mis ilmselt maksavad on led tuled ja magnetid. Muu staff on ehk võimalik vanadest asjadest ära kasutada nagu mähise traat. Kui kellegil on ja teab kust saada siis andke teada.
Lapsi on meil kokku 48 ja igaüks ise ei ehita seepärast teeme kahesed tiimid ja siis oleks vaja 24 komplekti.
User avatar
mcmatrix
Posts: 266
Joined: Wed May 09, 2007 17:01
Location: Peetri alevik / Harjumaa
Contact:

Post by mcmatrix »

Mõned neodüüm magnetid olen omale siit saidilt tellinud.
http://www.amagnet.eu/et.html
Tunduvad olevat Eesti ettevõtjad.
Äkki on abiks ja saad neilt erihinda kaubelda.
User avatar
lauri
Administrator
Posts: 3057
Joined: Wed Jul 20, 2005 23:13
Location: Tallinn, Estonia
Contact:

Post by lauri »

48 last ehitavad Hiiumaal elektrigeneraatoreid? See on küll "ohtlik" ettevõtmine! (heas mõttes :))
Lauri Laidna - www.pistik.com
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Iga logu ja lennukile niruvõitu kontaktivaba mootorike on hea elektrigeneraator kui mingi vägi võllist mootorit ringi ajab. Dioodidega saab tekkiva 3-faasilise elektri alalisvooluks muuta ning avariivalgustus olemas.
Iseasi kas selline variant Teie töö suunitlustega kokku läheb.
Magneteid saaks vähemalt.
Vanad magnetiga kollektormootorid kõlbavad samuti.
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

See vist paistab jah sellena ,et tahame Eesti Energijale selja keerata :) . Aga idee on tundma õppida generaatorit. Muidugi lisavad nad peale selle valmimist oma inseneri mõtte kuidas see veel teisiti liikuma panna. No tuul on vist esimene siin saare peal mis meelde tuleb :) Meil on veel igatsorti huvitavaid asju teha. Tegeleme ju tehnikaga iga nurga pealt. Lastele on sellised asjad huvitavad ja nii saavad reaalsete asjadega kokku puutuda. Rakvere mudeliringile soovitan ka. Ausalt on näha kuidas nad tahavad peale arvutis istumise veel miskit ise oma kätega teha.
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Küsimus magneti tõmbejõus sellise generaatori juures. Missuguste näitajate järgi magnetit valida?
User avatar
Silversass
Posts: 149
Joined: Tue Sep 03, 2013 23:58
Location: Rakvere

Kadestan Hiiumaad

Post by Silversass »

Mina soovitaksin ka seda lehte uurida: http://www.sonicdad.com/ . Selle plaaneri panime poistega kokku ka, muud ei ole proovinud. Aga meil see väga hästi lendama ei hakanudki. Viiene Sass tegi palju paremini lendava isendi. Rakvere mudelismiring koosneb siiani kolmest liikmest, kellest kahel on huvi episoodiline ja kõige suurem fanaatik on juhendaja. Aa, üks kaasaelaja on ka - instruktor-piloot Kyylik. Aga tänan kaasa elamast! Kadestan hirmsasti Hiiumaad! Magneti tugevusest sõltub voolutugevus, keerdude arvust pinge. Kuna aga Leedid eriti suurt voolu ei tarbi (ei kannatagi) pole mõtet väga tugevaid magneteid panna. Kõlbaksid ka valjuhääldajate magnetite tükid. Neid saaks kuskilt elektroonika romulast (telerite ja raadiote seest). Magneti materjal on rabe, saab haamriga hõlpsasti tükeldada.
Tee ise!
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

Huvitav leht :) Ja veel huvitavam see ,et paljusid asju me juba oleme teinud ja teame juba 30-40 aastat. Kuidas need ideed on levinud üle maakera siis kui meil polnud veel internetti ja rahvusvahelist ajakirjandust :roll:
Seda on lastele isegi keeruline seletada ,et polnud internetti ja telefonid olid teatud tänava nurkadel seina peal ning sinna pidi 2 kopikat sisse panema kui helistada tahtsid. Küsitakse kohe "Mismõttes ei olnud internetti ja miks telefonid seinaküljes kinni olid ja kas oli puutetundlik ekraan " :)
User avatar
Silversass
Posts: 149
Joined: Tue Sep 03, 2013 23:58
Location: Rakvere

Post by Silversass »

prosper wrote:Küsimus magneti tõmbejõus sellise generaatori juures. Missuguste näitajate järgi magnetit valida?
Ma ise elektrik ning minu jaoks on antud teema läbi tunnetatud (mõnikord tuleb ikka ette kui hooletuks muutud) aga äkki aitab see viide asja selgitada: http://www.ene.ttu.ee/elektriajamid/opp ... damine.pdf . Kokkuvõte asjast on selline: kui on tugevamad magnetid, siis annab kaadervärk väiksema kiiruse juures sama palju voolu kui nõrgemate magnetitega suurema kiiruse korral. Mul ei olnud eile aega pikemalt seletada. Aga mõnede leedidega võin aidata küll. Mul vist oli teisi kuskil üks peotäis. Natuke kaugel olete ainult. Ei ole tänavu sinnakanti enam asja.
Tee ise!
ussimuna
Posts: 916
Joined: Thu Feb 14, 2008 19:24
Location: Elva
Contact:

Post by ussimuna »

Silversass wrote:Natuke kaugel olete ainult. Ei ole tänavu sinnakanti enam asja.
Selle asjaga on nüüd küll nii, et tegelikult on Hiiumaa just selle köikse öigema koha peel, kust kõik alguse saanud on :) Ehk et nagu laulusalmgi ütleb: vanasti kui maailm loodi, lõi ka jumal Hiiumaa ... ja siis alles kõik ülejäänu. Järelikult meie oleme lähedal ja kõik ülejäänud raffas kaugel :lol:
User avatar
Silversass
Posts: 149
Joined: Tue Sep 03, 2013 23:58
Location: Rakvere

Post by Silversass »

Mina teie jumalat ei usu, mina olen lennukist arenenud! Mul sõber Hiiumaal, tervisi talle!
Tee ise!
User avatar
prosper
Posts: 1621
Joined: Mon May 11, 2009 18:22
Location: Hiiumaa
Contact:

Post by prosper »

:) Juhhei tervisi ka kõigile Rakvere kanti. Et aru saada kui väike on Eestimaa on meil vaja rohkem kokku saada :) Valmistume talvepäevadeks ja kui vajalik sõidame külla ka muudel põhjustel. Teil on sarnane mission lastega kui meilgi. Anname edasi selle mis on meile huvitav ja naudime oma tegemsi :) Rakverega nii palju ,et käisime " seebikarbi" rallil seal ja tõime koju kuldse karika. Teil on toredad lapsed seal ja sooviks nendega rohkem kokku saada ja võistelda.
User avatar
Silversass
Posts: 149
Joined: Tue Sep 03, 2013 23:58
Location: Rakvere

Post by Silversass »

prosper wrote:Huvitav leht :) Ja veel huvitavam see ,et paljusid asju me juba oleme teinud ja teame juba 30-40 aastat. Kuidas need ideed on levinud üle maakera siis kui meil polnud veel internetti ja rahvusvahelist ajakirjandust :roll:
Seda on lastele isegi keeruline seletada ,et polnud internetti ja telefonid olid teatud tänava nurkadel seina peal ning sinna pidi 2 kopikat sisse panema kui helistada tahtsid. Küsitakse kohe "Mismõttes ei olnud internetti ja miks telefonid seinaküljes kinni olid ja kas oli puutetundlik ekraan " :)
Jah-jah, meil oli siin ka niimoodi, et internet oli kõk see aeg ära, ilmselt server oli maas... ja ... naised olid puutetundlikud - nii kui teatud kohti näppisid, nii vastu kõrvu said, automaatselt.
Tee ise!
User avatar
Silversass
Posts: 149
Joined: Tue Sep 03, 2013 23:58
Location: Rakvere

Post by Silversass »

Prosper!

Tagantjärele õnnitlused tunnustuse eest! Tunnen väikest kadedust. Pole veel oma ringi käima saanud aga töötan selles suunas.
Mulle hakkas silma järgmine vigur: http://www.youtube.com/watch?v=iG_MG6wTBpQ. Kui generaator on valmis, tuleb ka mootor ehitada,
muidu pole toodetud elektrienergiat kuskil rakendada!?

Tervisi Rakverest
Tee ise!
Post Reply