Esimese plaaneri "Guppy" ehitus

Kõigest mis teiste alateemade alla ei mahu
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Esimese plaaneri "Guppy" ehitus

Post by ArdiK »

Ehitan nüüd enda esimest lennukit, milleks saab olema guppy plaaner. Kuna pooled tiiva ribid ning osa kerest on valmis lõigatud võib öelda, et ehitusega on ots lahti tehtud ning taganemisteed sellest hobist enam ei ole. Hetkel ootan aega kui eksamid saavad tehtud, et saaks ehitust jätakata. Kuna balsa on tõesti väga lihtsalt töödeldav siis olen üsna optimistlik ja loodan suve lõpuks vähemalt valmis saada. Kui tiiva kokkuliimimiseks läheb siis saab näha kas olen piisavalt täpselt ka ribid välja lõiganud. Jubedalt näpud sügelevad ja tahavad lennata juba.
Image
Image
User avatar
mart63
Posts: 2508
Joined: Mon Jul 24, 2006 16:44
Location: Tallinn,Mustamäe

Post by mart63 »

Tubli algus, jõudu ja jaksu ehitusel! :)
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Kas kellelgi 1mm ja 3 mm vineeri ei ole müüa? Oleks vaja 1mm 5x 10 cm ja 3 mm 5x15 cm. Ei tahahaks nagu sellise koguse jaoks terveid tahvleid osta.
User avatar
mart63
Posts: 2508
Joined: Mon Jul 24, 2006 16:44
Location: Tallinn,Mustamäe

Post by mart63 »

1mm mil pole, aga suht kerget 3mm paplivineeri vöin anda sulle, kus kandis asud?
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Ma hetkel asun viljandis, elan põlvamaal muidu. Loodan juunis ka Tallinna sattuda, et Kullos käia ja muid asju ajada. Kahju on sellest, et Kullol pole kodulehel midagi üleval ja nii pole muud võimalust väga kui kohal käia.
User avatar
titan
Posts: 981
Joined: Fri May 15, 2009 17:10
Contact:

Post by titan »

Kui sa hästi tuhnid siin, siis oli üks teema siin vineerimüügi kohta otse maaletoojalt :wink:
Leitsin isegi: http://forum.pistik.com/viewtopic.php?t ... ght=vineer
Raptor X50/Airwolf/Mi-24 Hint/Agusta 109/AH-1 Cobra/T-28 Trojan
don`t fly faste then yours angel can fly!
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Hind maaletoojalt on tõesti hea, kuid müüb ju standardmõõdus plaati 1500x1500mm, millega pole midagi peale hakata.
Samas ostis nppc tahvi 2 mm vineeri, mida oli nõus jupitama. Ma arvan, eti juhtu midagi kui ma 1 mm asendan 2mm vineeriga, sest sellest tulevad ainult kõrgus ja pöördetüüri sarved.
[J]
Posts: 2776
Joined: Sun Aug 28, 2005 22:42
Location: Tallinn

Post by [J] »

Selliste elementide väga levinud ja vastupidav materjal on klaastekstoliit.
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Lisan mõned pildid ehituskäigust. Valmis on hetkel horisontaalstabikas ning käsil on tiiva ehitus. Kere sai valmis aga tuleb uuesti teha kuna sai veidike kõver.Lihvimisega saaks ehk sirgeks aga ei hakka sellega riskima, et plaaner hiljem lennates hakkab mingeid imetrikke tegema.
Hetkel ootan kullost veel materjali- balsa liiste, bushrode, mutreid ja polte jne.
Servod tulevad 2X HXT500
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... roduct=663

Image

Image
Image

Kas keegi oskab pakkuda, miks mu fotokas hakkas lambist pilte üle valgustama ja triibulisi pilte tegema?
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

ArdiK wrote: Kas keegi oskab pakkuda, miks mu fotokas hakkas lambist pilte üle valgustama ja triibulisi pilte tegema?
Mul oli sarnane viga ühe vana fotoka juures. Lahti võttes selgus, et 1 konde oli plaadilt lahti rappunud. Võimalik ka toitehäire (aku viletsavõitu?).
Pole midagi paremat halvast ilmast !
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

ilmselt siis see suur välgu kondekas?
User avatar
felch
Posts: 1462
Joined: Wed Apr 22, 2009 16:48
Location: Tallinn, Nõmme
Contact:

Post by felch »

Ei, hoopis pisike, 0603 mõõtu "tavakonde". Aga see oli tolle aparaadi viga, vaevalt et teistsugusel pillil sama mure. Aparaat pudenes käest ja peale seda too jama tekkiski. Konde oli joodetest lahti murdunud! Jah, isegi nii pisike suutis murduda!
Üldiselt...viitaks nagu (toite-)häiretele. Muu hulgas võib tulla kondedest. Kas tekib vaid välguga klõpsides? Siis võib tõesti seda kondekat kahtlustada. Eriti siis kui välk on väga nõrk.
Proovi ka kindlalt korras akudega.
Pole midagi paremat halvast ilmast !
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Probleeb ei ole ainult välguga pildistades. Väli tingimustes ei saa üldse pilte teha. Valgustab täielikult üle. Pimedamas välguga pildistades on valgus enamvähem aga pilt triibuline.
User avatar
Ropka
Posts: 1450
Joined: Mon Jun 12, 2006 16:47
Location: Tallinn

Post by Ropka »

mis pildimasin on? kas sellele diagnostikat ei tehta?
kogun vanu vene lennukimootoreid
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

canon powershot A470
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Nüüd asi niikaugel,et oleks vaja targemate nõu. Nimelt tahaks ära tellida vajaliku elektroonika.

Servod tulevad 2 x HXT900
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... roduct=662

Propelleri leidsin sellise:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=4330

Aga edasi?

Hetkel ei oska täpselt öelda mis tuleb lõplikuks lennukaaluks aga peaks tulema 500g kanti. Jooniste järgi peaks olema speed 400 6v harjadega mootor. milline harjadeta mootor sellele vastab?

Puudu on veel ka 0,6 mm traat mis läheks plastik kõri sisse. Ehituspoodidest olen otsinud kuid pole midagi sobivat leidnud. Kas 0,6 mm on piisav kõrgus- ja pöördtüüri jaoks?

Unustasin tiiva otsa katmisel ära selle, et tiiva ots peab olema kergelt ette poole nurga all. Kas seda annab nüüd tagantjärgi kergelt painutada vms?

Mõned pildid ka:
Image
Image

Image

Image
User avatar
Ervin2
Posts: 1787
Joined: Thu Mar 23, 2006 23:24
Location: tallinn & harjumaa
Contact:

Post by Ervin2 »

Selle propelleri osas ütleks pehmelt,et ei soovita.
Otsi sobiva suurusega spinner - midagi sellist - http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=6359
ja labad võta "õiged" - näiteks http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... rbon_9x5_2
Mootor ja regu aga sellised - http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=8139
Regu - http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=3731

Tiiva otsad ei ole eriline probleem,kui jäävad sirgeks,samas triikrauaga saab neid rihtida mingil määral.

Ise kasutan spinnerit vot sellist - http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=34603
Harjumaa-Tallinn-Harjumaa
Spectrum DX9 2,4G
FOX EPO Glider 2,3M
DISCUS CS 2,6M
PROXIMA II 2,8M
CONDOR 2,5M
VOLARE 230
ELIPSOID EVO 280
Hot Pepper 3D
Durafly™ HyperBipe 900mm EPO
primaat
Posts: 414
Joined: Sat Dec 22, 2007 9:45
Location: võrumaa

Post by primaat »

Kas mul on õigus et need nagadega mutrid on tiiva kinnituseks?Kui jah siis on nad äkitsi natsa valesti,tiiba kinnitades tulevad koos tiivaga välja ja lennnuk peab sellisel juhul ilma tiibadeta toime tulema aga ma kahtlen kas tuleb?Ehk oleks nad targem panna allapoole tala?
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

primaat wrote:Kas mul on õigus et need nagadega mutrid on tiiva kinnituseks?Kui jah siis on nad äkitsi natsa valesti,tiiba kinnitades tulevad koos tiivaga välja ja lennnuk peab sellisel juhul ilma tiibadeta toime tulema aga ma kahtlen kas tuleb?Ehk oleks nad targem panna allapoole tala?
Need on tõesti tiiva kinnitused kuid nad on nii kõvasti kinni,et ei tahaks uskuda, et nad välja tulevad!?!
User avatar
mart63
Posts: 2508
Joined: Mon Jul 24, 2006 16:44
Location: Tallinn,Mustamäe

Post by mart63 »

Need peavad olema allpool neid vineerplaadikesi, millele kinnituvad. Sellisel juhul tiiba peale pingutades tõmbab mutrit plaadi sisse, praegu tõmbab välja..
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Jälle targem. Aga ega mul muuta enam midagi pole võimalik. Ilmselt siis proovin veel liimi ka vahele saada sinna nii palju kui võimalik ja jääb ikkagi nii. Isegi kui lahti saan need mutrid siis altpoolt sisse ma neid sinna küll ei saa.
User avatar
Kuno
Posts: 1436
Joined: Tue Apr 11, 2006 18:03
Location: Tallinn

Post by Kuno »

Aga ega mul muuta enam midagi pole võimalik
Sa pead selle ära muutma,kuna muidu on rohkem kui kindel,et need mutrid sealt välja tulevad - liim ei jää neid hoidma,kuna normaalses olekus on mutritel kogu aeg pinge peal nö "välja tõmbamise" suunas.On ainult aja küsimus,millal liim järele annab.Õigem oleks siiski enne mudeli valmimist asi õigeks pöörata,pärast põllu peal on seda palju ebameeldivam teha.Muidugi võiks veel ühe plaadi mutrile peale liimida,ehk mutter kahe vineerplaadi vahele liimida,aga see ei ole ilus lahendus - see võiks olla nagu abiks "põllul",kui aeg ja vahendid piiratud.
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Kuno wrote:
Aga ega mul muuta enam midagi pole võimalik
Sa pead selle ära muutma,kuna muidu on rohkem kui kindel,et need mutrid sealt välja tulevad - liim ei jää neid hoidma,kuna normaalses olekus on mutritel kogu aeg pinge peal nö "välja tõmbamise" suunas.On ainult aja küsimus,millal liim järele annab.Õigem oleks siiski enne mudeli valmimist asi õigeks pöörata,pärast põllu peal on seda palju ebameeldivam teha.Muidugi võiks veel ühe plaadi mutrile peale liimida,ehk mutter kahe vineerplaadi vahele liimida,aga see ei ole ilus lahendus - see võiks olla nagu abiks "põllul",kui aeg ja vahendid piiratud.
Muutsin ära;)
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

Ei suuda kuskilt leida traati, mis sobiks pushrod'iks 0,8 mm plastik kõri sisse.
jahipaunas on müügil sellist trossi:
http://www.jahipaun.ee/?leht=3&mod=epoo ... toode=1245

seal ei ole küll kirjas mis läbimõõduga see tross on aga saaks poes uurida.

Siis guugeldasin veel sellise asja välja:
http://www.grunillahelmed.ee/ehete-osad ... -6-mm.html

Kas ajan väga vale asja taga? Oskab keegi midagi soovitada?
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Kas see 0,8 mm on avause läbimõõt? Kullost olen ostnud terastraati alates 0,3 mm läbimõõdust, võid ju sinna helistada ja küsida, tavaliset on seal ikka keegi kohal 11-18 vahel.
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
ArdiK
Posts: 190
Joined: Sun Mar 06, 2011 21:48

Post by ArdiK »

0,8mm on jah ava läbimõõt. Plastik kõri on pärit kullost ja tegelikult küsisin ka traati sealt kuid ilmselt ei saadud siis minu meilist täpselt aru mida mul vaja on. Esmaspäeval helistan ja küsin üle.
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

Ervini pakutud mootor on küll võimas aga kardan, et 500-gr lennukaalu juures on 80-gr mootor liiast.
Pakuksin välja midagi sellist:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=12921
HK-st leiab ka koos alu koonusega propsi - tõisi ta on, et need nii head pole kui CAM propsid.
Aga 7 ja poole eurost Cam laba ei tasu ilmselt eraldi mujalt tellida.
Kullos oli CAM labadel minuarust sama hind.
Koonuse puhul pead jälgim peale läbimõõda ka veel sobivust mootori võllile :!:

Regudest kaalu ka Plush seeriat ja 30A regu oli ainult 2-3gr raskem võrreldes 25A-ga --- selle mõne lisagrammi eest saad julgema võimsuse ja üle kuumenemise ohu varu.

Ise kastan 3S ja max 14A vooluga mootori puhul just Plush 30A regu.
User avatar
Ervin2
Posts: 1787
Joined: Thu Mar 23, 2006 23:24
Location: tallinn & harjumaa
Contact:

Post by Ervin2 »

See 30g mootori kaaalu pole mingi teema poolekilose plaaneri juures,aga labade pealt pole kohe mingit mõtete kokku hoida, lausa ei soovita,Cam on ikka ülivõrdes etem kui HK omad.
Harjumaa-Tallinn-Harjumaa
Spectrum DX9 2,4G
FOX EPO Glider 2,3M
DISCUS CS 2,6M
PROXIMA II 2,8M
CONDOR 2,5M
VOLARE 230
ELIPSOID EVO 280
Hot Pepper 3D
Durafly™ HyperBipe 900mm EPO
User avatar
Oehh
Posts: 1196
Joined: Thu Jul 12, 2007 1:23
Location: Tallinn

Post by Oehh »

30 grammi pole teema siis kui ta on raskuskeskme lähedal.
Aga mootor asub ninas.
User avatar
Ervin2
Posts: 1787
Joined: Thu Mar 23, 2006 23:24
Location: tallinn & harjumaa
Contact:

Post by Ervin2 »

1g sabas = ca 10 g ninas.
Harjumaa-Tallinn-Harjumaa
Spectrum DX9 2,4G
FOX EPO Glider 2,3M
DISCUS CS 2,6M
PROXIMA II 2,8M
CONDOR 2,5M
VOLARE 230
ELIPSOID EVO 280
Hot Pepper 3D
Durafly™ HyperBipe 900mm EPO
Post Reply