SäästuFPV e. minu esimene quadcopter

Tri, Quadro, Hexa, Octo, "Droonid" jne
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

SäästuFPV e. minu esimene quadcopter

Post by taavipa »

Tere, kaasmudelistid!

Olen siis tükk aega otsin seda, mida vaba ajaga peale hakata. Ja no kui aus olla, siis kogu see mudeli teema vastu olen huvi tundnud, kuid erinevatel põhjustel pole hoogu sisse saanud. Nüüd siis mõned kuud tagasi sattusin netis erinevate multikopterite videode otsa. Esimene mõte ja emotsioon oli, tahan endale ka. Kuna aga teema võõras, sai veidi maad uuritud, kuidas kopter toimib jne. Mõeldud-uuritud-tehtud, jupid tellitud.

Panin siis esimese quadcopteri kokku sellise configa:

4tk Emax CF2822 1200kv mootorid - 28€ (ebay)
4tk AL-ZTW 20A ESC - 26€ (ebay)
1kpl 1047 propse - 5€ (ebay)
1kpl F450 kere - 10€ (ebay)
1tk voolu jaotus plaat - 2€ (ebay)
1tk 1300mAh 2S liPo - 10€ (ebay)
1tk low voltage alarm - 2€ (ebay)

1tk HobbyKing Multi-Rotor Control Board V2.1 (Atmega168PA) - 9€ (HK)
1kpl Turnigy 5X 5Ch Mini Transmitter and Receiver (Mode 2) - 16€ (HK)
1tk Turnigy Battery Strap 330mm - 1€ (HK)
2kpl 1045 propse - 4€ (HK)
2kpl 8045 propse - 4€ (HK)

1tk ZIPPY 2200mAh 3S 25C (XT60) - 14€ (FPVMarko)
1x XT60 Female w/ 12AWG Silicon Wire 10cm - 1.1€ (FPVMarko)
2x XT60 Male w/ 12AWG Silicon Wire 10cm - 1.3€ (FPVMarko)
1tk USBasp AVR Programmer 6pin - 5€ (FPVMarko)
1tk HK4E 40W laadija - 15€ (FPVMarko)
1tk 12v 4A vooluadapter (45W) - 8€ (FPVMarko)
4tk 10cm male-male Servo Lead - 4€ (FPVMarko)
12tk 2.3mm Gold Connectors - 4,2€ (FPVMarko)

Kokku siis kulunud hetkel ~170€

Loodan, et annate mu võhikluse andeks. Esimese tellimuse tegin ebayst, kui HK'st ja Markost veel miskit ei teadnud, oleks pmst veel odavamalt saand, kui ebayst poleks tellind midagi.

Veidi pilte ka vahepeale:
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Nii, kopter koos, ise ka hoos, mõtlesin, et lööks hääled sisse ja vaataks mis teeb. No ja mis ta ikka tegi, korralikult üle kuudi aga õnneks kõik terve. Sai siis hakkatud vaikselt seadistama, 2-3 päeva möllasin ja uurisin, enne kui üldse asi lennu võimeliseks muutus.

Väike video ka:
http://www.youtube.com/watch?v=6ZMzDkP5StY

Hiljem sain juba asja paremaks ja käppa. Kogu ehituse käigus tekkis tegelt päris palju küsimusi ja probleeme.

1) Üks mootor kehv, laager läbi äkki, veidi nagu kõriseb.
2) Kuna mootor on nagu nö. kahe osaline, selle talla saab alt ära võtta (küljepealt kahe tiftiga kinni), siis üks mootor kipub peale paari lendu loksuma. Peaks vist kõige tugevama keermeliimiga kinni panema.
3) Mootorite distants võllist võllini ei ole paigas, kuna mootorite kinnitus ei klapi kere aukudega siis sai puuritud lisa augud.
4) Propside vibra, hetkel pole selleks pinki, et lihvida.
5) ESC seadistamine, millised seaded kõige paremad oleks sellele mootorile?
6) Mootorite info netis erinev. Ei teagi kas see 1045 props 3S akuga toimiks? 8045 veidi lahja, 9045 oleks äkki paras? 2S akuga olid 1045 propsid ja mootorite temp oli peale lendu äkki 30-35 kandis
7) Kuna hetkel kasutusel prop saverid ja kummid kuluvad kiiresti, otsustasin ajutise lahendusena nipukatega kinni tõmmata, kuni korralikud adapterid ostan :D

ESC muidu hetkel selliselt seadistatud:
Brake: On
Battery type: LiPo
Low Voltage Cut-off Threshold: Low (2.8V/50%) - Liiga madal äkki, kas kahjustab lipot juba?
Timing Setup: Low (7°-22°)
Soft Acceleration Start Ups: Start Acceleration
Governor Mode: Rpm off
Switching Frequency: 16kHz
Low Voltage Cutoff Type: Reduce Power

Siin ESC manuaalis näha millised seaded võimalikud.

Ajul on peal hetkel XCopter V4.7 KK by kapteinkuk

Kopteri kaal hetkel koos 2S LiPoga on 748g

Tulevikuplaanid:

1. Kopter stabiilseks
2. Vingemad mootorid, max. e. 1000kv?
3. Vägevamad ESC'd kui need lahjad on?
4. Korralikum raadio
5. FPV+OSD varustus, HKs hetkel hea pakkumine: FatShark Teleporter V3 RTF FPV Headset System w/Camera and 5.8G TX $199 - kaamera pole kõige vingem aga alguseks piisaks. Siin kohal tekivad juba uued küsimused mul :D

Kas ja kuidas on reguleeritud eestis erinevad sagedused ja saatevõimsused?

Kuna kopteri ehitus käib maal, siis nädalake ehituse kohta infot ei tule, pigem uuriks praegu maad mida ja kuidas edasi teha. Soovitusi?
Last edited by taavipa on Mon Mar 03, 2014 19:26, edited 1 time in total.
qwerty009
Posts: 154
Joined: Tue Jul 17, 2012 11:48
Location: Tallinn

Post by qwerty009 »

Mida edasi? - oleneb mis eesmärgiks on...

Antud ajul pole kiirendus andurit (accelerometer) mistõttu ei loodi ta ennast ise ära. Pead pidevalt kangidega maadlema, et mitte kuskile põõsasse lennata - no go algajale.
Aku on väga väikse mahtuvusega mistõttu lennuaeg on ca 4 min. 3-4S aku 4000mAh+ oleks normaalne (eeldab muidugi ka ESC'i ja mootorit).
Antud komponentidega ei saa vibrast kuidagi lahti (nii, et kaameraga filmides jellot ei oleks).

Antud aparaadiga lendama õppides saab õppimiskurv väga pikk ning rahakotile kallis olevama kuna aparaat on väga raskelt käsitletav ning lennuaeg on lühike.
Soovitaks tellida banggood.com lehelt Hubsan x4 kopteri 30€ eest ning sellega lendamine selgeks õppida ning siis juba edasi vaadata.
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Hubsanni juba lennutatud hoolega ja lendamine iseenesest selge :).
Lennuaega jätkus jah selle 2s 1300mah lipoga 3-4minutit, uue 2200 akuga ehk 5-6minutit, äkki rohkem, kätte saan - proovin. 4000mah+ oleks hetkel nendele mootoritele kerge overkill. ecalc räägib mulle, et üle 10min lennuaega ma sellest kopterist välja ei pigista.

Päris täpselt ei ole sellest asjast aru saanud, et kui üks mootor annab mulle 750g thusti, siis 4 mootorit annavad kokku 3000g või kuidas?

Ilmselt tuleb jah suund võtta uutele mootoritele, regudele ja akule. kuid üritaks sellest kompotist viimase välja pigistada ennem :D.
User avatar
trebla
Posts: 1141
Joined: Fri Oct 29, 2010 13:45
Location: Tallinn

Post by trebla »

Selle video järgi tundub kopter täiesti stabiilne olevat, piloodi reaktsioon jääb ainult poole sekundi võrra hiljaks :wink:
TZ Frenzy V2 .50, Trex600N, GAUI Hurricane 550, HK500CMT TT, HK450V2, Trex250, HK250GT FBL, NE Solo Pro 100&125 3D, WLToys V977
GWS Mini-Dragonfly, Esky Lama V3, Nine Eagles Solo Pro II &Free Spirit
User avatar
rreims
Posts: 140
Joined: Mon Mar 12, 2012 14:30
Location: Pärnu

Post by rreims »

Väga kenasti kokku pandud quad, suht clean look 8)

Aga soovitaks samuti miski tänapäevasem aju sebida! Nagu qwerty ütles, selline, millel vähemalt kiirendusandur küljes. Kas mõni lihtsam Multiwii plaat:
http://www.rctimer.com/product_761.html

...või kui soov rohkem sajaseid luftidada, siis AIOP:
http://www.rctimer.com/product_765.html

Viimane on väga kunn aju! Võimalusi nii et tapab!
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

rreims wrote:...või kui soov rohkem sajaseid luftidada, siis AIOP:
http://www.rctimer.com/product_765.html
Tundub päris huvitav aju jah. Uurin rohkem asja.
trebla wrote:Selle video järgi tundub kopter täiesti stabiilne olevat, piloodi reaktsioon jääb ainult poole sekundi võrra hiljaks Wink
Yaw oli paigast ära, teisel katsel on näha kuidas mootor #1 (valge käpa küljes vasakul pool) ei taha pöördeid üless võtta, hiljem sain trimiga ja yaw pote pealt timmides paremaks.

Kas igakord kui gaasi annan, nullist nagu, siis igakord kalibreerib ka ennast see aju, või ainult esimenesel korral peale sisse lülitamist või üldse ei kalibreeri?

Kui järgmine nädalavahetus maale saan jälle, siis teen uue video kuskil põllu peal.
cbjuss
Posts: 246
Joined: Sun Jan 20, 2008 17:43
Location: Õismäe

Post by cbjuss »

Võta ajuks KK2.0 (kui veel kuskil saada on)või kk2.1
Miks?
Sellega saad operatiivselt ilma kompuutrita kohapeal parameetreid paika panna.Väga mugav kasutada
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

Ma vaataks kas originaal APM 2.5 plaadi või HK koopia

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=37328

Palju võimalusi...
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Nonii, nüüd veits uurind ja puurind, ning veidi guugeldanud ja plaan siis järgmised jubinad juurde tellida:

12V/3A UBEC 7.08€
FTDI USB to TTL Serial Adapter Module 3.41€
1/4'' 600TVL CMOS Kaamera €9.17
MultiWii Standard Edition Flight Controller 18.11€
5.8Ghz Video Tx+RX 32.53€
CRIUS MAVLink-OSD 11.47€

Sellega muutub hetkel mu Säästu FPV kopteri maksumus 250€. Seekord tuli isegi eBay'st odavam osta :O

On kellelgi nüüd mingit head soovitust, kust saaks odavamalt või sama raha eest parema?
Last edited by taavipa on Fri Mar 21, 2014 7:23, edited 1 time in total.
seriff
Posts: 737
Joined: Wed Dec 19, 2007 22:16
Location: Põlvamaa

Post by seriff »

ainus soovitus süües kasvab isu.
ära võta seda aju (hiljem ei anna teda edasi arendada ja usu mind sul tuleb see soov.võta siis parem Crius ilma millegita aga hiljem saad juurde panna gps 3dr-raadjo jne.või parema softi.)

see muidugi minu arvamus.analoogne aju mul seisab lihtsalt kastis.
53457079



Ridali lennuklubi.
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Ei oskakski kuida edasi arendada teda, gps+osd juurde ja täiesti korralik asi ju või mida-kuhu siis arendada üldse. Ega ma sellet maailmast suurt miskit ei tea.
qwerty009
Posts: 154
Joined: Tue Jul 17, 2012 11:48
Location: Tallinn

Post by qwerty009 »

Mul on kodus 15a vana "486" PC, monitor on küljes ning klaviatuur ka. Win95 peal, kuhu mul edasi on areneda?

8bit prosega, piiratud mälumahuga aju millele koodiarendust pmst ei toimu - suht useless.
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Okei, saan poindist aru aga hetkel ma sama raha eest paremat nagunii ei saa. Kui tulevikus tekib tõesti soov parema järele mingil põhjusel siis ilmselt vahetan välja.
User avatar
nemo
Posts: 157
Joined: Sun Sep 30, 2012 19:04
Location: Siin ja seal
Contact:

Post by nemo »

Ega see Multiwii SE nüüd seisma ka ei jää vast, kui hiljem isu kasvab ja juba pro või mega ostetakse.
Mul omalgi SE ja olen mõelnud, kuhu ma ta kasutan, kui teise aju ostaksin. Lennumasin see idee pole...
Kevadel katsetan ta lennuki peal ka järgi, puht sportlikust huvist, aga kindlasti saab juurde ostetud vähemalt pro, võibolla mega.
The ground is the limit not the sky
  • Eachine Racer 250
  • KingKongSmart100
  • Fox EPO Glider 2.32m
  • Taranis ja FrSky kampott
  • 1/10 SCT
  • Camera: Runcam 2
Võsalendur
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Tellisin siis ära need, lisaks veel prop adapterid, prop balanceri ja 2x punased 20cm led ribad + 2x valged 20cm led ribad. Eks näis mis saab kui kätte saan :D
User avatar
FlyingZika
Posts: 91
Joined: Fri Jun 14, 2013 14:02
Location: Viimsi
Contact:

Post by FlyingZika »

Infoks sulle, et ametlikult ei tohiks 5,8Ghz (FPV) saatja võimsus olla üle 25mW
User avatar
Submarin
Posts: 826
Joined: Sun Aug 27, 2006 17:49
Location: Tln

Post by Submarin »

Ametlikult on pirita teel kiirusepiirang 50km/h.
Futaba T8FG
TBS Discovery
GoPro 3 BE +

51980760
User avatar
FlyingZika
Posts: 91
Joined: Fri Jun 14, 2013 14:02
Location: Viimsi
Contact:

Post by FlyingZika »

Aga see ongi infoks :D Mida keegi reaalselt kasutab (mis kiirusega sõidab), on juba igaühe enda teha...
Ametlikult on pirita teel kiirusepiirang 50km/h.
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Vaevalt keegi mind torkima tuleb nüüd selle pärast, kui ma oma masinat kuskil nelja metsa vahel, kolme jõe taga, aasa peal lennutan ;)
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Täna sai siis mõõdetud lennuaega Turnigy 3S 2.2 akuga ja mixed aeg tuleb umbes 10-15 minutit, sõltuvalt siis kui raske sõrm on. Lisaks avastasin, et need mootorid liigutavad ilma probleemita 1047 propse selle akuga. eCalc arvutuste järgi nõutakse ampe rohkem kui mootor kannatab, kuid peale lendamist ei olnud mootorid isegi mitte soojad. Suutsin ka paar korraliku matsu teha. Esimesega ühel mootoril kõik magnetid sassi - õnneks võll sirge ja peale väikest remonti oli jälle õhus. Teise korraga suutsin kopteri otse vastu puud juhtida ja selle tagajärg oli õnneks purunenud prop. Eks nõuab kõvasti harjutamist selle ajuga aga varsti tuleb nagunii uues, siis juba lebom :). Kui mõni tuulevaikne nädalavahetus tuleb, siis proovin kuskil suurema põllu peal juba lennutada. Praegu aga tagahoovi ja lendama jälle. Äge masin ikka!
seriff
Posts: 737
Joined: Wed Dec 19, 2007 22:16
Location: Põlvamaa

Post by seriff »

taavipa wrote:Vaevalt keegi mind torkima tuleb nüüd selle pärast, kui ma oma masinat kuskil nelja metsa vahel, kolme jõe taga, aasa peal lennutan ;)
ära ole selles nii kindel.
eestis liigub ringi masin millel tehnika peal aga kui sa kedagi ei sega oma signaaliga pole probleemi.
on asju mida tehakse aga ei pasundata suurelt terve maailmale,
53457079



Ridali lennuklubi.
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Nii aju, kaamera, osd jne käes. puudu veel video tx ja rx. Nädalavahetusel läheb siis jälle tuunimiseks. Hetkel aju flashitud Multiwii 2.3 softiga ja mavlink-osd flashitud team kv osd 2.2 versiooniga. Uus multiwii GUI tundub täitsa äge juba, mission planner ka olemas sellel, niiet ei ütleks, et hetkel sellest ajust väheks jääb, pigem jääb kerest väheks. Sellega seoses olengi mõelnud juba uue peale: Reptile550-V2 kloon.

Vaiksel olen ka juba vaatand paremaid antenne videole, uusi mootoreid, gps'i ja uut pulti. Kuna need juba veidi kallimad asjad, siis aja-jooksul saab ostetud need.
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Nädalavahetus kohe seljataga ja veits tööd tehtud jälle lennumasina kallal.

Veidi pilte
Image Image Image Image Image Image

Sai siis külge poogitud valgustus, moe pärast pigem, vaevalt öiseid lennutunde tuleb aga "never say never".
Uus aju, MultiWii SE 2.5, peal 2.3 soft. Seadistamise ja uurimise käigus selgus, et olemas olevast puldist jääb väheks ja peab juba vähe tõsisema asja muretsema, millel vähemalt 2 aux kanalit oleks ning subtrim, FS-T6 tundub hetkel kõige mõstlikum, hind ka hea.
Väiksemad propid, 8045, hõljus umbes veerand gaasiga, niiet ruumi on veel.
Juhtmestik vähem paremaks sätitud, et suurem aku kõhtu mahuks kui vaja.

Viimasel pildil kaamera peal, et näidata kuidas välja hakkab nägema.

Oskab keegi öelda, kuidas nüüd multiwiil kaamera stabiliseerimise tööle saaks, ja kuidas ta endast sirgeks tõmbaks kui kangi lahti lasen? Ise nagu veel ei jagand lahti seda.
wing
Posts: 11
Joined: Sun Feb 12, 2012 12:44

Post by wing »

Ma lendan praegu hobbykingi OrangeRC t-six'iga ,päris okei. hind mõistlik, kuus kanalit (2auxi, mixiga saab multiwii jaoks vähemalt 1 "kanali" veel juurde tekitada.
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

Tundub kena pult aga hetkel nagu flysky fs-t6 tundub edevam minu jaoks :)

Küsimus suurele ringile ka, kuna ise suht elektroonika kauge inimene ikka veel. Kas kellelgi on pakkuda mulle kahte takistit. 68k ja 44k. Oleks vaja ajule anda teada palju akul volte veel on. Vaatasin elfast ja oomist aga neid igasugu erinevaid ja ei tea millised need õiged on. Kui keegi kellelgi oleks pakkuda siis võin meeleheaks kesvamärjukest tuua vastu tuua. Hea kui pealinnas ja enne reedet ;)
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

Miks sa kasutad 68k ja 44k oom takisteid? Kas Atmega168PA ja muud sarnased ei kasuta mitte 3,3 ja 5 V süsteemi?
Last edited by Riff on Wed Mar 26, 2014 15:40, edited 1 time in total.
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
taavipa
Posts: 64
Joined: Wed Feb 26, 2014 22:35

Post by taavipa »

12.6 vaja saada 5 peale
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

jajah, jäi meelde millegipärast 4s, kuid sul on 3s aku.
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
User avatar
Riff
Posts: 1439
Joined: Mon May 03, 2010 10:12
Location: Rakvere

Post by Riff »

Võid ju proovida ka 4,75k ja 2,37k, suhe tuleb peaaegu 3 ning on saadavad. Võimsus ei tule ka väga suur 0,02W. Või 100k ja 200k jne

Eks sa pead ise vaatama ja optimeerima.
Last edited by Riff on Wed Mar 26, 2014 15:57, edited 1 time in total.
T-Rex 600 EFL DFC 3GX HV; T-Rex 600N DFC 3GX OS55 LimitedEdition HV; HK250GT - DFC 3gx savöx jne :) ; RF 5,5G; DX9; RoboCat 280 (Holybro F7, Tekko32, Atlata2 HV, Monster 2 jne )
wing
Posts: 11
Joined: Sun Feb 12, 2012 12:44

Post by wing »

taavipa wrote:Tundub kena pult aga hetkel nagu flysky fs-t6 tundub edevam minu jaoks :)
nojah, ma tellisin omale Taranise :)
Post Reply