Esimese plaaneri "Guppy" ehitus

Kõigest mis teiste alateemade alla ei mahu
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Oehh wrote:Ervini pakutud mootor on küll võimas aga kardan, et 500-gr lennukaalu juures on 80-gr mootor liiast.
Pakuksin välja midagi sellist:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=12921
HK-st leiab ka koos alu koonusega propsi - tõisi ta on, et need nii head pole kui CAM propsid.
Aga 7 ja poole eurost Cam laba ei tasu ilmselt eraldi mujalt tellida.
Kullos oli CAM labadel minuarust sama hind.
Koonuse puhul pead jälgim peale läbimõõda ka veel sobivust mootori võllile :!:

Regudest kaalu ka Plush seeriat ja 30A regu oli ainult 2-3gr raskem võrreldes 25A-ga --- selle mõne lisagrammi eest saad julgema võimsuse ja üle kuumenemise ohu varu.

Ise kastan 3S ja max 14A vooluga mootori puhul just Plush 30A regu.
Mõtlesin ise ka, et vb Ervini pakutud mootor ehk sellele lennukile liiga võimas. Samas võib lõplik kaal tulla ka veidi suurem kuna terve lennuk kokku liimitud PVA liimiga mis on vist veidi raskem kui CA liim. Samuti on tiivas ja horisontaalses stabikas kasutatud veidi männi puitu.
Sinu pakutud mootor ka veidi odavam, kuid on HK-S backorderis hetkel. Mis suurusega võiks olla klappiv propeller sellele mootorile?

Helistasin kullosse ja uurisin terastraati. 0,6mm on kohapeal olemas kuid ütles et nii väikest asja ei hakka eraldi saatma. Kui keegi Kullosse satub siis oleks väga tänulik kui saaks mulle 2x 1m traati võtta ja kirjaga ehk saata?Seda mingi sümboolse tasu eest muidugi.

Ahjaa...üks küsimus veel. Mis maksab see kate mida peale triigitakse ja kas kellelgi on olemas ka spetsjaalne tööriist selleks?
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Minu 615 grammise lennukaaluga "plaaneri".

Mootor
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=2112
See on küll nüüd nende tootevalikust maas ja asenduseks pakutigi seda sama millele ennegi viitasin:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=12921

Props ja koonus
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=5271
Props võiks mootori kirjade järgi isegi suurem olla aga ka selline kooslus on täiesti vedav isegi tuulevaikse ilmaga.
Juba kerge tuulega tuleb startides tüüriga veidi vaeva näha muidu kipub üle pea keerama.

Regu on Plush 30A kuigi oleks ilmselt ka Plush 18A ära toitnud.

Akud http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=6790

Ühe akuga saan ca 30min lennutada.

Tee omale HK-s Wish list - kogu sinna võimalikud mootori variandid
olgugi nad hetkel Back Orderis, pane linnuke, et tahad meiliga teadet kui mootor letis.
Niikaua kui kogu komplekti kokku oled pannud on mõni sobiv mootor saadaval
- ja samas mootor mis praegu nagu ainsana valida on kukkunud BackOrderisse.
User avatar
Ervin2
Posts: 1787
Joined: Thu Mar 23, 2006 23:24
Location: tallinn & harjumaa
Contact:

Post by Ervin2 »

prop 10x6 kuni 12x6,on arvutuslikult sobiv sellele mootorile.
Harjumaa-Tallinn-Harjumaa
Spectrum DX9 2,4G
FOX EPO Glider 2,3M
DISCUS CS 2,6M
PROXIMA II 2,8M
CONDOR 2,5M
VOLARE 230
ELIPSOID EVO 280
Hot Pepper 3D
Durafly™ HyperBipe 900mm EPO
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Helistasin kullosse ja uurisin terastraati. 0,6mm on kohapeal olemas kuid ütles et nii väikest asja ei hakka eraldi saatma. Kui keegi Kullosse satub siis oleks väga tänulik kui saaks mulle 2x 1m traati võtta ja kirjaga ehk saata?Seda mingi sümboolse tasu eest muidugi.

Ahjaa...üks küsimus veel. Mis maksab see kate mida peale triigitakse ja kas kellelgi on olemas ka spetsjaalne tööriist selleks?
Võin Kullost ära osta aga kus kandis asud? Laupäeval arvatavasti käin Järva-Jaanist läbi ja siis lähen Viljandisse.

Seda pealetriigitavat kile müüakse ka Kullos erinevates värvides ning paksuses ja meetrihinnaga. Pealetriikimiseks on spetstriikraud aga ise kasutan veel tavalist triikrauda umbes 120-130 kraadise temperatuuriga. Suurte pindade jaoks on ok aga nurkades on nikerdamist paljuvõitu.
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

trebla wrote:
Helistasin kullosse ja uurisin terastraati. 0,6mm on kohapeal olemas kuid ütles et nii väikest asja ei hakka eraldi saatma. Kui keegi Kullosse satub siis oleks väga tänulik kui saaks mulle 2x 1m traati võtta ja kirjaga ehk saata?Seda mingi sümboolse tasu eest muidugi.

Ahjaa...üks küsimus veel. Mis maksab see kate mida peale triigitakse ja kas kellelgi on olemas ka spetsjaalne tööriist selleks?
Võin Kullost ära osta aga kus kandis asud? Laupäeval arvatavasti käin Järva-Jaanist läbi ja siis lähen Viljandisse.

Seda pealetriigitavat kile müüakse ka Kullos erinevates värvides ning paksuses ja meetrihinnaga. Pealetriikimiseks on spetstriikraud aga ise kasutan veel tavalist triikrauda umbes 120-130 kraadise temperatuuriga. Suurte pindade jaoks on ok aga nurkades on nikerdamist paljuvõitu.
Ma arvan, et ma laupäeval olen hommikupoole Võhmas ja liigun ka mingiaeg Viljandisse. Oleks hea kui sa saaks ära osta need traadid . Isegi kui meie liikumised üldse ei klapi siis saab need ehk tavalise ümbrikuga minuni saata.
Ei julge enne lennuki kere kokku panna, kui olen veendunud et need traadid hakkavad seal kõride sees ilusti toimima.

Kile tellin ilmselt siis HK-st koos elektroonikaga.

Minu nr. 58379974
Ardi
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Ok, käin täna Kullos ära. Aga eks see sõltub muidugi ilmast mis kell ma Järva-Jaanist lahkun, eks ma siis helistan.
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Ehitus siis nii kaugel, et guppy hakkab võtma lennuki kuju :)
Kui hakkasin mõtlema kui suur töö on ära tehtud, siis meenusid mulle Kuno sõnad "Liiga keerulise konstruktsiooni puhul kipub entusiasm üle minema ja kui ükskord valmis saab ,siis ei julge katkiminemise hirmus lennutada " entusiasm pole üle läinud aga hirmust ülesaamiseks sai HK-st tellitud selline lennuk harjutamiseks:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... O_PNF.html
Samuti olen nüüd spektrum dx6i, ar500 ja phoenix rc omanik ning simus on nüüdseks lennatud päris mitmeid tunde(kopterid on ka meeldima hakanud, kuigi alguses tundus nendega lendamine võimatu)
Lisan varsti ka mõne pildi:)
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Paar pilti:
Image
Image

Täna sain kätte AXN floater jet'i ning nüüd ootan veel akut ja laadijat mis peaks ka paari nädala jooksul jõudma. Loodan, et jõuab järgmiseks nädalavahetuseks. Siis saaks ridalisse tulla koos teistega proovima ja katsetama. Saaks oma esimese lennu ehk teha :wink:
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Kas stabikas on viltu või on see silmapete?
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

stabikas on viltu jh kuna ta on seal täitsa lahtiselt peal :)
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Oskab keegi öelda, kui palju mul kulub lennuki katmiseks seda triigitavat kilet ja kui palju see kullos maksma läheb?
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Olen kasutanud SolarFilm kilet, laius oli vist 67cm.

Maksab 100-120 EEK / JM.

Joonista arvutis oma tiibadest, stabikast ja muudest kohtadest mida katta tahad tükid valmis --LISA ca 2cm lisa ääred.

Nüüd joonistad 67cm laiuse ja N-cm pikkuse kile tüki arvutisse ja hakkad tükke sinna peale sobitama, et võimalikult vähe raisku läheks.

Tiivad tulevad paremini välja piku kilet, -- tundub, et kile tõmbab pikkupidi paremini kokku kui laiupidi.

NB!!! Jälgi hoolega, et parema ja vasku poole ning trapetsikujulise tiiva üla ja alatiiva tükid oleks kindlasti õigetpidi.
Üks pool õigetpidi --- teine pool peegelpildis.


Väga ahvatlev oli kilel selline paigutus: |_//_|
aga peab olema kiil nii |_\ /_|

Olen ise korra niimoodi alt läinud, et lõikasin kaks kiilu parempoolset tükki :lol: ja tuligi uuesti Kullosse minna, sest kile oli täpselt vajaduse järgi ilma varuta ostetud.
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Leidsin kapiotsast tolmualt Guppy :P Selle lennuki disainimisest ja arengust saate lugeda siit
Image

Nüüd siis HK-st tellitud
Mootor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=12921

Spinner:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=19012

Klappiv prop:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=7983

Servod, vastuvõtja ja akud olemas. Paraku see luukere on lendamiseks veel vähe hõre :wink:
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Ootan põnevusega, kunas valmis saab. Kui sul kile puudub siis võin Tallinnast mudelipoest ära tuua. Tundub kena lennuk olevat, tore oleks seda näiteks suvel Viljandis lendamas näha :)
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Proovisin mahutada 670mm laiusele kilele oma lennukit. Hetkel said asjad nii.


Image

Ei saanud aru kumbapidi seda kile kokkutõmbuvust rohkem vaja on.
Kui asjadega valmis jõuaks siis saaks ehk juba talvepäevadel plaanerit lendamas näha :)
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

ArdiK wrote:Ei saanud aru kumbapidi seda kile kokkutõmbuvust rohkem vaja on
Sul on tiivad praegu n.ö. risti kile jooksva meetri suhtes.
Mulle tundus, et teistpidi tuli tulemus veidi parem. Oleks nagu paremini pingutanud.
Aga tegelikult see vahe polnud nii suur, - ehk mingi 10...15%.

Ma kasutaks ikka kahte erinevat värvi. Tuleb oluliselt kenam.

Näiteks kataks tiivad tagantpoolt kuni talani mingi poolläbipaistvaga
ja siis esiserva balsakatte osa mingi tumedamaga.

Samas, ega see lennuomadusi ilmselt ei parenda :)
User avatar
cuprum
Posts: 1548
Joined: Fri Mar 09, 2007 22:16
Location: EEKE

Post by cuprum »

Oehh wrote: Samas, ega see lennuomadusi ilmselt ei parenda :)
Aga just parandab ;) Saad rahulikumalt kõrgemale/kaugemale lennata.

Tegelikult on värviskeemil üsna suur tähendus, et esiteks värv(id) pilvede vahel/taustal ilusti paistaksid, ning oleks ka teada, et kui lennuk paistab kollane on "kõhualune" ikka maapoole.
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Paar pilti lennuki kiletamisest.

Image
Last edited by ArdiK on Fri Apr 26, 2013 20:30, edited 1 time in total.
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Ehitan jälle
Image


Ostsin lennukile sellise mootori:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=12921
Vahetaks hea meelega selle mootori mõne inrunneri vastu, mis oleks sama võimsusega umbes ja mootori läbimõõt võiks ka olla 27-28mm. Kuna kinnitus tuleb mootori tagant siis on jube kehv teda sinna paika panna nii, et vastu ei käi kuhugi.
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

ArdiK wrote:Kuna kinnitus tuleb mootori tagant siis on jube kehv teda sinna paika panna nii, et vastu ei käi kuhugi.
Selle mootori võll keeratakse teistpidi. Nii, et kinnitatakse eestpoolt ja kinnituspoltide pead jäävad propsi koonuse alla.
Kui suur on lennukaal?

Kas kere sees, ninaosas on ka mingid tugevdusliistud?
Selline nina kipub mättaga kokkupuutel purunema.
Võiksid migi tugevduse välja mõelda.
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Hetkel kaal koos akuga(2200mah) ~480-500g. Lennukaal võiks tulla 600g lähedale. 2200mah aku ei taha hästi ära mahtuda, nii et see tuleb ka väiksem vaadata.

Kere sees tugevdusliiste pole...tiiva kinnitusi ja esiotsa on plaan klaasriide ja epo liimiga tugevdada.
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Sellele mootorile ja sellise lennukaalu juures peaks jätkuma ka 1300mAh või isegi alla.
2200mAh on kindlasti mõttetult suur.
Oluline on, et saaksid CG õige koha peale, selle järgi pead vaatama mida osta.
Mõõda akust tarbitav vool täiskoormusel ära, vaevalt see 20Amprit on.
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Kas on võimalik selline asi, et balsast lennuk, mis on kaetud kilega, kuivab toatemperatuuril nii palju, et varem enamvähem pingul olnud kile on nüüd üsna kortsus ja kole? :cry:
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

See on suht tavaline, vahel kisuvad tiivad ka kiiva. Selle vastu aitab kile uuesti triikrauaga ülekäimine :wink:
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
Ropka
Posts: 1450
Joined: Mon Jun 12, 2006 16:47
Location: Tallinn

Post by Ropka »

piisab ka kuumast õhust
kogun vanu vene lennukimootoreid
Post Reply